Na antenie

DZIEŃ DOBRY PODLASIE

Najszybsze informacje, relacje, komentarze. Mówimy o sprawach, którymi żyje region, o ludziach którzy są nam bliscy o miejscach, które znamy, o wydarzeniach, którymi żyjemy - zaprasza Marcin Jabłkowski.
zobacz wszystkie

Kultura

„Pisankarstwo” sposobem na życie Andrzeja Kasianiuka (audio)

2010-03-27 09:57:06
Zbliża się Wielkanoc. Na świątecznych stołach nie zabraknie pisanek – zarówno tych wykonanych tradycyjnie, jak sporządzonych przy pomocy gotowych ozdób dostępnych w sklepach. Na jajkach można jednak umieszczać nie tylko motywy wielkanocne. Przekonają nas o tym Andrzej Ilczuk i jego rozmówca – Andrzej Kasianiuk, artysta plastyk, który uczestniczył ostatnio w międzynarodowym plenerze malarskim w Mościbrodach. Prezentował tam pisankowe cacka m.in. z motywami związanymi z Rokiem Szopenowskim.

   
Andrzej Kasianiuk jest absolwentem Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Ukończył malarstwo, maluje jednak bardzo rzadko. Głównie zajmuje się pisankami. Swoją twórczość określa mianem grafiki na jajach. Jak twierdzi, na pisankach można umieścić każdy motyw. Sam często zdobi jaja motywami żeglarskimi (sam jest żeglarzem), myśliwskimi oraz scenami rodzajowymi. Głównie stosuje barwniki do tkanin, woskiem nie maluje, gdyż, jak twierdzi, chyba by nie potrafił. Obecnie „pisankarstwo” jest jego sposobem na życie.

Posłuchaj całej rozmowy:AI/Siedlce