Na antenie

RADIORANEK WT. ŚR.

Wprowadzenie w rytm dnia. Zaprasza Ewa Pasternak.
zobacz wszystkie

Blok promocyjny

Rodzaje trybów mycia w szczoteczkach elektrycznych

foto
Współczesne szczoteczki elektryczne to urządzenia bardzo zaawansowane. Mnogość oferowanych przez nie funkcji i usprawnień, zwiększających jakość codziennego mycia zębów może przyprawiać o ból głowy.

Zdecydowana większość modeli proponuje użytkownikom już nie tylko jeden, klasyczny tryb czyszczenia, ale nawet pięć czy sześć takich trybów. Dzięki temu, użytkownicy mają szansę jeszcze lepiej dostosować pielęgnację zębów do własnych potrzeb.

Czym są szczoteczki elektryczne?


Na początek warto wyjaśnić sobie, czym tak w ogóle są szczoteczki elektryczne, na czym polega ich działanie. Jak pokazują badania, wciąż zdecydowana większość użytkowników (około 80%) myje bowiem zęby szczoteczkami manualnymi, i z żadnymi innymi szczoteczkami nie miała dotąd do czynienia.

Szczoteczki elektryczne to urządzenia napędzane za sprawą wbudowanego w swoją rękojeść elektrycznego silniczka. W zależności od rodzaju danej szczoteczki, podczas mycia może wykonywać ona ruchy oscylacyjno-rotacyjne (szczoteczki elektryczne z ruchem 2D), oscylacyjno-rotacyjne połączone z pulsacjami (szczoteczki elektryczne z ruchem 3D), bądź wymiatające (szczoteczki soniczne i ultradźwiękowe). Szczoteczki elektryczne posiadają okrągłe bądź podłużne głowice czyszczące i mogą być zasilane akumulatorowo albo bateryjnie.

Rodzaje trybów mycia w szczoteczkach elektrycznych


Podstawowe modele szczoteczek elektrycznych oferują jeden, klasyczny program mycia. Czym bardziej jednak zaawansowana jest dana szczoteczka, tym posiada ona zazwyczaj takich trybów więcej. Najbardziej nowoczesne szczoteczki – jak chociażby Oral-B Genius 10 000 – posiadają nawet sześć trybów czyszczących. Niektóre modele, jak Smilesonic UP, są natomiast wyposażone w trzy tryby mycia, które dodatkowo wzbogacone są o trzy różne zakresy ruchów główki czyszczącej, co łącznie daje użytkownikowi możliwość skorzystania z jednej z aż dziewięciu dostępnych kombinacji czyszczenia.
Obecnie szczoteczki elektryczne oferują użytkownikom do dyspozycji takie tryby mycia jak:

•    Tryb klasyczny – tryb podstawowego mycia, występujący w każdym modelu. Przeznaczony do codziennego usuwania z jamy ustnej bakterii.

•    Tryb wybielający – szczoteczki pracują w nim zazwyczaj na najwyższych możliwych obrotach. Włosie urządzenia jest skupione na usuwaniu z powierzchni szkliwa nieestetycznych przebarwień.

•    Tryb delikatny – w nim z kolei urządzenia pracują najwolniej. Zapewnia subtelne, łagodne mycie, bezinwazyjne dla wrażliwych zębów i dziąseł.

•    Tryb polerujący – nadaje uzębieniu dodatkowego połysku, dostępny w najbardziej zaawansowanych modelach urządzeń.

•    Tryb do masażu dziąseł – szczoteczka skupia się w nim na masażu i stymulacji dziąseł.

•    Tryb głębokiego czyszczenia – stworzony po to, by jeszcze skuteczniej doczyszczać zęby. Szczoteczka pracuje w nim na maksymalnych obrotach.

•    Tryb dokładny – urządzenie działa w nim nieco dłużej, dzięki czemu zwiększa się skuteczność usuwania zabrudzeń.

•    Tryb czyszczenia języka – dostępny w najbardziej zaawansowanych szczoteczkach. Umożliwia ściąganie z języka szkodliwych nalotów, i tym samym zapobiega występowaniu problemu nieświeżego oddechu.

Czy te wszystkie tryby mycia są mi potrzebne?

Wiele osób zastanawia się, czy kilka różnych trybów mycia nie jest tylko zbędnym dodatkiem, mającym w oczach konsumenta podnieść jakość danej szczoteczki. Wielu też powątpiewa, czy tryby właściwie spełniają swoje zadanie, czy na przykład tryb wybielający istotnie skuteczniej ściera ze szkliwa przebarwienia, i tak dalej.

Jeśli chodzi o liczbę trybów czyszczenia, rzeczywiście szczoteczka z większą ich ilością nie dla każdego musi być odpowiednia. Niektórzy użytkownicy oczekują bowiem od swojego urządzenia jedynie klasycznego, podstawowego, codziennego mycia, i dla takich osób z pewnością lepszą opcją okaże się szczotka wyposażona w jeden program czyszczący. Przykłady różnego typu szczoteczek znajdziemy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ Na uwadze jednak trzeba mieć fakt, że stan naszej jamy ustnej z biegiem czasu może się zmieniać, i to, że dziś nie potrzebujemy korzystać na przykład z trybu do masażu dziąseł, również może kiedyś ulec zmianie. Dlatego według nas najlepiej zaopatrzyć się w urządzenie oferujące kilka opcji mycia, jednak decyzja co do tego, czy macie na to ochotę, należy już do Was.

Co do skuteczności poszczególnych trybów, może być ona oczywiście różna w zależności od typu szczoteczki elektrycznej. Zdaniem użytkowników w niektórych modelach programy czyszczące istotnie wypełniają zadania, jakie są im przypisane, natomiast w innych ich mycie nieszczególnie różni się od pracy w trybie klasycznym. Przed zaopatrzeniem się w szczoteczkę elektryczną, najlepiej sprawdzić zatem na specjalistycznych stronach branżowych jakie panują na jej temat opinie.