Na antenie

POPOŁUDNIK WT. ŚR.

Proponujemy ciekawą książkę, a zaproszeni przez nas fachowcy udzielają porad z wielu dziedzin. Zaprasza Joanna Kuczborska.
zobacz wszystkie

Radiowa Niedziela

Radiowa Niedziela 20 listopada

foto
2022-11-16 16:29:00
W niedzielę, 20 listopada, w ramach Radiowej Niedzieli, kapłani odwiedzą pięć parafii diecezji siedleckiej. Będą to parafie: Św. Antoniego Padewskiego w Huszlewie, Św. Jana Chrzciciela w Krynce, Św. Zofii w Zofiborze, Trójcy Świętej w Łosicach oraz parafia Św. Apostołów Piotra i Pawła w Niemojkach.

Proboszczem parafii Św. Antoniego Padewskiego w Huszlewie jest ks. Kazimierz Jóźwik. Kościół pierwotny datowany jest na poł. XVII w. Jego fundatorami byli Albert Mleczko, wojewoda podlaski i jego żona Anna z Opalińskich. Budowa obecnej świątyni przypadła na lata 1859 – 1867, a jej inicjatorem był Jeremiasz Woroniecki, właściciel dóbr w Huszlewie.  

Proboszczem parafii Św. Jana Chrzciciela w Krynce jest ks. Szczepan Pawluczuk. Kościół murowany został wybudowany w latach 1981-1983  z inicjatywy ks. Jana Kurka oraz parafian. W 1984 r. erygowano parafię.

Proboszczem parafii Św. Zofii w Zofiborze jest ks. Jarosław Czech.  Pierwotny kościół wybudowano w 1722 r. Jego fundatorami byli Franciszek Nowosielski, starosta łukowski i jego żona Zofia. W 1854 r. świątynia spłonęła. Kilka lat później wzniesiono obecną świątynię. Parafię erygowano w 1914 r.

Proboszczem parafii Trójcy Świętej w Łosicach jest ks. Paweł Madaliński. Parafię erygowano w 1999 r. W latach 2000 – 2006 wybudowano świątynię dzięki zaangażowaniu ks. Stanisława Grabowieckiego oraz parafian.  Świątynię konsekrował biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski.

Proboszczem parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Niemojkach jest ks. Leszek Hryciuk. Pierwotny kościół wybudował w 1448 r.  Piotr Kiszka, starosta drohiczyński. Obecny kościół parafialny murowany, wzniesiono w 1793 r. dzięki staraniom Jakuba Cicierskiego, podstolego drohiczyńskiego. W 1905 r. świątynia została rozbudowana z inicjatywy ks. Juliana Rostowskiego oraz parafian.

Homilie w parafii Św. Zofii w Zofiborze wygłosi ks. Marek Bieńkowski. Do parafii Trójcy Świętej w Łosicach pojedzie ks. Paweł Broński. W parafii Św. Antoniego Padewskiego w Huszlewie gościć będzie ks. Marek Weresa, a w parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Niemojkach – ks. Przemysław Świderski. Natomiast do parafii Św. Jana Chrzciciela w Krynce uda się ks. Jacek Wojdat.Podczas Radiowej Niedzieli będą sprzedawane książki


Czas na Boga, Ewangelizacja na Barce 
Czasem potrzeba niebanalnych rozwiązań. Warto próbować wszystkiego, co może przybliżyć ludzi do Boga. Nie możemy stać bezczynnie, trzeba działać, wychodzimy w związku z tym na zewnątrz, by głosić Dobrą Nowinę. Jezus nauczał na łodzi. Idąc Jego wzorem, wchodzimy więc na barkę. To miejsce, w którym można się oderwać od pędu rzeczywistości i na poważnie pobyć z Bogiem. Oddajemy w wasze ręce książkę, w której w nietuzinkowy i nowatorski sposób prawdziwe autorytety, ludzie Kościoła mówią o Bogu. Jesteśmy przekonani, że ta publikacja poruszy wasze serca i będzie dobrą lekturą, która opowie, jak wielkiego mamy Stwórcę i jak wiele może On dla nas zrobić.

Ks. Piotr Górski - Św. Józef. Wzór ojcostwa
Jakim człowiekiem tak naprawdę był św. Józef? Jakie charyzmaty skrywa i kim jest dziś dla nas opiekun Świętej Rodziny? Wydaje się, że zbyt często szufladkujemy św. Józefa do scen bożonarodzeniowych. Tymczasem autor prowadzi czytelnika przez bardzo różnorodne zagadnienia pozwalające poznać i zrozumieć tę wielowymiarową postać.

