Na antenie

W NASZEJ RADIOWEJ RODZINIE PON. WT.

O godzinie 15.00 każdego dnia modlimy się koronką do Bożego Miłosierdzia, a potem spotykamy się w kręgu naszych dobrych przyjaciół. Dziś zaprasza ks. Krzysztof Pełka.
zobacz wszystkie

Blok promocyjny

Samochód na raty, czyli kredyt na wymarzone auto

foto
Niewiele osób stać na kupno nowego samochodu za gotówkę. Czy mają oni jakieś szanse na jego nabycie? Najkorzystniejszym rozwiązaniem w ich przypadku jest wzięcie kredytu. Na co powinni zwrócić uwagę przyszli kredytobiorcy? Jakie są zalety takiego wsparcia finansowego? Czy kredyt samochodowy ma jakieś wady?

Nowy samochód średniej klasy kosztuje około 100 tysięcy złotych. Oczywiście jego cena zależy od marki i modelu. Nawet jeśli porównamy auta dostępne w przystępnej kwocie z przeciętnym wynagrodzeniem, które wyniosło w pierwszym kwartale 2020 roku 5331,47 zł (dane ZUS), to dla wielu kierowców jedynym rozwiązaniem pozwalającym na jego zakup z salonu, jest wzięcie kredytu. Mogą oni zdecydować się na kredyt samochodowy lub gotówkowy. Które rozwiązanie jest lepsze? Sprawdzamy.

Co warto wiedzieć o kredycie samochodowym?


Podobnie jak w przypadku innych rodzajów kredytów, aby otrzymać kredyt samochodowy, trzeba mieć odpowiednią zdolność kredytową. To bank ocenia, czy dana osoba może wziąć auto na raty. W omawianym przypadku mamy do czynienia z kredytem celowym - to, co za niego kupisz, jest z góry określone. Nie można wziąć kredytu na samochód i wydać otrzymanych środków na inny cel, na przykład remont mieszkania. Jednak w ramach takiego wsparcia można nabyć także motocykl lub przyczepę kempingową. Najczęściej jednak bierze się go na samochód osobowy.

Zanim zdecydujesz się na kredyt, nie tylko samochodowy, to dokładnie zapoznaj się z ofertą. Zapewne zdajesz sobie sprawę, że banki zarabiają na udzielaniu pożyczek i kredytów, więc kwota, którą będziesz musiał spłacić, okaże się wyższa niż ta otrzymana. W skład całkowitej kwoty kredytu wchodzą dodatkowe zobowiązania, do których zaliczamy odsetki, opłaty, prowizje, marże i koszty obsługi banku. Robi się tego dużo?

Na szczęście powstało narzędzie, które pozwala na porównywanie ofert kredytowych - to RRSO. Co kryje się pod tym skrótem? Jest to rzeczywista roczna stopa oprocentowania, którą podaje się w procentach. Dzięki niej dowiesz się, jaki jest całkowity roczny koszt Twoich zobowiązań wobec kredytodawcy. Podaje się ją w procentach - RRSO 8%.

Jakie plusy ma kredyt samochodowy?


Jak już wcześniej wspominaliśmy, zawsze można zdecydować się na kredyt gotówkowy, a dopiero po otrzymaniu środków udać się do salonu samochodowego. Takie rozwiązanie jest jednak pójściem drogą na około. O wiele lepiej zdecydować się na kredyt celowy na samochód, ponieważ dzięki temu, będzie on:

•    tańszy - koszty kredytu będą niższe dzięki zabezpieczeniom stosowanym przez banki, czyli zastawie rejestrowej, przewłaszczeniu, depozycie karty pojazdu lub cesji na polisę AC oraz niższemu oprocentowaniu,

•    większy - banki chętniej przyznają wyższe kwoty kredytów na celowy zakup,

•    elastyczny - kredyt samochodowy może zostać przeznaczony także na kupno samochodu używanego (banki określają maksymalny wiek auta na 8-12 lat),

•    wygodny - ilość rat i spłatę kredytu samochodowego można rozłożyć nawet na 10 lat.

Wydaje się więc, że kredyty samochodowy jest zdecydowanie lepszy niż ten gotówkowy. Niestety za mniejsze koszty kredytu i większą kwotę, którą można otrzymać, trzeba zapłacić ograniczeniami - banki zabezpieczają również swoje interesy.

Jakie są minusy kredytu samochodowego?

Wzięcie kredytu samochodowego pozwala na zakup wymarzonego pojazdu, jednak kredytodawca narzuca pewne obowiązki i ograniczenia na nowego właściciela. Czego możesz się spodziewać, gdy zdecydujesz się na nabycie auta na raty?

Po pierwsze czeka Cię załatwienie niezbędnych formalności, czyli podpisywanie umów kredytowych i rejestracja pojazdu, która ze względu na dodatkowe ograniczenia wymagane przez bank, będzie nieco bardziej skomplikowana.

Zabezpieczenia bankowe chronią kredytodawcę przed niewypłacalnością kredytobiorcy. Bank zawsze w umowie kredytowej na samochód zabezpieczenie w postaci zastawu rejestrowego, przewłaszczenia, depozytu karty pojazdu lub cesji praw z polisy autocasco. W jaki sposób to działa?

•    Zastaw rejestrowy - bank jest wpisany w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli właściciel nie będzie w stanie spłacać kredytu, to bank rozwiąże umowę i przejmie auto.

•    Przewłaszczenie - bank zostaje współwłaścicielem pojazdu. Ogranicza to możliwość właściciela co do zmian konstrukcyjnych auta, jego sprzedaży oraz wyjazdów zagranicznych.

•    Depozyt karty pojazdu - bank zatrzymuje dokument do momentu spłaty kredytu, co uniemożliwia legalną sprzedaż samochodu.

•    Cesja praw z polisy AC - odszkodowanie z polisy otrzymuje bank. Kredytobiorca na własny koszt musi naprawić uszkodzone auto.

Wszystkie zabezpieczenia bankowe mają na celu ochronę interesów banku. Jednym z nich jest cesja praw z polisy AC. Czy w takim razie ubezpieczenie autocasco jest obowiązkowe w przypadku kupna samochodu na kredyt?

Mimo że ubezpieczenie autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, to banki udzielając kredytu samochodowego, wymagają, by kredytobiorca wykupił AC na nowy pojazd. Dzięki temu bank chroni się przed utratą wartości auta w wyniku jego zniszczenia lub uszkodzenia - tłumaczy Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Część kierowców wierzy tak bardzo w swoje umiejętności prowadzenia pojazdów, że nie widzi sensu w zakupie ubezpieczenia AC. A to błąd! Zapominają oni, że autocasco chroni także przed zniszczeniami samochodu przez osoby trzecie i uszkodzeniami powstałymi w wyniku działania sił przyrody.

A co najważniejsze, zawsze można znaleźć tani pakiet OC/AC w porównywarce ubezpieczeń. Jeśli więc banki wymagają pełnej ochrony samochodu zakupionego na raty, to najlepiej znaleźć ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i autocasco u jednego ubezpieczyciela - można wtedy liczyć na dużo niższą cenę!