Na antenie

NAJLEPSZA DZIESIĄTKA

Program muzyczny. Zaprasza Grzegorz Skwarek.
zobacz wszystkie

Dajmy sobie szansę na rozmowę...

Dajmy sobie szansę na rozmowę...złóż swój podpis pod DEKLARACJĄ...

2010-04-14 15:36:16
Zgromadzeni 13 kwietnia w Domu Biskupim w Siedlcach parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele środowiska przedsiębiorców, sformułowali Deklarację, w której w obliczu Tragedii Smoleńskiej, apelują o podjęcie starań o odbudowę wzajemnego szacunku. Dajmy sobie szansę na rozmowę, odrzućmy pokusę powierzchownych sądów i ocen, ofiarujmy sobie i naszej Ojczyźnie miejsce i czas na ogólnonarodowe zrozumienie – napisali sygnatariusze Deklaracji.

Deklarację podpisali już: Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski, Prezes Zarządu Polimex Mostostal Aleksander Jonek, Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, wiceprezydent Siedlec Marta Sosnowska, poseł Jerzy Rębek, poseł Bogusław Kowalski, poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk, poseł Krzysztof Tchórzewski, poseł Krzysztof Borkowski, poseł Stanisław Żmijan, przewodniczący NSZZ "S" Oddział Siedlce Sylwester Czyżyk, wicemarszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski, starosta bialski Tadeusz Łazowski, Dyrektor Katolickiego Radia Podlasie ks. kan. Sławomir Kapitan i dyrektor strategiczny Katolickiego Radia Podlasie Grzegorz Skwarek.


 Jeśli akceptują Państwo treść deklaracji mogą się Państwo przyłączyć do jej sygnatariuszy. Można to zrobić poprzez zgłoszenie akcesu na adres e-mail portal@radiopodlasie.pl.

Oto pełny tekst Deklaracji:

My, niżej podpisani, zgromadzeni wokół Biskupa Siedleckiego, korzystając z pomocy Katolickiego Radia Podlasie, w obliczu tragedii w Smoleńsku łączymy się w bólu z rodzinami ofiar. Jesteśmy poruszeni do głębi serca miejscem i okolicznościami śmierci Prezydenta Najjaśniejszej Rzeczpospolitej oraz przedstawicieli najwyższych władz kościelnych, państwowych, społecznych, jak również funkcjonariuszy.

Zwracamy się do każdego, komu na sercu leży dobro Narodu Polskiego, o dołożenie wszelkich starań, by złożone w katyńskim i smoleńskim lesie ofiary nie zostały zaprzepaszczone. Kolejny raz śmierć udowadnia, że jest najbardziej demokratyczną instytucją, nadającą wszystkiemu co nas dzieli drugorzędne znaczenie. W jej obliczu każdy człowiek staje się podmiotem i determinantem działania.

Zbudujmy ofiarom stalinowskiej kaźni oraz tym, którzy 10 kwietnia 2010 r. nie dotarli w jej miejsce, by uczcić ich pamięć, najpiękniejszy i najtrwalszy pomnik, jakim jest oddanie wszystkich sił w służbie drugiemu człowiekowi. Dowartościujmy swoją postawą i pracą to, co przez ostatnie lata zostało wypchnięte na margines: dobro, prawdę, uczciwość, przyzwoitość. Pozostawiając naturalne różnice poglądów i idei, które przyczyniają się do rozwoju człowieka, narodu i Ojczyzny, odbudujmy wzajemny szacunek. Niech ten czas narodowej żałoby zmieni się w polskie rekolekcje, podczas których wyznamy sami przed sobą swoje dotychczasowe przewinienia. Dołóżmy wszelkich wysiłków aby skutecznie przewartościować nasze życie osobiste i publiczne.

Motywowani poczuciem odpowiedzialności przed obywatelami, którzy obdarzyli nas swym zaufaniem, a przez to mających prawo oczekiwać od nas wzoru w czynie, apelujemy do wszystkich środowisk politycznych, samorządowych, społecznych, wyznaniowych. Dajmy sobie szansę na rozmowę, wymianę podglądów, odrzućmy pokusę powierzchownych sądów i ocen, a tym samym ofiarujmy sobie i naszej Ojczyźnie miejsce i czas na ogólnonarodowe zrozumienie. Szczególny apel o obiektywizm, odpowiedzialność, dbałość o pełnię i rzetelność przekazu kierujemy do mediów. Wspólnie w duchu pokory uczmy się właściwego pojmowania znaczenia służby człowiekowi, Narodowi, Ojczyźnie i prawdzie.

