Na antenie

RADIORANEK PON.

Zapraszamy do wspólnego wyśpiewania Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, a chorych i cierpiących zapraszamy do włączenia się w celebrację Eucharystii. O poranku - również wiadomości "Z życia Kościoła". Zaprasza Karolina Suchodolska.
zobacz wszystkie

Blok promocyjny

Czym powinna cechować się dobra poduszka?

foto
Poduszka, tuż obok właściwego materaca, jest ważnym wyposażeniem sypialni. Ergonomicznie wyprofilowana i odpowiednio dopasowana do preferencji użytkownika pozwoli cieszyć się jakościowym i zdrowym snem każdej nocy.

Jaki kształt powinna mieć dobra poduszka?

Dobre poduszki są dopasowane do anatomicznej budowy ciała. Profesjonalne wyprofilowanie pozwala im efektywnie wspierać głowę i szyję, dzięki czemu górne partie ciała są ustabilizowane, a mięśnie okołokręgosłupowe odciążone. Ergonomiczna poduszka, która zapewnia stabilne podparcie sprawia, że mniej kręcimy się na łóżku, a tym samym śpimy spokojnie i nie narażamy się na pogłębianie ewentualnych urazów. Ma to szczególne znaczenie, jeśli cierpisz na dolegliwości bólowe lub jesteś w rekonwalescencji po przebytej kontuzji szyi czy barków.

Poduszki o falistym przekroju często nazywane są ortopedycznymi. Decydując się na taki model, warto pamiętać, że nie każdy z nich sprawdzi się w twoim przypadku. Mocno wyprofilowane poduszki są przeznaczone dla osób śpiących w pozycji na boku lub na plecach. Akcesoria tego typu zupełnie nie nadają się na użytkowników, którzy wolą spać na brzuchu. W tej sytuacji zaleca się sięgnąć po niższą poduszkę, na której głowa będzie umieszczona na jednym poziomie z kręgosłupem np. Smart Latex z oferty Janpol.

Co znajdziemy we wnętrzu dobrych poduszek?

Pod kątem wypełnienia na uwagę zasługują poduszki organiczne i te skonstruowane z syntetycznej pianki. Akcesoria z materiałów organicznych są cenione ze względu na swoje właściwości antyalergiczne. W ich wnętrzu znajdziemy włókna bambusowe, łuskę gryki, płaskurki, prosa czy orkiszu, czyli materiały bezpieczne dla osób cierpiących na alergie na puch czy pierze. Chociaż niewątpliwie ciekawe, poduszki roślinne są mniej trwałe niż ich syntetyczne alternatywy.

Rosnącym zainteresowaniem cieszą się poduszki wykonane z pianki visco, czyli udoskonalonej pianki poliuretanowej. Piana ta, zwana również termoelastyczną, posiada "pamięć kształtu". W praktyce oznacza to, że odkształca się jedynie w miejscach styku materiału z ciałem, a tym samym idealnie odwzorowuje naturalne krzywizny głowy, szyi i ramion. Taka właściwość sprawia, że na poduszkach typu visco śpi się niezwykle komfortowo a, nade wszystko, bezpiecznie. Precyzyjnie otulając szyję, poduszka memory stabilizuje wszystkie kręgi szyjne. Do tego typu produktów zaliczymy m.in. poduszki medyczne Sleepmed, a także modele Visco Prime i Visco Standard z oferty Hilding.

Propozycją o prozdrowotnych właściwościach są również poduszki z syntetycznego lateksu, opracowane w odpowiedzi na potrzeby najbardziej wrażliwych użytkowników. Zawarty w nich kauczuk - antybakteryjny i przeciwgrzybiczy - zapewnia higieniczne warunki snu. Modele tego typu często cechują się rozbudowanymi systemami wentylacji takimi jak kanaliki perforacyjne czy wielostrefowe cięcia, które ułatwiają swobodny obieg powietrza w poduszce.


 
Jak rozpoznać poduszkę bezpieczną dla zdrowia?


Wybierając poduszkę, warto sięgnąć po model, który będzie nie tylko komfortowy, ale także bezpieczny w codziennym użyciu. Wyznacznikiem wysokiego standardu produktu jest np. certyfikat Oeko-Tex, który towarzyszy tekstyliom wolnym od niebezpiecznych składników. Zalecamy kierować się tym oznaczeniem nie tylko szukając poduszek, ale także pościeli, bielizny pościelowej czy materaca.

Dobra poduszka to również taka ze Znakiem Jakości AEH czy posiadająca status wyrobu medycznego w klasie I. Do tej kategorii zaliczymy najbardziej profesjonalne produkty na rynku, które przed dopuszczeniem do sprzedaży przechodzą szereg restrykcyjnych testów np. poduszkę Sleepmed Supreme Pillow z dodatkiem włókien węglowych czy hybrydowe materace Sleepmed by Hilding Anders.

Założona w 1939r. w Szwecji firma Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy na rynku. Obecna na Polskim rynku od 2001 roku firma podbiła serca Polaków wysoką jakością i skandynawskim stylem. W swoim portfelu firma posiada marki takie jak Hilding, Curem, Jansen, Bedding oraz Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek takich jak Agata, Amazon BRW, Sleepmed i wiele innych.