Na antenie

DZIEŃ DOBRY PODLASIE

Najszybsze informacje, relacje, komentarze. Mówimy o sprawach, którymi żyje region, o ludziach którzy są nam bliscy o miejscach, które znamy, o wydarzeniach, którymi żyjemy - zaprasza Marcin Jabłkowski.
zobacz wszystkie

Kultura

Laura Łącz w Mordach

2010-05-14 08:47:44
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk w Mordach gościła na spotkaniu autorskim Laurę Łącz, aktorkę teatralną i filmową, pisarkę, założycielkę Agencji Artystycznej Laura.

Spotkanie z tą niezwykłej urody kobietą odbyło się w ramach projektów  Okno na świat  z LEADERA oraz  Biblioteka animatorem działań kulturalnych w regionie  z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
           
Laura Łącz, absolwentka PWST oraz filologii polskiej na UW, zadebiutowała w 1978 roku w Balladzie Łomżyńskiej Ernesta Brylla, jest aktorką Teatru Polskiego a także laureatką Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Poza aktorstwem pisze książki dla dzieci. Jest autorką takich pozycji jak Bajki, których jeszcze nie znacie, Nocne duszki i inne bajki, Bajki i wiersze na cztery pory roku.
           
Uczestnicy spotkania odbyli sentymentalną podróż w przeszłość, gdyż 25 lat temu, również w maju, aktorka uświetniła swoją osobą uroczyste otwarcie Kina KROKUS w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach, w którym pierwszym wyświetlanym filmem były  Kamienne tablice z Laurą Łącz w roli głównej. W związku z rocznicą na spotkaniu pojawiła się założycielka Kina i ówczesna dyrektor Ośrodka Kultury  Alicja Antonowicz-Łukasiuk, co było bardzo miłym akcentem.
           
Wspomnienia i opowieści o życiu w teatrze dominowały podczas spotkania. Można zaryzykować stwierdzenie, że aktorka tak naprawdę zadebiutowała na scenie, gdy jej matka, Halina Dunajska, grała w przedstawieniach Teatru Polskiego, będąc w ciąży. Tak też żartowali koledzy ze studiów Laury Łącz. Teatr jest wielką pasją pani Laury, gdyż od najmłodszych lat była z nim bardzo związana, w nim się wychowała jako córka aktorów. To na jego deskach spotkała miłość swego życia, późniejszego męża - Krzysztofa Chamca. Sceniczne uczucie przeniosło się do świata realnego i trwało aż do śmierci.
           
Laura Łącz to bardzo ciepła i otwarta osoba, a przy tym bardzo piękna i delikatna. Dzięki temu godnie reprezentuje  Pokolenia pięknych Polek  w reklamie kosmetyków dla pań. Z chęcią odpowiadała na pytania publiczności i  składała autografy w książkach swego autorstwa. Po pamiątkowe podpisy i zdjęcia ustawiła się kolejka dzieci i dorosłych. Ćwierć wieku temu Laura Łącz napisała w Kronice Ośrodka Kultury  Do zobaczenia  i tak się stało. Może aktualny wpis również się spełni i spotkamy się ponownie.
 
W Bibliotece w Mordach można wypożyczyć niedostępną w księgarniach książkę Laury Łącz Bajki i wiersze na cztery pory roku.
 


Justyna A. Kopeć-Stępnik
dyrektor Biblioteki w Mordach
[jk]