Na antenie

POPOŁUDNIK PON. CZW. PT.

Proponujemy ciekawą książkę. W czwartki i piątki można usłyszeć przepisy na różne potrawy w audycji "Jadłodajnia", audycję "Prosto z lasu", Kwadrans z Ministrem Rolnictwa, Radiową Kronikę Województwa Podlaskiego i przegląd Echa Katolickiego. Zaprasza Ewa Pasternak.
zobacz wszystkie

Kultura

Wielki Zderzacz Hadronów – Jak to działa?

2010-04-02 08:46:07
W Siedlcach na początku kwietnia zostanie otwarta wystawa „Wielki Zderzacz Hadronów – Jak to działa?" Wystawę sprowadzili do Siedlec studenci wydziału Nauk Ścisłych Akademii Podlaskiej.

Wystawa powstała prawie 2 lata temu na Politechnice Warszawskiej w ramach cyklu Festiwalu Nauki Jak to działa. Organizatorzy chcą poprzez wystawę zachęcić ludzi do tego, aby zobaczyli, że nauki ścisłe, a przede wszystkim fizyka, to jest to, co nas otacza - powiedziała Radiu Podlasie Agnieszka Gil – Świderska, przewodnicząca komitetu organizacyjnego.

-Będzie bardzo ciekawe przybliżenie tego co dzieje się w Europejskiej Agencji Naukowej. Agencja zrzesza uczonych z wielu krajów i bada fizykę u podstaw, czyli cząstki elementarne oraz to jak wyglądał nasz wszechświat w tych pierwszych ułamkach sekundy. Ten Wielki Zderzacz Hadronów to największa maszyna jaką kiedykolwiek zdołał skonstruować człowiek. Jest na bazie koła, które ma średnicę 27 km. Jest to pod ziemią. Średnio, poziom jest poniżej 100 metrów pod poziomem ziemi na granicy francusko-szwajcarskiej. Zderzacz ma na celu wytworzenie takiej prędkości cząstek, aby w momencie zderzenia powstały nowe (nieznane jeszcze) cząstki.

Patronat medialny nad wystawą objęło Katolickie Radio Podlasie. Początek wystawy 9 kwietnia w hali sportowej Akademii Podlaskiej przy ul. 3-go Maja.

LB/Siedlce