Na antenie

POPOŁUDNIK PON. CZW. PT.

Proponujemy ciekawą książkę. W czwartki i piątki można usłyszeć przepisy na różne potrawy w audycji "Jadłodajnia", audycję "Prosto z lasu", Kwadrans z Ministrem Rolnictwa, Radiową Kronikę Województwa Podlaskiego i przegląd Echa Katolickiego. Zaprasza Ewa Pasternak.
zobacz wszystkie

Z regionu

Siedlczanka w finale XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego!!!

2010-05-05 20:31:00
Siedlczanka Joanna Różewska jest jedną z 7 osób, które reprezentować będą Polskę w XVI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim. Jest jedyną kobietą, która znalazła się w tym gronie. W eliminacjach startowało ponad 400 kandydatów z Polski.

Jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Jasińskiego, w składzie najwybitniejszych pianistów z różnych krajów świata, cieszących się autorytetem z racji ich osiągnięć artystycznych, zaproszonych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, wytypowało 81 najlepszych pianistów z całego świata.

Wśród nich znalazła się także wychowanka Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach a obecnie studentka Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina.

Joanna Różewska urodziła się w 1988 roku w Siedlcach. Ukończyła Zespół Szkół Muzycznych w Siedlcach oraz Publiczne Gimnazjum nr 4 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i II LO im. Świętej Królowej Jadwigi w Siedlcach. Obecnie jest studentką II roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Elżbiety Tarnawskiej.

Laureatka wielu konkursów, m. in. Ogólnopolskich Konkursów Radia Bis Chopin Junior w 1999 i Bach Junior w 2000 roku, Chopin dla najmłodszych w Antoninie (2002), Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego dla dzieci w Jeleniej Górze w 2002 roku (I nagroda) Śląskiego Konkursu Pianistycznego w Zabrzu w 2005 r. (I nagroda) i w tym roku Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Mariańskich Łaźniach.
Występowała w wielu salach koncertowych Warszawy, m. in. Filharmonii Narodowej, a także w Sztokholmie i Kiszyniowie. Grała m. in. z orkiestrami symfonicznymi Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze i Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach oraz orkiestrą Concerto Avenna.

Jest stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Prezydenta Miasta Siedlce.
Warto dodać, że wygranie lub otrzymanie jednej z nagród na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim otwiera pianiście sale koncertowe na całym świecie. W polskich Konkursach Chopinowskich zdobywali sławę tacy uznani dziś pianiści jak: Lew Oborin, Stanisław Szpinalski, Aleksander Uniński, Jakov Zak, Witold Małcużyński, Jan Ekier, Halina Czerny Stefańska, Bella Davidovich, Barbara Hesse-Bukowska, Adam Harasiewicz, Wladimir Ashkenazy, Fou Ts'Oung, Lidia Grychtołówna, Maurizio Pollini, Martha Argerich, Garrick Ohlsson, Piotr Paleczny, Eugene Indjic, Krystian Zimerman,

Tomasz Marciniuk
[jk]