Na antenie

WOLNA SOBOTA

Zapraszamy na sobotni poranek, a w nim: kalendarium, przegląd prasy, wiadomości dla kierowców, historia Podlasia i dużo dobrej muzyki. Zaprasza Karolina Suchodolska.
zobacz wszystkie

ECHO-lokacja

Pomysły na labę

2012-07-10 14:36:18
Przed uczniami dwa miesiące letniego wypoczynku. Dla niektórych będzie to czas odkrywania talentów, aktywnego relaksu czy wreszcie nauki samodzielności. Wakacje mogą stać się również okazją do budowania więzi z bliźnimi, ale też z Bogiem. Najważniejsze, aby tych wolnych dni nie wypełniła pustka.

Jak spędzić zatem z pożytkiem wakacyjny czas? Dookoła jest masa propozycji na to, aby letnie kanikuły nie spędzać, zachłystując się jedynie bezczynnością. O najmłodszych mieszkańcach nie zapominają włodarze. Wolny od nauki czas próbują także wypełnić swoimi ofertami instytucje związane z Kościołem.

Wakacje w katolickim duchu
Obozy, rekolekcje czy oazy - to wszystko można znaleźć w ofercie organizacji skupiających młodych ludzi. O aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła, przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad, dba Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Ta zrzeszająca młodych ludzi w wieku od 14 do 30 lat organizacja, zachęca do spędzenia z nią lata. A że w tym roku będzie ono pełne atrakcji, można być pewnym, przeglądając wakacyjne propozycje. Wiekszość oddziałów parafialnych organizuje we własnym zakresie wyjazdy wypoczynkowo-rekolekcyjne w całym kraju. Ofertę otwiera obóz w Broku, połączony z warsztatami tanecznymi, jezykowymi, plastycznymi, a nawet z robotyki. Kolejna propozycja dla młodzieży z całej Polski to „miasteczko modlitewne” w Zabawie. Sześciodniowym rekolekcjom pod namiotami patronować będzie bł. Karolina Kózkówna. W lipcu na Śnieżnicy odbędą się - już po raz kolejny - dni formacyjne dla zarządów, kierownictw i liderów. W sierpniu zaś KSM-owicze wyruszą do tronu Częstochowskiej Matki. Stowarzyszenie zaprasza także na rekolekcje dla mężczyzn i kobiet w Konstancinie-Jeziornej. Ich specyfika polega na tym, że zajęcia odbywają się oddzielnie dla obu płci. Wakacje zakończy Hosanna Festival, czyli przegląd konkursowy zespołów i solistów z kraju i zagranicy, a także swoisty dzień wspólnoty chrześcijańskiej. W tym roku stworzono oddzielną kategorię dla zespołów pielgrzymkowych, aby mogły zaprezentować się na deskach siedleckiego amfiteatru i przypomnieć chociaż w małym stopniu klimat pilegrzymkowego szlaku.

W poszukiwaniu wiary
Do szukania pełni swojej wiary i stanięcia po stronie Chrystusa zachęca Ruch Światło-Życie. Gromadzi on ludzi różnego wieku i powołania: dzieci, młodzież, dorosłych, ale również kapłanów, zakonników. Jedną z form realizacji programu formacyjnego jest oaza wakacyjna, w trakcie której jest czas zarówno na modlitwę, jak i zabawę. Odbywać się będą one w Woli Gułowskiej, Sulowie k. Kraśnika, Krościenku, Dębnie k. Kielc oraz Bobrownikach. W rekolekcjach biorą udział osoby, które chcą być wierne wierze, oraz ci, którzy spotykają się w małych parafialnych grupach oazowych, podejmując codzienny wysiłek rozwoju duchowego poprzez modlitwę, życie sakramentalne. Wyjazdy podzielone są na trzy grupy uczestników. Oaza Dzieci Bożych skierowana jest do najmłodszych, czyli uczniów szkół podstawowych, Oaza Nowej Drogi - gimnazjalistów, Oaza Nowego Życia - młodzieży. - Nasze rekolekcje to forma rozwoju duchowego połączona ze zdobywaniem konkretnych życiowych sprawności, zaczerpniętych z ruchu harcerskiego - wyjaśnia ks. Marek Andrzejuk, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, i dodaje: - Oaza Nowej Drogi charakteryzuje się ewangelicznym spojrzeniem na sytuacje z życia, obejmuje spojrzenie na siebie, relacje z innymi, bycie we współczesnym świecie, ale też dobre inspiracje dla rozwoju talentów.
Jak zachęcić młodzież do spędzenia wakacji w katolickim duchu? - Z całą pewnoscią to, co najbardziej pociąga, to udział i zachęta rówieśników. Jeżeli kolega czy koleżanka jedzie, to dlaczego ja mam nie pojechać? - tłumaczy Ilona Trojnar, prezes diecezjalnego KSM, i dodaje: - A dlaczego w duchu katolickim? Bo tylko Jezus jest źródłem prawdziwej miłości i radości! Wakacje z KSM to przede wszystkim wakacje z Bogiem! Z nim przeżywamy każdy dzień naszego życia. Nie odsuwamy Go na bok podczas odpoczynku. Czy to w górach na szlaku, czy na wodzie w kajaku podążamy z Nim. Doświadczamy Boga w słowie Bożym, pięknie natury i w drugim człowieku.

