Na antenie

POPOŁUDNIK PON. CZW. PT.

Proponujemy ciekawą książkę. W czwartki i piątki można usłyszeć przepisy na różne potrawy w audycji "Jadłodajnia", audycję "Prosto z lasu", Kwadrans z Ministrem Rolnictwa, Radiową Kronikę Województwa Podlaskiego i przegląd Echa Katolickiego. Zaprasza Ewa Pasternak.
zobacz wszystkie

Kultura

Mordy: Biesiada Mazowiecka

2010-04-22 15:13:55
21 kwietnia 2010 r. odbyła się trzecia już edycja konkursu kulinarnego pn. „Biesiada Mazowiecka”. Celem konkursu jest promowanie i wspieranie kuchni regionalnej, reaktywacja tradycji kulinarnych regionu, które wszak są bogate i warte utrwalenia.

Tym razem w konkursie wzięło udział aż 36 osób z terenu gminy Mordy. Jury pod przewodnictwem Henryka Ilczuka, radnego powiatowego, oceniało dania w czterech kategoriach: 1. Surówki, sałatki, przystawki; 2. Dania mięsne i półmięsne; 3. Ciasta i desery; 4. Napój alkoholowy i bezalkoholowy. Wysoki poziom i duża ilość zgłoszeń w poszczególnych kategoriach spowodowały, że jurorzy mieli niesamowitą trudność w wyborze najlepszych potraw.


    I tak w kategorii surówki, sałatki i przystawki I miejsce przyznano Alinie Niewęgłowskiej z Czepielina za chleb domowy, II miejsce Bernardzie Zdanowskiej z Radzikowa Kornicy za barszcz szczawiowy, III miejsce Barbarze Zdanowskiej i Teresie Bielak z Radzikowa Kornicy za jaja faszerowane. Wyróżniono sałatkę gospodarską Krystyny Ogrodniczuk z Czepielina oraz chleb z buraczkami Jadwigi Michalak z Klimont.
W kategorii potrawy mięsne i półmięsne I miejsce zajęło Koło Seniorów z Wyczółek za filet z kurczaka w cieście naleśnikowym z sosem czosnkowym, II miejsce zajęła Zofia Złoch z Czepielina za salceson gospodarski, zaś III miejsce Janina Stańczuk z Mordów za bęcwały. Wyróżniono ptasie gniazda Krystyny Orzyłowskiej z Radzikowa Kornicy, smalec domowy Haliny Kondraciuk z Mordów oraz szynkę w chrzanie Marzeny i Stanisławy Ostojskich z Radzikowa Kornicy.

W kategorii ciasta i desery I miejsce zajęła Janina Stańczuk z Mordów za murzynka. Przyznano aż trzy II miejsca, które zajęły: Barbara Gorzała z Radzikowa Kornicy za marchwiaka, Jadwiga Przekopiak z Ogrodników za roladę serowo-makową oraz Barbara Zdanowska i Teresa Bielak z Radzikowa Kornicy za mazurek serowy. III miejsce powędrowało do Katarzyny Szakoły z Mordów za sernik z brzoskwiniami oraz do Koła Seniorów w Wyczółkach za babkę bananową. Wyróżniono także Halinę Grzegorczuk z Czepielina za babkę cytrynową oraz Bernardę Zdanowską z Radzikowa Kornicy za tort tradycyjny.
W kategorii napój alkoholowy i bezalkoholowy I miejsce przyznano Krystynie Orzyłowskiej z Radzikowa Kornicy za nalewkę za orzechach włoskich smażonych w syropie, II miejsce Wacława Łukasiuk z Czepielina za miód sztuczny oraz Irena Ostaszyk z Mordów za nalewkę na mniszku, III miejsce Anna Żochowska z Czepielina za nalewkę z malin. Wyróżniono wino z czarnych porzeczek przygotowane przez Koło Seniorów w Wyczółkach.

Wspólne biesiadowanie umilał Zespół Ludowy „Wieśki i Cześki” z Urzędu Gminy Skórzec, który od 2007 roku przypomina i promuje kulturę regionalną.

Konkurs był realizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach i Towarzystwo Przyjaciół Mordów ze środków unijnego programu LEADER.

Justyna A. KOPEĆ-STĘPNIK
dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach
[jk]