Na antenie

DZIEŃ DOBRY PODLASIE

Najszybsze informacje, relacje, komentarze. Mówimy o sprawach, którymi żyje region, o ludziach którzy są nam bliscy o miejscach, które znamy, o wydarzeniach, którymi żyjemy - zaprasza Marcin Jabłkowski.
zobacz wszystkie

Kultura

IV Regionalny Przegląd Piosenki Europejskiej w Mordach

2010-05-20 07:38:55
Czwarta edycja Regionalnego Przeglądu Piosenki Europejskiej odbyła się 19 maja 2010 r. w Mordach. Festiwal zorganizowany był przez Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Mordach oraz Towarzystwo Przyjaciół Mordów. Patronat nad imprezą w roku bieżącym objęli: Poseł na Sejm RP Jacek Kozaczyński, Mazowiecki Kurator Oświaty Karol Semik oraz Starosta Siedlecki Zygmunt Wielogórski.

Przegląd Piosenki Europejskiej na stałe już wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych regionu. Pomysł zorganizowania konkursu wiąże się z rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a maj jest obchodzony jako miesiąc Unii.
         

W Przeglądzie biorą udział uczniowie gimnazjów z regionu siedleckiego. Każda szkoła mogła zgłosić maksymalnie dwóch reprezentantów, wykonujących po dwa utwory – pierwszy w języku polskim, zaś drugi w języku obcym. W tym roku, obok języka angielskiego, wysłuchaliśmy również piosenek w języku francuskim, włoskim, rosyjskim.
         
Tegoroczna edycja Przeglądu Piosenki Europejskiej spotkała się z niezwykłym zainteresowaniem - do konkursu zostało zgłoszonych 21 uczestników. Ostatecznie w szranki konkursowe stanęło 18 wykonawców (soliści, duety oraz zespoły wokalne i chór). Przesłuchania konkursowe w Ośrodku Kultury w Mordach trwały ponad 4 godziny. W trakcie obrad jury, dla uczestników konkursu wystąpili laureaci wielu festiwali: Zespół z Publicznego Gimnazjum nr 4 w Siedlcach przygotowywany przez Macieja Turkowskiego.

Jury (Iwona Kobylińska, przewodnicząca, wokalistka zespołu Orkiestra Dni Naszych; Tomasz Markiewicz, dziennikarz, autor tekstów piosenek, konferansjer, recenzent muzyczny, twórca programów telewizyjnych; Robert Gryczka, muzyk, instruktor chóru, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, korepetytor głosów tenorowych w Chórze Miasta Siedlce) oceniało walory wokalne i interpretację utworu, kreatywność i twórczość własną, dobór repertuaru do wieku i możliwości wykonawcy, kompozycję i aranżację, ogólny wyraz artystyczny.

Członkowie jury podkreślali wyjątkowy poziom przygotowania wykonawców. Często z ich ust padała uwaga, że tegoroczna edycja konkursu była najlepsza ze wszystkich. Świadczy o tym przyznanie ex aequo dwóch pierwszych miejsc. Otrzymały je: Ilona Szewczak z Gimnazjum nr 1 w Hucie Dąbrowie oraz Joanna Ługowska z Gimnazjum w Zbuczynie. II miejsce otrzymała Magdalena Kniotek z Gimnazjum w Domanicach Kolonii, a III miejsce: Milena Niedzielak z Gimnazjum nr 1 w Mordach oraz Joanna Kożuchowska z Gimnazjum w Zalesiu. Jury, będąc po wrażeniem fantastycznych popisów wokalnych, przyznało także 3 wyróżnienia. Otrzymały je: Patrycja Pochman z Gimnazjum w Gręzówce, Natalia Orzechowska z Gimnazjum w Wiśniewie oraz Izabela Modrzewska z Gimnazjum w Zbuczynie.

Czwarta edycja już za nami. W przyszłym roku w maju do Ośrodka Kultury w Mordach znowu zjadą najlepsi wokaliści reprezentujący gimnazja z regionu siedleckiego. Uczestnicy tegorocznego Przeglądu wysoko zawiesili poprzeczkę, zatem z niecierpliwością czekamy na to co pokażą ich następcy już za rok.


Justyna A. Kopeć-Stępnik


[jk]