W mieście, czyli z kulturą...
Nie wszystkie dzieci czy nastolatki pozwolą sobie na wakacyjne wypady poza miasto. A nawet jeśli wyjadą na kolonie, obozy czy wczasy z rodzicami, to i tak rzadko uda się zagospodarować cały lipiec i sierpień. Co zatem robić przez letnie miesiące, zostając w mieście? Ośrodki kulturalne oraz sportowe przygotowały szereg pomysłów na aktywne i ciekawe zorganizowanie wolnego czasu.
Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach zachęca do spędzenia wakacji z książką ph. „Przepysznie z literaturą”. - Przygotowaliśmy różne formy zajęć: zabawy plenerowe, kreatywne oraz spotkania tematyczne - wylicza Marianna Podniesińska z MBP. Motywem przewodnim będą wątki kulinarne zawarte w literaturze dla dzieci i młodzieży. - Choćby w „Ani z Zielonego Wzgórza” jest mnóstwo kulinarnych przepisów - zauważa bibliotekarka, wyjaśniając: - Poprzez kucharskie fragmenty chcemy zachęcić do układania jadłospisów, nauczyć sztuki nakrywania stołu czy zasad zdrowego odżywiania.
Oferta jest skierowana zarówno do dzieci, jak i młodzieży. - Będziemy na tyle elastyczni, aby wybierać odpowiednie fragmenty z książek. Konkretne zagadnienia będą poruszane ze względu na wiek - przyznaje Podniesińska. Nie martwi się też o frekwencję. - Chcemy popularyzować literaturę w sposób lekki. Aby dzieci nie miały poczucia, że jest to przedłużenie szkoły, tylko fajna zabawa, podczas której dowiadują się, że książki mogą bawić, zainteresować, a przede wszystkim zachęcą do kontaktu z naszą biblioteką - podsumowuje.
W tyle nie zostają też siedleckie placówki kultury. Centrum Kultury i Sztuki zachęca do udziału w warsztatach literackich, artystycznych, tanecznych czy recytatorskich. Natomiast ci, którzy odwiedzą Miejski Ośrodek Kultury, będą mieli okazję nauczyć się tańczyć, śpiewać, rysować czy fotografować. Dzieci w Białej Podlaskiej w ramach letniej akcji mogą wyjechać do aquaparku, pójść do kręgielni czy kina. Bialskie Centrum Kultury nie zapomina też o młodzieży, którą zaprasza na wieczory filmowe pod chmurką.

