Na antenie

POPOŁUDNIK PON. CZW. PT.

Proponujemy ciekawą książkę. W czwartki i piątki można usłyszeć przepisy na różne potrawy w audycji "Jadłodajnia", audycję "Prosto z lasu", Kwadrans z Ministrem Rolnictwa, Radiową Kronikę Województwa Podlaskiego i przegląd Echa Katolickiego. Zaprasza Ewa Pasternak.
zobacz wszystkie

Aktualności

Słuchowisko o objawieniach Matki Bożej w Gietrzwałdzie.

foto
2017-09-06 18:10:00
Zapraszamy Państwa do wysłuchania na antenie Katolickiego Radia Podlasie słuchowiska o objawieniach Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Słuchowisko pod tytułem „Orędzie z gietrzwałdzkiego klonu” przygotowało Polskie Radio Olsztyn.

Poszczególne odcinki słuchowiska prezentowane są od 1 do 16 września w południe po modlitwie Anioł Pański. (bez niedziel)


W tym roku mija 140 rocznica objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie oraz 50 rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Główne uroczystości Jubileuszowe odbędą się w Gietrzwałdzie 10 września o godzinie 11.00. W uroczystościach wezmą udział: Episkopat Polski, Nuncjusz Apostolski w Polsce, Władze Państwowe.
Prymas Polski Arcybiskup Wojciech Polak wygłosi homilię.

Objawienia w Gietrzwałdzie trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Matka Boża objawiała się trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej.

11 września 1977 odbyły się, poprzedzone IV Ogólnopolskim Kongresem Mariologicznym, uroczystości 100-lecia objawień Matki Bożej, którym przewodniczył Ks. Karol Kardynał Wojtyła, metropolita krakowski. W tym dniu Ks. Biskup Józef Drzazga, biskup warmiński, uroczyście zatwierdził kult objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie.
Do dziś są to jedyne w Polsce objawienia Matki Bożej zatwierdzone przez Kościół. W czasie prowadzanej germanizacji i wprowadzanych ustaw uderzających w Kościół katolicki, Matka Boża zwracała się do dziewczynek w języku polskim. W objawieniach Matka Boża prosiła min., o codzienne odmawianie różańca.

Objawieniom gietrzwałdzkim nadał szczególne znaczenie i związał je z sytuacją narodu polskiego błogosławiony kapucyn o. Honorat Koźmiński z Zakroczymia (1829-1916). W swoich wystąpieniach podkreślał, że wydarzenia z 1877 roku są dowodem błogosławieństwa i łaski, nadanych Polakom. "Nigdy nie słyszano jeszcze, aby tak długo i tak przystępnie i do tego w sposób tak uroczysty ukazała się Matka Boża". Pod wpływem objawień gietrzwałdzkich założył on zgromadzenie służek NMP Niepokalanej. Zgromadzenie szczególną uwagę zwraca na szerzenie wiedzy religijnej i kształtowanie sumienia chrześcijańskiego dzieci, młodzieży i dorosłych. Dziś Siostry służą w wielu miejscach na świece. W Polsce Siostry Służki mają trzy prowincje. W Siedlcach znajduje się Dom prowincjalny Prowincji Siedleckiej.
Dziewczęta zainteresowane zgromadzeniem zapraszamy na: ul. Ogrodową 16A, 08-110 Siedlce, tel. 25 755 32 67
(w informacji wykorzystano fragmenty historii zaczerpnięte ze strony internetowej sanktuariummaryjne.pl)
fot. ze strony internetowej sanktuariummaryjne.pl

Memoriał im. Antoniego Trybonia

Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju zaprasza na XI Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Memoriał im. Antoniego Trybonia. więcej

Sobótkowe Spotkania

17 czerwca chorzy i zdrowi, rodziny i wolontariusze, przyjaciele i sympatycy – wszyscy są zaproszeni przez Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera do Kukawek w gminie Przesmyki więcej
zobacz wszystkie