Na antenie

DOBRY WIECZÓR Z KRP

DOBRY WIECZÓR z KRP to dziennik Radia Watykańskiego oraz nasza wieczorna modlitwa. Zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej, śpiewu Apelu Jasnogórskiego i pacierza.
zobacz wszystkie

Aktualności

Spotkanie Prezesów Koła Przyjaciół KRP /ZDJĘCIA/

foto
2017-11-27 08:30:37
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w sobotnim Spotkaniu Prezesów Koła Przyjaciół KRP. Gośćmi cyklicznego, przedadwentowego spotkania byli biskup Piotr Sawczuk, mł. aspirant Jacek Denisiuk, aspirant sztabowy Janusz Cabaj oraz fizjoterapeuta Paweł Korniluk. 25 listopada przedstawiciele poszczególnych oddziałów Koła Przyjaciół spotkali się w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Siedlcach.

Spotkanie otworzył dyrektor rozgłośni ks. Andrzej Sochal, który przywitał słuchaczy i  podziękował im za obecność. Wyraził także wdzięczność za wsparcie radia oraz pomoc w przekazywaniu informacji z parafii oraz miejscowości, w których funkcjonują oddziały Koła Przyjaciół. Dyrektor wręczył prezesom powstałych w tym roku kół akty przyjęcia. Oficjalne potwierdzenie założenia Koła Przyjaciół odebrały: Małgorzata Sekulska, opiekun Koła w Domanicach oraz prowadząca oddział w Suchożebrach Krystyna Anusiewicz.Przemówienie wygłosił obecny na spotkaniu ks. biskup Piotr Sawczuk. Podkreślił znaczenie mediów katolickich w ewangelizacji słuchaczy. – Radio Podlasie jest szansą dla ludzi, którzy nie mają silnej więzi z Kościołem. To, co usłyszą na antenie być może będzie ziarnem, będzie momentem przełomowym w ich życiu i zbliży ich do Boga, do Kościoła –  zaznaczył duchowny.W swoim wystąpieniu biskup wiele miejsca poświęcił słuchaczom należącym do Koła Przyjaciół KRP. Zaakcentował rolę, jaką odgrywają Koła Przyjaciół w społeczności lokalnej i parafialnej.
 – Słuchacze w swoich wspólnotach parafialnych są ludźmi, którzy są do dyspozycji, chętnie angażują się w rozmaite inicjatywy. Koła Przyjaciół przyczyniają się do tego, że jedna z najstarszych katolickich rozgłośni jest w dobrej kondycji. Ludzie związani z radiem służą Kościołowi i są narzędziem w przekazywaniu informacji – dodał biskup.

Podczas spotkania prelekcję wygłosił mł. aspirant Jacek Denisiuk. W swoim wystąpieniu poruszył temat oszustw z zastosowaniem metody „na wnuczka”, „na policjanta”. Przestrzegał słuchaczy przed oszustami, którzy wykorzystują ufność starszych osób i bazują na ich emocjach – podszywają się np. pod wnuczka, który spowodował wypadek i potrzebuje pieniędzy, by uniknąć aresztu. Jacek Denisiuk zaprezentował film ukazujący przebieg standardowej rozmowy oszusta z seniorem.

- W przypadku takich telefonów, należy jak najszybciej zakończyć rozmowę i poinformować policję. Oszuści znają psychologiczne metody służące do zmanipulowania starszej osoby, dlatego nie należy się wdawać z nimi w rozmowę – podsumował Jacek Denisiuk.
Jednym z gości spotkania był aspirant sztabowy Janusz Cabaj. Policjant przypomniał słuchaczom zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, pieszym oraz rowerowym. Z nieukrywanym zadowoleniem stwierdził, że wzrasta liczba pieszych i rowerzystów stosujących kamizelki odblaskowe. Omówił kilka zdarzeń drogowych z udziałem kierowców i rowerzystów. Dodał, że rowerzysta i pieszy w zderzeniu z autem ma znikome szanse, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad i wzmożona czujność.

- Zielone światło nie może nas zwalniać z ostrożności, jeśli z daleka widzimy lub słyszymy pędzące auto, nie wkraczajmy na jezdnię. W razie wypadku wina będzie leżeć po stronie kierowcy, ale zdrowia czy życia nam to nie zwróci – zaznaczył aspirant.

Policjant poruszył kwestię braku oświetlenia rowerów. – Lampka rowerowa to koszt 10 – 15 zł, a może nam uratować życie. W okresie jesienno – zimowym mamy mnóstwo zgłoszeń do wypadków z udziałem nieoświetlonych rowerzystów, niestety wielu z nich ginie na miejscu – dodał.

Aspirant zwrócił uwagę na konieczność zapinania pasów. Zaznaczył, że w przypadku kolizji, poduszka powietrzna zamiast chronić może poważnie uszkodzić, a nawet zabić pasażera, który nie zapiął pasów. – Wielu pasażerów, którzy podróżują na tylnym siedzeniu, ignoruje zapinanie pasów, nie mając świadomości, że nawet niewielka stłuczka może spowodować poważne obrażenia – podkreślił.

Aspirant sztabowy Janusz Cabaj zalecił wszystkim babciom i dziadkom, by nie przekazywali wnukom pieniędzy na zakup skutera, motocykla czy samochodu, bo taki prezent może mieć tragiczne skutki.
Ostatnim prelegentem był Paweł Korniluk, fizjoterapeuta z Zakładu Aktywności Zawodowej w Siedlcach. Zapoznał słuchaczy z bogatą ofertą zakładu. Podkreślił, że czas oczekiwania na rehabilitację w ZAZ-ie nie przekracza miesiąca. Dodał, że ceny za zabiegi rehabilitacyjne oraz związane z odnową biologiczną są konkurencyjne. Fizjoterapeuta zaprezentował uczestnikom poszczególne sale, w których prowadzone są zajęcia rehabilitacyjne i relaksacyjne.

Ostatnimi akcentami spotkania były rozmowy przy obiedzie.

Słuchacze odebrali radiowe kalendarze na rok 2018, karty z życzeniami świątecznymi oraz otrzymane od policjantów opaski odblaskowe i broszury informacyjne na temat oszustw z zastosowaniem metody "na wnuczka", "na policjanta".

Organizatorzy dziękują prezesom i przedstawicielom Koła Przyjaciół za udział w spotkaniu. Pozdrawiają serdecznie także słuchaczy, którzy z różnych powodów nie mogli przyjechać do Siedlec.

ZDJĘCIA /KLIKNIJ TUTAJ/