Dzięki tak szerokiemu ujęciu tematu mamy szansę dostrzec świętego na miarę naszych czasów, które wymagają autorytetów, ojców duchowych, ale też obrońców naszej wiary. Rozważania o św. Józefie przeplatane są licznymi modlitwami opatrzonymi Imprimatur, a mnogość ilustracji pozwoli wyobrazić sobie, jak na przestrzeni wieków i kultur ludzie wyobrażali sobie rolę św. Józefa w dziele zbawienia. Mówienie o Józefie to nie tylko pobożne gadanie, gdyż postać ta ma w historii zbawienia swoje wielkie znaczenie i zadanie, choć dostrzeżono to dość późno. Warto więc nie tracić czasu i odkryć dla siebie tego wyjątkowego świętego z całym jego bogactwem.
  Nowenna pompejańska - zwana też "nowenną nie do odparcia" - to modlitwa dla każdego, kto ukochał różaniec. Dzięki niej wyproszono już wiele cudów i łask. Jej początki związane są z historią Bartolo Longo, Włocha, który u Maryi szukał ratunku dla siebie i usłyszał od Niej słowa: "Jeśli pragniesz spokoju duszy i kiedyś jej zbawienia, rozszerzaj nabożeństwo Różańca Świętego". Posłuszny temu wezwaniu, założył w Pompejach Bractwo Różańcowe oraz przyczynił się do wzniesienia tam przepięknego sanktuarium ku czci Matki Bożej Różańcowej. Ta książka to nie tylko wskazówka, jak odmawiać Nowennę pompejańską, ale również świadectwo łask, jakie można dzięki niej uzyskać. Bo w modlitwie różańcowej tkwi wielka siła.
  Sekret ocalenia
Nieznany, sensacyjny epizod związany z ocaleniem Jana Pawła II z zamachu staje się pretekstem dla polskiego dziennikarza do rozpoczęcia fascynującego śledztwa. Jednak to nie polityczne kulisy wydarzenia są w centrum jego dociekań. Znacznie bardziej intrygujące okazuje się pytanie: kto i jak w rocznicę objawień fatimskich ocalił Papieża przed pewną śmiercią? Czy to możliwe, że miała w tym swój udział pewna włoska augustianka, mistyczka i duchowa córka Ojca Pio? Czy to właśnie ona była tą zakonnicą, o której sam zamachowiec powiedział, że powstrzymała go przed kolejnym strzałem? Dlaczego nikt inny nie zauważył jej na placu św. Piotra, a policji nie udało się jej znaleźć? Jakie tajemnice kryło bogate życie siostry Rity Montelli? Znakomicie, żywo, w reporterskim stylu napisana książka z gatunku tych, których nie sposób odłożyć przed przeczytaniem ostatniej strony.Modlitewnik św. Rity  Ten modlitewnik to prawdziwe kompendium wiedzy o życiu św. Rity i skarbnica modlitw za jej pośrednictwem.
Oprócz szczegółowego życiorysu zawiera również dokładne omówienie orędzia św. Rity, a także teksty dwóch przemówień papieża Jana Pawła II poświęconych tej świętej. Zamieszczone w nim modlitwy są bardzo różnorodne: od krótszych wezwań w konkretnych problemach, takich jak brak potomstwa, choroba czy rozpadające się małżeństwo, przez litanie, koronki i nowenny, po nabożeństwo piętnastu czwartków ku czci św. Rity, drogę krzyżową, różaniec oraz rozbudowane przygotowanie ze Świętą z Cascii do sakramentu pokuty i pojednania.


Niezwykła historia Księdza Dolindo"Jezu Ty się tym zajmij..." Tę modlitwę - akt zawierzenia zna dzisiaj niemal cały świat. Tym, który ją oznajmił światu był Sługa Boży - ks. Dolindo Ruotolo. Ta książeczka to pierwsza w Polsce ilustrowana historia jego życia przeznaczona dla najmłodszych czytelników. Ozdobiona pięknymi ilustracjami zapoznaje dzieci z tą niezwykłą postacią. Czyta się jednym tchem! WIĘCEJ


W czasie Radiowej Niedzieli będzie można zakupić różańce, ręcznie robione przez Siostry Benedyktynki od Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu, zwane Sakramentkami.Js