Na antenie

DOBRY WIECZÓR Z KRP

DOBRY WIECZÓR z KRP to dziennik Radia Watykańskiego oraz nasza wieczorna modlitwa. Zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej, śpiewu Apelu Jasnogórskiego i pacierza.
zobacz wszystkie

Takie czasy

Świećmy dzieciom przykładem

foto
2019-11-19 15:27:54
Wymagamy od dzieci by się poddały, słusznej bez watpienia, dyscyplinie noszenia odblasków. Pamietajmy jednak, że to jak bardzo sie tym przejmą nie zalezy od policji czy nauczycieli, ale od tego jak wielu zobacza wokól siebie dorosłych noszacych odblaski.Dopiero na kimś, i to z oddalenia, widać jak działa odblask i co zmienia w postrzeganiu użytkownika drogi. Gdy zakładasz go na rękaw czy na pasek od torebki, wydaje się zupełnie nie pasować ani kolorem ani wzorem i tak jakoś nieelegancko się wygląda.
To prawda, ale prawda też jest taka, że granice elegancji można przesunąć i chyba już nawet oficjalnie się je przesuwa. W przypadku innych elementów garderoby można by długo dyskutować nad sensem takiego przesunięcia, ale w sprawie odblasków - nie powinno być wątpliwości.
Odblaski są niezbędne. I to nie tylko na terenach poza miastem. W mieście, wśród licznych cieni i półcieni rzucanych pod różnymi kątami przez padające z wielu stron źródła światła o różnym natężeniu, wcale nie jest tak trudno przegapić pieszego czy rowerzystę, nawet na przejściu dla pieszych, na tzw. pasach/zebrze. Polecam prosty, rodzinny eksperyment, (na przykład podczas powrotu ze szkoły - bo wtedy jest zwykle w pobliżu kilka znajomych osób).
Oczywiście eksperymentujemy na chodniku czy na terenie szkoły, gdzie nie jesteśmy bezpośrednio narażeni na kontakt kolizyjny z pojazdami. Eksperyment najlepiej wychodzi po godzinie 16.00.
Będzie nam potrzebna latarka i kilka odblasków (są dostępne w wielkim bogactwie form: od klasycznych opasek i naklejek po trójwymiarowe zabawki-maskotki uszyte ze specjalnych materiałów i przeznaczone na przyczepienie do plecaka czy suwaka w kurtce). Jedną osobę pozostawiamy bez odblasków, a drugą oznaczamy odblaskiem (dorośli też się bawią w ten eksperyment), jeśli jest nas więcej, to możemy trzecią osobę oznaczyć trzema różnymi odblaskami: na rękawie, na nogawce, na czapce.
Najbardziej polecanym miejscem jest połowa wysokości ciała, więc mankiet rękawa lub dół kurtki. Osoby wybrane ustawiamy w szeregu obok siebie, obserwatorzy odchodzą na 20 kroków i włączają latarkę kierując jej światło na oznaczonych i nieoznaczoną osobę ustawionych w szeregu. Kogo najlepiej widać? A pamiętajmy, że obserwujący stoją spokojnie w miejscu. Co zatem może zauważyć kierowca jadący samochodem z prędkością … w mieście 50km/h, a poza miastem od 90 do nawet 120 km/h?

Dla własnego bezpieczeństwa,
mamy, taty i rodzeństwa
po odblasku zakładamy
na plecaki, torebki, rękawy.
Nie ma się czego wstydzić,
po prostu będą nas widzieć
samochodowi kierowcy
w ciemności przy dużej prędkości.

Świecąca w ciemności od odblasków jak choinka
Kasia Dobs