Na antenie

Pasmo nocne

Zapraszamy na dużą dawkę muzyki, informacji i powtórkę najciekawszych audycji z dnia.
zobacz wszystkie

Aktualności

Lubię słuchać książek... Bartek Młynarska odwiedził Radio Podlasie

foto
2021-06-16 15:16:33
Nie ma chyba w okolicach Siedlec użytkownika CB radia, który nie kojarzyłby Bartka „Młynarska”, czyli Darka Bartosiaka. To on zna na pamięć rozkład siedleckich ulic i układ ciągów drogowych w okolicznych miejscowościach. Dzięki niemu wielu kierowców wie, jak ominąć utrudnienia na drodze. Darek jest też pasjonatem historii i interesuje się literaturą o tematyce historycznej. Korzysta z książek w formie audio, gdyż jest osobą niewidomą. 15 czerwca w siedzibie Katolickiego Radia Podlasie odebrał zestaw powieści historycznych przekazany przez wydawnictwo Fabryka Słów.

Do „czytania” a właściwie słuchania książek służy mu specjalne urządzenia lektorskie, które przekazuje tekst w oparciu o syntezatory mowy. Niedawno zakupiony sprzęt Darek przywiózł ze sobą do radia i zaprezentował jego działanie.


- Lubię słuchać książek,  lubię czuć je, przekręcać kartki. Pasjonują mnie książki historyczne. Ostatnio zainteresowała mnie recenzja najnowszej powieści historycznej Jacka Komudy „Zawisza Czarny”, jaką przedstawił na antenie Radia Podlasie red. Adam Białczak. Zainteresowałem się tą książką i dzięki wsparciu portalu podlasie24.pl, wydawnictwo Fabryka Słów zrobiło mi taką niespodziankę, że otrzymałem kilka książek tego autora i nie tylko – mówi Darek Bartosiak.


Dariusz Bartosiak w wieku kilku lat zaczął tracić wzrok. Teraz jest praktycznie niewidomy. Ma wiele pasji. Jest fanem Radia CB. Słucha innych posiadaczy CB radia, czyli głównie kierowców  i informuje o zdarzeniach drogowych lokalne media, aby za ich pośrednictwem informacja dotarła do jak największej grupy kierujących. Udzielając wywiadu Kamilowi Skorupskiemu z Radia Podlasie powiedział, że jest szczęśliwy, że będąc osobą niepełnosprawną może pomagać osobom pełnosprawnym.


Lubi też książki, zwłaszcza o tematyce historycznej. We wtorek. 15 czerwca kilka takich książek, przekazanych przez wydawnictwo Fabryka Słów trafiło do Darka. Przekazali je Dyrektor Katolickiego Radia Podlasie ks. kan. Andrzej Sochal i redaktor naczelna portalu podlasie24.pl Edyta Łukaszewska a Darek zaprezentował działanie sprzętu, dzięki któremu może jako osoba niewidoma łączyć się ze światem literackiej wyobraźni.. – Lubię słuchać książek – zapewniał w Radiu Podlasie.

ZOBACZ ZDJĘCIA