Na antenie

DZIEŃ DOBRY PODLASIE

Najszybsze informacje, relacje, komentarze. Mówimy o sprawach, którymi żyje region, o ludziach którzy są nam bliscy o miejscach, które znamy, o wydarzeniach, którymi żyjemy - zaprasza Marcin Jabłkowski.
zobacz wszystkie

Blok promocyjny

Pranie firan - podstawowe zasady

foto
Twoje firanki straciły nieskazitelną biel? To znak, że pora na pranie. Zanim się do tego zabierzesz, przeczytaj nasz poradnik. Z tekstu dowiesz się, kiedy trzeba namoczyć firanki, w jakiej temperaturze prać i jak często to robić.

Pranie firan – czy firanki trzeba moczyć?

Moczenie firan nie jest obowiązkowe, ale bardzo wskazane, szczególnie gdy mamy do czynienia z firankami, które uległy mocnemu zabrudzeniu. Moczenie jest wówczas dla nich jedynym ratunkiem, ponieważ firanek, nawet bardzo brudnych, nie pierze się w wysokich temperaturach.

Czy wszystkie firany decority wymagają moczenia? Niekoniecznie. Jeśli okna wychodzą na ogród, firanki najprawdopodobniej są tylko lekko przybrudzone, wystarczy je odświeżyć w pralce. Jeśli natomiast okna wychodzą na ulicę, najpewniej firankom przyda się moczenie przed właściwym pranie. To samo tyczy się firanek kuchennych, na których często osiada tłuszcz i opary z gotowania.

Pranie firan – w czym moczyć firanki?

Jeśli firanki są tylko mocno zakurzone, wystarczy namoczyć je w chłodnej wodzie z dodatkiem soli kuchennej.

Tłuszcz z firanek usuniemy, mocząc je w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Jeśli firanki są zszarzałe lub pożółkły, dobrze zrobi im moczenie w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej.
Jeśli firanki brzydko pachną (na przykład dymem tytoniowym), ratunkiem dla nich będzie namoczenie na noc w wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Sok zadziała również wybielająco.

Pranie firan – w jakiej temperaturze prać firanki?

Jak już zostało wspomniane wyżej, firanki nie lubią prania w wysokich temperaturach. Tkaniny firanowe są bardzo delikatne, gorąca woda mogłaby zmienić ich wygląd lub doprowadzić do nadmiernych zagnieceń.

Ogólnie zaleca się pranie firanek w temperaturze 40°C. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, zerknijmy na metkę z informacjami od producenta.

Nowoczesne pralki mają w swoim menu program do prania firanek. Wystarczy go wybrać.

Pranie firan – ręcznie czy w pralce?

Zdecydowanie w pralce. Firanki to duże tkaniny i pranie ich ręcznie nie należy do przyjemności – jest dość trudne i raczej mało dokładne. Wyjątkiem są firanki koronkowe, bardzo delikatne. Je niestety trzeba prać ręcznie i suszyć rozłożone na płasko.

Przed praniem trzeba złożyć firanki w kostkę, podobnie jak do szafy. Wbrew pozorom nie utrudni to ich dokładnego wyprania, natomiast zapobiegnie powstawaniu nadmiernych zagnieceń. Błędem jest wpychanie firanki do bębna pralki w sposób nieuporządkowany. Na samą skuteczność prania nie ma to wpływu, natomiast wyprasowanie takich firanek może być mocno problematyczne.

Pranie firan – jak często prać firanki?


Nie ma gotowej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Dużo zależy od tego, gdzie wiszą firanki – w jakim pomieszczeniu, w domu wolnostojącym czy w bloku, w oknie wychodzącym na ulicę, czy na ogród.

Najbardziej narażone na zabrudzenia są firanki kuchenne decority – one chłodną tłuszcz, opary i mieszaninę kuchennych zapachów. Pranie ich raz w miesiącu wcale nie będzie przesadą.

Podobnie firanki, które wiszą w oknach wychodzących na ulicę, będą się brudziły szybciej. Co prawda na nich osiada głównie kurz, rzadziej tłuszcz, ale także nie powinniśmy odmawiać im częstego prania. Dzięki temu dłużej zachowają pierwotną biel. Jeśli natomiast pozwolimy wisieć zakurzonym firankom w oknie przez kilka miesięcy, mogą zszarzeć.

Firanki wiszące w oknach wychodzących na ogród brudzą się najwolniej. Je można prać nawet raz na kwartał.