Na antenie

RADIORANEK PON.

Zapraszamy do wspólnego wyśpiewania Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, a chorych i cierpiących zapraszamy do włączenia się w celebrację Eucharystii. O poranku - również wiadomości "Z życia Kościoła". Zaprasza Karolina Suchodolska.
zobacz wszystkie

Blok promocyjny

Metamorfoza pokoju ucznia

foto
Szkoła stawia przed młodymi uczniami nowe wyzwania. To symboliczny etap w życiu każdego dziecka i warto ten fakt podkreślić także w domu. Na przykład metamorfozą pokoju.

Metamorfoza pokoju pierwszoklasisty

Uczeń, który właśnie poszedł do pierwszej klasy szkoły podstawowej, to właściwie dziecko. Niemniej to dziecko ma zupełnie inne potrzeby niż rok temu. Co prawda aranżacja i kolorystyka pokoju pewnie spełnia jego wymogi estetyczne, ale względy praktyczne niekoniecznie.

Przede wszystkim w pokoju ucznia powinno się pojawić wygodne biurko do odrabiania lekcji. Zazwyczaj jest ono inspiracją do przynajmniej częściowej wymiany mebli. A stąd już tylko krok do poczynienia kolejnych zmian.

Nowe meble wymagają nowej oprawy w postaci zmiany koloru ścian. Przyda się także nowy komplet pościeli, nieco mniej dziecinny niż do tej pory. Firanki do pokoju dziecka także mogły już przestać spełniać jego oczekiwania. Bo czy na pewno kotki, piłki, samochodziki lub bohaterowie bajek są na miejscu w pokoju ucznia? Może pora na stonowane motywy geometryczne lub całkiem gładkie firanki, które sprawią, że pokój będzie wyglądał nieco poważniej?

Metamorfoza pokoju starszego ucznia

O ile pokój pierwszoklasisty miał prawo być nieco dziecinny, to nastolatkom taki pokój nie przystoi. Trudno dokładnie ustalić, kiedy przychodzi ten graniczny moment, w którym dziecko nagle zmienia gusta i zainteresowania na bardziej dorosłe. To w tym momencie z półek ostatecznie znikają pluszaki i armia żołnierzyków. To czas na kolejną metamorfozę pokoju ucznia.

Dziecko rośnie. Kupione kilka lat temu biurko może być za niskie, podobnie fotel. Także łóżko prawdopodobnie trzeba wymienić na to w dorosłym rozmiarze. Nowy komplet pościeli będzie do niego miłym dodatkiem.

Kupione poprzednio dorosłe firanki do pokoju mogły się już trochę opatrzyć, pora na nowe. Mogą być podobne lub zupełnie różne. Sporo zależy od tego, jak będzie wyglądał młodzieżowy pokój. Minimalizm sugeruje gładkie firany, w eklektycznych wnętrzach można powiesić firany w drobny wzór, dekorowane pasem, z haftem w dolnej części.

Kolorystyka pokoju nastolatka znacznie odbiega od tej dziecięcej. Malując po raz kolejny ściany, warto zadbać też o nowe zasłony. Do młodzieżowych pokojów pasują zdecydowane kolory tkanin – granat, ciemna zieleń, grafit, ultrafiolet.

Metamorfoza pokoju ucznia – o czym warto pamiętać?

Jeśli zdecydujemy się na ciemne zasłony, ściany dla kontrastu i ożywienia wnętrza powinny pozostać jasne. Można zdecydować się na klasyczną biel lub modna obecnie szarość w jasnym odcieniu.

W małym pokoju, zamiast długich zasłon, można powiesić rolety rzymskie.

Zamiast stolika dla gości i krzeseł można ustawić wygodne pufy lub worki sako i niską ławę. To nieformalne siedzisko ułatwi zrelaksowanie się, będzie całkowitym przeciwieństwem fotela biurkowego.
Dekoracyjne poduszki przydają się nie tylko w salonie i pokoju dziecinnym. Także w pokoju starszego ucznia mogą być przydatnym gadżetem. Do kompletu można dobrać pasujący kolorystycznie koc.

Jeśli pościel z łóżka nie będzie chowana na dzień, na pewno przyda się narzuta. Nastolatki lubią spędzać czas leżąc na łóżku, ale ubranie nie powinno mieć kontaktu z pościelą.

Łóżko nie powinno stać naprzeciwko okna, także monitor komputera lepiej postawić na ścianie prostopadłej do tej z oknem.