...i sportem
Wolny od nauki czas, jest także świetną okazją do poprawy sprawności fizycznej i sprawdzenia swoich umiejętności w poszczególnych dyscyplinach sportowych. Aktywny wypoczynek to nie tylko sposób na relaks, ale przede wszystkim sposobność, by zadbać o swoje zdrowie oraz kondycję. - Boiska piłkarskie, pływalnia, możliwość gry w tenisa stołowego i bilard - wylicza propozycje Mariusz Leszczyński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Międzyrzecu Podlaskim. - W tym roku nie dysponujemy kąpieliskiem ze względu na budowę wyciągu narciarskiego, który będzie służył cały rok, czyli tzw. igielitu - dodaje. Z radością przyznaje, że młodzieży nie trzeba zachęcać do aktywności fizycznej. - Nasze propozycje cieszą się ogromnym powodzeniem. W poprzednich latach byliśmy zmuszeni do wydłużenia godzin otwarcia ośrodka - wspomina M. Leszczyński. Wszystkie atrakcje są za darmo, a duże zainteresowanie regulują przygotowywane numerki. Dyrektor MOSiR przyznaje jednak, że żadne dziecko nie odejdzie z kwitkiem, chociaż potrzebna może być cierpliwość. - Liczbę wejść na pływalnię reguluje regulamin - dodaje.
Na swoje obiekty zaprasza również parczewski MOSiR. - Staramy się urozmaicać ofertę tak, aby znalazły się w niej nie tylko najpopularniejsze konkurencje, jak np. piłka nożna - tłumaczy Mirosław Aleksandrowicz, dyrektor ośrodka. - Dlatego nasze propozycje wzbogaciliśmy o tenis ziemny, który jest mało popularny, a mamy warunki do jego uprawiania, minisiatkówkę na trawie czy plażówkę - dodaje. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwa prowadzący zajęcia pracownik MOSiR.
Do letniej aktywności zachęcają też władze Siedlec, które na tegoroczny wakacyjny wypoczynek przeznaczyły 300 tys. zł. W programie, oprócz form spędzania wolnego czasu przygotowanych przez placówki kultury, znalazły się kolonie dla dzieci z rodzin najuboższych. Ich organizatorem jest Agencja Rozwoju Miasta. Z wypoczynku skorzysta 180 uczestników w wieku od 8-17 lat, wskazanych przez szkoły i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. W ramach kolonii, które zorganizowano w czterech turnusach, odbędą się zajęcia sportowe na stadionie przy ul. Jana Pawła II oraz Prusa, jednodniowa wycieczka do Warszawy i „Siedleckiej Krainy Przygód”, rajd rowerowy, a także tygodniowy wyjazd nad morze lub w góry. Akcja potrwa do 4 sierpnia.
W czasie wakacji można korzystać także ze wszystkich placów zabaw i boisk. Będą one dostępne w różnych godzinach. Wszelkie informacje dotyczące tego, w czym mogą wziąć udział zarówno najmłodsi, jak i nieco starsi uczniowie, znajdują się na specjalnej stronie uruchomionej przez miasto, dostępnej pod adresem: www.wakacje.siedlce.pl.
Pomysłów na ciekawe spędzenie czasu nie brakuje. Najważniejsze, żeby dla dzieci i młodzieży kierowane oferty były na tyle atrakcyjne, by oderwać je od monitorów komputerów.

Kinga Ochnio
Echo Katolickie 27/2012


Wakacje z apostołami

„Przyjaciele Jezusa. Wakacje z apostołami” - pod takim hasłem w diecezji siedleckiej rozpoczęła się Wakacyjna Akcja Caritas.

30 czerwca pierwsza 225-osobowa grupa dzieci zainaugurowała wakacyjny odpoczynek. W ośrodku kolonijno-wypoczynkowym „Dawid” w Broku nad Bugiem, na sześciu dziesięciodniowych turnusach, wypoczywać będzie w tym roku bezpłatnie 1350 dzieci z całej diecezji. Kolejne 70 uczestników wyjedzie na turnusy kolonijne do Loretto k. Kamieńczyka i Jurgowa (woj. małopolskie), zorganizowane przez parafialne zespoły Caritas z Siedlec, działające przy parafii pw. Bożego Ciała i św. Teresy. Turnusy są częściowo dofinansowane przez Caritas.