Katyńskie ofiary wołają do nas o pokorę wobec własnego życia, którego czas i miejsce nie zależy od nas. Bogatsi o to doświadczenie, które nie pominęło żadnego środowiska parafrazując słowa poety śpieszmy się kochać każdego człowieka, nim pozostanie po nim tylko głuchy telefon i już nie będzie czasu i miejsca na słowo przepraszam.

W wigilię rocznicy przyjęcia przez naszych przodków chrztu, który stworzył i ukształtował nas jako naród i stał się czynnikiem państwowotwórczym z pokorą zawierzamy nasze intencje Bogu Wszechmogącemu, prosząc Go o ducha pojednania i solidarności narodowej.

Siedlce 13 kwietnia 2010

Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski
Prezes Zarządu Polimex Mostostal Aleksander Jonek
Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski
Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski
Wiceprezydent Siedlec Marta Sosnowska
Poseł Jerzy Rębek
Poseł Bogusław Kowalski
Poseł Krzysztof Tchórzewski
Poseł Krzysztof Borkowski
Poseł Jacek Kozaczyński
Poseł Stanisław Żmijan
Poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk
Poseł Stanisława Prządka
Przewodniczący NSZZ "S" Oddział Siedlce Sylwester Czyżyk

Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski
Prezydent Białej Podlaskiej Andrzej Czapski
Starosta garwoliński Grzegorz Woźniak
Starosta bialski Tadeusz Łazowski
Wiceprezydent Miasta Siedlce Jarosław Głowacki
Radny Rady Mista Siedlce Marek Kordecki
Dyrektor Katolickiego Radia Podlasie ks. kan. Sławomir Kapitan
Dyrektor strategiczny Katolickiego Radia Podlasie Grzegorz Skwarek

Pod Deklaracją podpisali się także:

o. Leon S. Knabit OSB

Marek Pietrzela dziennikarz

Paweł Mościcki student

Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Grabczuk

Wiceprzewodniczący Solidarności Nauczycielskiej z Chełma Jan Ciepałowicz :
"Popieram Apel Zespołu zgromadzonego wokół J.E. Ks. bp Zbigniewa Kiernikowskiego, którego znam osobiście i bardzo cenię, przyłączam się do tego Znamienitego Grona i proszę Boga o Błogosławieństwo tej Inicjatywie".

Maria i Leszek Gadomscy z Siedlec

Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki Andrzej Krasnodębski

Burmistrz Miasta Międzyrzec Podlaski Artur Grzyb

Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Roman Michaluk

Prezes Spółdzielni Łuksja Zofia Żuk

Poseł na Sejm RP Tadeusz Sławecki

Senator Waldemar Kraska

Wójt Gminy Wiśniew Krzysztof Kryszczuk

Dorota i Cezary Starczewscy


Naczelnik Biura Prezydenta Miasta Siedlce Mariusz Orzełowski

Wójt gminy Korczew Sławomir Wasilczuk


Poseł Adam Śnieżek (poseł na Sejm okręg 22 Podkarpacie; Brzozów ): "Chciałbym zgłosić swój podpis pod Deklaracją w obliczu tragedii smoleńskiej. Popieram w całości jej przesłanie".

Radna Województwa Mazowieckiego Danuta Janusz

Burmistrz Miasta Terespol
Jacek Danieluk

Poseł Tadeusz Wita (poseł na Sejm RP z okręgu gliwickiego): 
"W pełni podpisuję się pod Waszą
deklaracją".


inż. Kazimierz Łatka

Burmistrz Miasta i Gminy Łosice Janusz Kobyliński

Burmistrz Łukowa Zbigniew Zemło

Wójt Gminy Sobolew Andrzej Koszutski

Wójt Gminy Paprotnia Stanisław Ładziak


Franciszek Kowaluk: "Akceptuję i popieram Deklarację. Niech Słońce nie zachodzi nad naszym gniewem"

dr Tadeusz Tobiasz

Ewa Sęderska: "Ja, matka, babcia, wychowawczyni, Polka całą duszą, umysłem i sercem podpisuję się pod Deklaracją"

Dziennikarz Katolickiego Radia Podlasie z redakcji terenowej w Białej Podlaskiej Sebastian Zimnicki


*********************************************************************************************************
Wcześniej podobną deklarację złożyła Kapituła Bractwa św. Judy Tadeusza

Przeczytaj: 
Apel Kapituły Bractwa Św. Judy Tadeusza