Na antenie

DZIEŃ DOBRY PODLASIE

Najszybsze informacje, relacje, komentarze. Mówimy o sprawach, którymi żyje region, o ludziach którzy są nam bliscy o miejscach, które znamy, o wydarzeniach, którymi żyjemy - zaprasza Marcin Jabłkowski.
zobacz wszystkie

Kultura

„KATYŃ, CHARKÓW, MIEDNOJE... SIEDLCZANIE WŚRÓD OFIAR ZBRODNI”

2010-04-16 18:00:00
16 kwietnia w Muzeum Regionalnym w Siedlcach otwarto wystawę „Katyń, Charków, Miednoje...Siedlczanie wśród ofiar zbrodni”. Ekspozycja została zorganizowana z okazji mijającej w tym roku siedemdziesiątej rocznicy mordu katyńskiego. Ma na celu upamiętnienie obywateli polskich, którzy zginęli w Katyniu, Smoleńsku, Charkowie, Twerze, Kijowie, Mińsku Białoruskim oraz w innych miejscach w kwietniu i maju 1940 r.

Wystawa stawia przed sobą zadanie przybliżenia tego problemu mieszkańcom Siedlec, a także gościom, którzy odwiedzą nasze miasto.

- Osób związanych z Siedlcami, których nazwiska znalazły się na liście ofiar zbrodni katyńskiej jest około 250. Niektórzy urodzili się w Siedlcach, inni tutaj mieszkali, uczyli się, ich żony, bliscy krewni pochodzili z Siedlec. Najbardziej znaną postacią w tym gronie był generał Franciszek Sikorski, który był wieloletnim szefem sztabu dziewiątej dywizji piechoty, która stacjonowała w Siedlcach. Przez wiele lat mieszkał tutaj natomiast w trakcie kampanii wrześniowej uczestniczył w obronie Lwowa. Tam, wraz z innymi polskimi dostał się do sowieckiej niewoli i trafił do obozu w Starobielsku- powiedziała Radiu Podlasie Kamila Woźnica, z Muzeum Okręgowego w Siedlcach.Na wystawie zostały zaprezentowane fotografie i dokumenty dotyczące tamtych wydarzeń (oryginały i kopie) oraz pamiątki po poległych. Ekspozycja podkreśli ważne momenty tej historii, od genezy, przez samą zbrodnię i kłamstwo, aż po obecne perturbacje. Znajdą się tu również motywy siedleckie, jak ściana pamięci ukazująca fotografie osób związanych z naszym miastem, ludzi, którzy stracili życie w wyniku rozkazu z 5 marca 1940 r.

Na ekspozycji pojawiły się odniesienia do dzielącego Polskę między III Rzeszę i ZSRR paktu Ribbentrop – Mołotow, wkroczenia wojsk radzieckich na tereny II Rzeczypospolitej oraz wzięcia do niewoli i osadzenia w obozach jenieckich m.in. w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie tysięcy polskich żołnierzy. Warto zwrócić uwagę na radzieckie uzbrojenie z tamtego okresu, np. używany przez enkawudzistów słynny pistolet Walther, radziecki bagnet oraz hełm wzór 1936, niezwykle rzadko spotykany w polskich muzeach. Na szczególną uwagę zasługują pamiątki po poległych, np. list majora Antoniego Żarskiego z obozu w Kozielsku, fotografie i dokumenty żołnierzy i policjantów ukazujące zarówno ich zwykłe codzienne życie przed wojną: pozwolenie dowództwa na ślub, portret z żoną, czy też indeks wydziału medycyny, jak również czyny, np. pismo do odznaczenia Złotym Krzyżem Zasługi.

Następne niezwykle ważne wydarzenie, zaakcentowane na ekspozycji to podpisanie przez najwyższych przywódców Związku Radzieckiego, w tym Stalina rozkazu rozstrzelania jeńców ze wspomnianych trzech obozów oraz z białoruskich i ukraińskich więzień. Należy tu zwrócić uwagę na obraz znanej malarki Małgorzaty Łady – Maciągowej ukazujący artystyczną wizję rozstrzeliwań. Autorka należała do osób, które ucierpiały w wyniku mordu – w Charkowie straciła męża i jedynego syna.

- Mamy też bardzo ciekawy niemiecki plakat, na którym widnieje napis Katyń po polsku i białorusku. Takie plakaty były rozpowszechniane na terenach Białorusi, Ukrainy przez Niemców, a zdjęcia, które prezentują wykonano w 1943 r. w Katyniu- dodała Kamila Woźnica.

Następną sprawą podniesioną na wystawie będzie kłamstwo katyńskie i powolne odkłamywanie historii.

Ekspozycja będzie czynna do 19 września 2010 r. Przygotowana do niej została również lekcja muzealna skierowana do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.