Na antenie

ŚWIAT LUDZKICH UCZUĆ

Rozmowy o tym co w sercu gra, co przemyka się w doświadczeniach życia, co tak często trudno wyrazić słowami i tematy wywołujące dużo emocji. Zapraszam cię do świata ludzkich uczuć - Anna Kaszczyc.
więcej
zobacz wszystkie

Radiowa Niedziela

Radiowa Niedziela 2 maja

foto
2021-04-30 12:37:42
W niedzielę, 2 maja kapłani pracujący w Katolickim Radiu Podlasie, w ramach Radiowej Niedzieli, odwiedzą trzy parafie diecezji siedleckiej. Będą to parafie: Św. Marcina Biskupa w Stężycy, Podwyższenia Krzyża Świętego w Sobieszynie oraz Św. Anny w Wohyniu.

Homilie w parafii Św. Anny w Wohyniu wygłosi ks. Andrzej Sochal. Do parafii Św. Marcina Biskupa w Stężycy uda się ks. Daniel Struczyk. W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sobieszynie gościł będzie ks. Paweł Broński.

Proboszczem parafii Św. Marcina Biskupa w Stężycy jest ks. Edward Konarski. Pierwotny kościół datowany jest na XIII w. Piotr Molenda, właściciel ziemski  w 1434 r. wybudował świątynię murowaną. Obecny kościół parafialny wzniesiono w latach 1522-1532 z inicjatywy ks. Jana Wyszka oraz parafian.

Proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sobieszynie jest ks. Grzegorz Tomaszewski. W 1334 r. w Drążgowie została erygowana parafia. Fundatorami świątyni byli bracia Jakub i Piotr, dziedzice Drążgowa. Następny kościół drewniany wzniesiono w 1771 r. Budowa obecnej świątyni murowanej przypadła na lata 1883-1886, a jej inicjatorami byli parafianie oraz ks. Feliks Majewski. W 1886 roku parafia z Drążgowa została przeniesiona do Sobieszyna.

Proboszczem parafii Św. Anny w Wohyniu jest ks. kanonik Henryk Kalitka. Fundatorem wybudowanej w 1537 r. świątyni był król Zygmunt Stary. Obecny kościół murowany został wzniesiony w latach 1837-1854. Wskutek represji carskich świątynię zamknięto w 1885 r., a parafię przyłączono do Komarówki Podlaskiej. W 1906 r. przywrócono parafię w Wohyniu, a dwa lata później świątynię powiększono dzięki zaangażowaniu ks. Ludwika Romanowskiego oraz parafian.

Katolickie Radio Podlasie przekaże parafiom odwiedzanym w ramach Radiowej Niedzieli maseczki medyczne trzywarstwowe, ufundowane przez TW Plast.

Katolickie Radio Podlasie od początku swojego istnienia promuje dobrą książkę, a także wydawnictwa, które ją wydają. Na antenie od poniedziałku do piątku o godz. 13:15 emitowana jest audycja "Exlibiris"prowadzona przez Agnieszkę Osmólską-Ilczuk oraz Joannę Kuczborską. Omawiane są w niej nowości wydawnicze. Rozgłośnia proponuje słuchaczom duet, ktory zawsze się sprawdza: książkę i kawę. Podczas Radiowej Niedzieli będzie sprzedawana kawa wypalana przez Siedlecką Manufakturę Kawy.Podczas Radiowej Niedzieli będą sprzedawane książki m.in. Wydawnictwa Unitas


O swojej wierze, modlitwie, relacji z Bogiem i duchowej walce w sposób zadziwiająco szczery i nienarzucający się, opowiadają duchowni, dziennikarze, reżyserzy, aktorzy, a także ludzie, których być może nigdy nie zobaczymy na pierwszych stronach gazet, a których świadectwo tchnie świeżością żywej wiary. Pośród setek artykułów i reportaży, codziennie informujących nas o tragicznych wydarzeniach czy kłótniach polityków, zebrane w książce wywiady pokazują ludzi świadomych tego, kim są i dla kogo żyją, bo swoje życie budują na Chrystusie. Książka to fascynująca duchowa podróż przez ludzkie myśli, wartości, pragnienia, poszukiwania Boga i drugiego człowieka.Modlitewnik autorstwa ks. Zbigniewa Sobolewskiego i ks. Marka Matusika „Drogocenna perła Umbrii. Modlitewnik czcicieli św. Rity” oraz specjalny zestaw, w którym znajdzie się broszurka i medalik z wizerunkiem św. Rity.

 "Święta Rita z Cascii" Autor tej książki nie tylko opowiada o Ricie jak historyk, który przeszukuje źródła i zbiera fakty, lecz także przybliża czytelnikowi jej postać na podstawie własnych przeżyć. Przez wiele lat poznawał duchowy klimat Cascii, a przede wszystkim ludzi przybywających do tamtejszego sanktuarium. Każde wydarzenie z życia Rity interpretuje w świetle słów Pisma Świętego, by w pełni pokazać jej świętość jako wzór godny naśladowania. Do wędrówki śladami Świętej z Roccaporeny i Cascii zachęcają też zdjęcia miejsc związanych z jej historią. Dzięki nim łatwiej odkrywać wraz z Ritą Miłość ukrzyżowaną, która daje radość i szczęście.

Bł. Marianna Biernacka, patronka teściowych, męczennica z czasów II wojny światowej, która oddała swoje życie za swoją synową, będącą w stanie błogosławionym. Pisze o niej ks. Zbigniew Sobolewski w książce „Nikt nie ma większej miłości. Rzecz o błogosławionej Mariannie Biernackiej.” „Ja pójdę za nią. Dziękuję mamo” - to tytuł niezwykłego modlitewnika, wydanego przez Caritas Diecezji Ełckiej, którego inspiracją jest postać bł. Marianny Biernackiej z Lipska, która poświęciła swoje życie, by ratować synową.

 "Bajki na wszystkie pory roku" Autorem bajek jest ks. Zbigniew Sobolewski. Wydawać się może, że bajki to literatura przeznaczona tylko dla najmłodszych czytelników. Ale czy, aby na pewno? W prostych historiach zawarte są prawdy i wartości, którymi warto żyć nie tylko w okresie słodkiego dzieciństwa, ale zdecydowanie przez całe życie. 


"Odkrywcy wieczności Historia tych, którzy zasmakowali nieba". Od wieczności dzieli nas zaledwie oddech, chwila, podczas której możemy ujrzeć czekające nas wieczne szczęście lub wieczne męki. Odkrywcy wieczności to historia tych, którzy zasmakowali już nieba. Wiele osób potwierdziło, że przekroczyło ten próg, że znalazło się po tej drugiej stronie poprzez doświadczenie śmierci. Poza tym istnieje wiele innych opowieści, które świadczą o tym, że po śmierci czeka nas wieczność a doświadczenie Bożej miłości tu, na ziemi, staje się zapowiedzią jej trwania w życiu wiecznym.

 W czasie Radiowej Niedzieli będzie można zakupić różańce, ręcznie robione przez Siostry Benedyktynki od Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu, zwane Sakramentkami. Js