Pieniądze dzięki zbiórkom
- Wakacyjna Akcja Caritas skierowana jest do dzieci i młodzieży z rodzin wielodzietnych, ubogich, niepełnych i dysfunkcyjnych, których rodziców nie stać na sfinansowanie wyjazdu dzieci na wakacyjny wypoczynek - podkreśla ks. Krzysztof Hapon, dyrektor siedleckiej Caritas. - Środki na wakacje pozyskiwane są m.in. poprzez akcję: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, darowizny indywidualne darczyńców oraz dzięki dotacjom publicznym, uzyskiwanym na podstawie złożonych przez Caritas programom - dodaje. Tegoroczne kolonie zostały dofinansowane dzięki instytucjom, m.in. urząd województwa mazowieckiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, kuratorium oświaty, urzędy miast w Siedlcach i Parczewie, a także urzędy gmin z województwa mazowieckiego i lubelskiego. Ich koszt to 500 tys. zł.
- Dużą pomocą w przeprowadzeniu kolonii jest wakacyjna zbiórka żywności. Zebrane produkty o przedłużonym terminie ważności; m.in. kasze, makarony, cukier, mąka, olej, konserwy i słodycze przeznaczane są na przygotowanie posiłków dla uczestników kolonii - podkreśla ks. K. Hapon. W tym roku zbiórka odbyła się 22 i 23 czerwca w sześciu miastach diecezji. Wolontariusze ze szkolnych kół Caritas zebrali trzy tony żywności.
Kwalifikacja dzieci na wakacyjne turnusy Caritas odbywa się przede wszystkim poprzez parafie. Uczestniczą w niej także pedagodzy szkolni i pracownicy świetlic socjoterapeutycznych; rekrutacja odbywa się także poprzez parafialne zespoły Caritas. Na kolonie wyjeżdżają dzieci z domu dziecka. Czasami wybór jest bardzo trudny, ponieważ liczba potrzebujących dzieci jest duża.

Z pomocą wolontariuszy
Dla Caritas Diecezji Siedleckiej olbrzymim wsparciem w organizowaniu kolonii jest także praca kierowników i wychowawców kolonijnych, którzy angażują się w nią jako wolontariusze. W tym roku na kolonie do Broku wyjedzie ich 144. 86 z nich przeszło specjalne szkolenia dla wychowawców kolonijnych, organizowane przez siedlecką Caritas w dwóch turach - na początku maja i czerwca. Uczestniczyli w nich m.in. studenci, których praca wychowawcza na kolonii zaliczana jest to praktyk. Dużą grupę stanowili także klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. Trzydniowe szkolenia prowadzili nauczyciele-metodycy z Samorządowego Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach. Kończyły się one egzaminem, na podstawie którego słuchacze otrzymywali dokument upoważniający do pracy wychowawczej na koloniach.

Duchowy rozwój
Podczas kolonii Caritas kładzie się duży nacisk na rozwój duchowy uczestników. Tegoroczny program religijny koncentruje się wokół tematu „Przyjaciele Jezusa. Wakacje z apostołami”. Jego autorami są ks. Marek Bieńkowski, wicedyrektor siedleckiej Caritas i Aneta Sawicka z Centrum Wolontariatu. Oprócz wychowawców i kierowników kolonii na każdym turnusie jest kapłan - opiekun duchowy. Uczestnicy wakacyjnych turnusów Caritas biorą udział w Mszy św., modlitwach porannych i wieczornych. Oprócz tego realizują programy związane z ekologią (nauka segregacji odpadów, śmieci), profilaktyką uzależnień, turystyką i krajoznawstwem, uczestniczą także w zajęciach profilaktyczno-terapeutycznych. Na spotkania przyjeżdżają m.in. pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, a także Miejskiej Komendy Policji w Siedlcach. Oni też fundują dzieciom nagrody i upominki. W programie kolonii jest oczywiście czynny wypoczynek na terenie ośrodka, gry i zabawy, wyjazdy na basen, a także - w ramach każdego turnusu - wycieczka do Warszawy, w programie której jest m.in. zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik oraz ogrodu zoologicznego.

Na podstawie materiałów prasowych Caritas Diecezji Siedleckiej
OPRAC. KO

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem

25 stycznia we Włodawie odbędzie się XIX Festiwal Kolęd i Szczodrywek więcej

Gala Charytatywna New Year's Party 2020

18 stycznia w Siedlcach wystąpia w programie artystycznym Dzieci Eurolingua Dzieciom Lokalnie i Międzynarodowo więcej
zobacz wszystkie