Na antenie

PRZYSTANEK PODLASIE PON. WT. ŚR.

Wiadomości, relacje i pierwsze komentarze do najciekawszych wydarzeń. Od wielkiej polityki po codzienne życie, a do tego "Muzyczna Dogrywka" po 18.00 i regionalna prognoza pogody na następne dni. Zaprasza Agnieszka Osmólska-Ilczuk.
zobacz wszystkie

Blok promocyjny

Zabudowa wanny z podcięciem, wnęką – podpowiadamy krok po kroku

foto
Nie wszystkie wanny wymagają obudowy, szczególnie wolnostojące, które swój urok zawdzięczają opływowym kształtom i często dekoracyjnym nóżkom. Jeżeli jednak decydujemy się na klasyczną wannę i chcemy ją umieścić przy ścianie lub we wnęce, to dla walorów estetycznych warto ją zabudować. Można do tego wykorzystać gotowe panele lub też płytki ceramiczne, nadając strefie kąpielowej konkretnego stylu i klimatu. Bardzo często podczas zabudowy wanny wykonuje się tzw. podcięcie, dzięki któremu łatwiej jest pochylić się nad wanną, np. podczas mycia głowy.

Najważniejsze cechy dobrej obudowy wanny

Niezależnie od tego, czy wannę obudowujemy gotowym panelem czy też płytkami ceramicznymi, konieczne jest pozostawienie w niej otworu rewizyjnego. Jest on potrzebny, aby w przypadku ewentualnej awarii możliwe było dotarcie do instalacji hydraulicznej bez konieczności demontażu obudowy. Otwór zakrywamy metalową ramką z płytką lub też specjalnymi drzwiczkami.

Podczas obudowy wanny wykonuje się często podcięcie, nazywane inaczej kopnikiem. Można je wykonać na całej długości wanny lub tylko w jej centralnym obszarze. Dzięki niemu korzystanie z wanny jest wygodniejsze, np. podczas ręcznego prania czy mycia głowy. W celu pochylenia się nad wanną możemy podejść bliżej.

Jeśli łazienka ma niewielki metraż, można pod wanną pozostawić wolną przestrzeń na przechowywanie środków czystości. Ciekawym rozwiązaniem w takim przypadku jest też zastosowanie panelu meblowego do wanny z wygodnymi zamykanymi szafkami łazienkowymi.

Obudowa nie powinna być zbyt szeroka, ponieważ może utrudniać korzystanie z wanny. Większa szerokość sprawdza się dobrze po bokach wanny, gdzie może pełnić funkcję dodatkowych półek na kosmetyki.

Rodzaje obudowy wanny

Obudowę wanny można wykonać z cegieł lub bloczków z betonu komórkowego. W tym przypadku może być ona równa z górną krawędzią wanny bądź też wystawać poza nią, dzięki czemu zyskujemy dodatkowe miejsce na kosmetyki. Alternatywą jest obudowa ze styropianu, która jest łatwiejsza w wykonaniu, niż murowana. Wannę wstawiamy do gotowej styropianowej formy. Ważne jest jednak dobre dopasowanie wanny do formy, ponieważ nie każda wanna będzie do niej pasować. Obudowę możemy wykonać ponadto z płyty gipsowo-kartonowej, jednak należy wybrać płytę wodoodporną, jest ona oznaczona kolorem zielonym. Płytę mocujemy na stelażu wykonanym z lekkich profili stalowych.

Prawidłowo wykonane podcięcie


Aby spełniło swoją funkcję, podcięcie powinno mieć 6-7 cm wysokości i również taką samą głębokość. Jeżeli wykonujemy je tylko w środkowej części wanny, to niech ma szerokość ok. 50-70 cm. W przypadku wanny we wnęce podcięcie wykonujemy tylko na jednym boku. Jeżeli przylega ona do ściany tylko jednym bokiem, warto go wykonać ze wszystkich pozostałych trzech stron. Podcięcie to nie tylko praktyczny element obudowy wanny, lecz również może pełnić funkcję dekoracyjną. Istnieje możliwość uzupełnienia go o taśmę LED, dzięki czemu zyskujemy efektowne podświetlenie wanny.

Przy budowie wanny warto pamiętać o podcięciu, szczególnie jeśli zależy Ci na wysokich walorach użytkowych. Wykorzystaj je też do celów dekoracyjnych, wypełniając ledowym oświetleniem.