Na antenie

W NASZEJ RADIOWEJ RODZINIE PON. WT.

O godzinie 15.00 każdego dnia modlimy się koronką do Bożego Miłosierdzia, a potem spotykamy się w kręgu naszych dobrych przyjaciół. Dziś zaprasza ks. Krzysztof Pełka.
zobacz wszystkie

Blok promocyjny

Wioślarz – wiosłuj i obserwuj efekty. Ergometr wioślarski - niepozornym urządzeniem, które początkowo znalazło zastosowanie w treningach profesjonalnych wioślarzy

foto
W porównaniu z innymi domowymi sprzętami fitness, ergometry wioślarskie (nazywane też po prostu wioślarzami) są nadal mało popularne. Niesłusznie, ponieważ sprzęt ten zaskakująco dobrze oddziałuje na całe ciało.

Czy wioślarze to sprzęt cardio?

Jeżeli zastanowimy się, w jaki sposób pracuje się na ergometrach wioślarskich, to rzeczywiście, mogą one służyć jako urządzenie do treningów cardio. Z drugiej strony najlepsze efekty treningowe uzyskuje się po ustawieniu odpowiednio mocnego oporu urządzenia. Zasadniczo warto ćwiczyć przy „mocniejszych” ustawieniach, które zmieniają trening w bardziej wytrzymałościowo-siłowy, niż czysto wytrzymałościowy. I trzeba powiedzieć, że nawet z punktu widzenia zwolenników cardio, w tym przypadku będzie to ustawienie optymalne.

Dlaczego warto ćwiczyć na wioślarzach?

Wioślarze
pozwalają oddziaływać jednocześnie na mięśnie nóg, brzucha oraz rąk. Przy pracy w trybie interwałowym potrafi dać naprawdę w kość, szczególnie jako przerywnik w trakcie treningu obwodowego lub jako „dobicie” pod koniec ćwiczeń.

Z drugiej strony jednostka treningowa w całości poświęcona właśnie „pływaniu” na ergometrze wioślarskim, potrafi bardzo znacząco wpłynąć na ogólną wydolność. To zaś przyda się praktycznie wszystkim – biegaczom („zwykłym” i górskim), osobom nastawionym na treningi crossowe, ale też każdemu, kto po prostu chce dbać o zdrowie, sylwetkę i zrzucanie nadmiarowych kilogramów (tym bardziej, że trening na ergometrze pozwala na naprawdę wydatne spalanie kalorii).

Jaki ergometr wioślarski wybrać: magnetyczny czy mechaniczny?

Wybierając pomiędzy tymi dwoma rodzajami ergometru wioślarskiego, od razu można zauważyć różnicę cenową – modele mechaniczne są tańsze. Należy jednak pamiętać, że są one przeznaczone raczej dla zaawansowanych osób, zwłaszcza tych, które trenują pod kątem np. pływania kajakiem. Z kolei, jak możemy przeczytać dzięki płynniejszej pracy, nadają się do treningów pod kątem lepszej techniki, także w przypadku dłuższych jednostek treningowych.


REKLAMA