Na antenie

DZIEŃ DOBRY PODLASIE

Najszybsze informacje, relacje, komentarze. Mówimy o sprawach, którymi żyje region, o ludziach którzy są nam bliscy o miejscach, które znamy, o wydarzeniach, którymi żyjemy - zaprasza Marcin Jabłkowski.
zobacz wszystkie

Z regionu

Wystawa poświęcona Leonowi Barszczewskiemu (galeria)

2010-03-26 11:24:00
25 marca w Muzeum Regionalnym w Siedlcach została otwarta wystawa poświęcona Leonowi Barszczewskiemu w 100. rocznicę jego śmierci . Leon Barszczewski był podróżnikiem, badaczem Azji Środkowej, odkrywcą starożytnej Samarkandy, dokumentalistą, glacjologiem i uznanym fotografem.
 
na zdjęciu: Igor Strojecki, prawnuk Leona Barszczewskiego

Pod koniec XIX wieku osiadł w Siedlcach i w 1904 roku założył szkołę handlową dla dziewcząt. Tradycje tej szkoły kultywuje Liceum Ogólnokształcące im. Św. Królowej Jadwigi w Siedlcach.

Na wernisażu obecny był prawnuk Leona Barszczewskiego Igor Strojecki oraz przedstawiciele ambasady Uzbekistanu.

Na wystawie są prezentowane fotografie z azjatyckich wypraw Barszczewskiego, notatki, oryginalne mapy z jego odręcznymi uwagami. Stroje, biżuteria, tkaniny dekoracyjne, lalki teatralne, naczynia oraz broń z rejonu Uzbekistanu, Turkmenistanu, Tadżykistanu i Afganistanu.Wystawa pochodzi ze zbiorów (archiwum) Igora Strojeckiego (prawnuka Leona Barszczewskiego), Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Wystawa wzbogacona jest o współczesne obrazy artystów malarzy zainspirowanych XIX-wiecznymi fotografiami Leona Barszczewskiego. Swoich prac użyczyli: Magdalena Fedorczyk - Falis, Paulina Kopestyńska oraz Grzegorz Winkler.

Kuratorem wystawy, czyli autorem jest Igor Strojecki, komisarzem - Mariusz Krasuski.

Patronat honorowy nad wystawą objęli Ambasada Republiki Uzbekistanu i Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Wystawa nosi tytuł „Leon Barszczewski – od Samarkandy do Siedlec” i będzie czynna od  25 kwietnia – 9 maja 2010 r.

Jarosław Kurzawa