Na antenie

DOBRY WIECZÓR Z KRP

DOBRY WIECZÓR z KRP to dziennik Radia Watykańskiego oraz nasza wieczorna modlitwa. Zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej, śpiewu Apelu Jasnogórskiego i pacierza.
zobacz wszystkie

Takie czasy

Oszustwo wysokiej jakości

foto
2019-06-28 12:14:00

Któż z nas nie ulega miłej atmosferze letniego wypoczynku? Zwłaszcza, gdy odłożymy odrobinkę i zafundujemy sobie chwilkę niecodziennego luksusu. A to można zrobić nawet w mieście.


Wiele form opatrzonych i dobrze nam znanych rzeczy przybiera luksusowe wersje: ciastko, bukiet, skarpetki. Najlepiej jednak widać to w ofertach napojów. Nie tych gotowych, ale specjalnie na naszych oczach przyrządzanych, jak herbata czy kawa.
Tu już nie ma mowy o zwykłym zalaniu fusów wrzątkiem. Powstają wyrafinowane kompilacje smaków, składniki są świeże (zioła, owoce, przyprawy) lub dodawane w nieproporcjonalnie dużej - do potrzeby uzyskania efektu smakowego - ilości. Proponuje się nowe mieszanki liści i ziaren. Celebruje się na oczach spragnionego klienta proces przygotowywania napoju, podzwaniając i postukując przyrządami, wykorzystując efekty dźwiękowe maszyn do zaparzania dla podniesienia napięcia w oczekiwaniu na zaspokojenie.

 Przybytki napojów zaparzanych jak kawiarnie i herbaciarnie inwestują w najświeższe nowinki technologiczne. Ostatnio dobra znajoma miała (nie)przyjemność skorzystać z takowego w Lublinie. Kawiarnia oferowała napar przyrządzany w Chemex'ie, Aeropress'ie czy Drip'ie i zapewniła, że kawa jest najwyższej jakości. Znajoma założyła więc ufnie, że nie tylko sprzęt do parzenia jest najwyższej klasy ale i ziarna, z których jest przygotowywany. No i …niestety, nie trzeba było nawet zanurzać ust, by już pierwsze doznanie węchowe zaalarmowało, że cos jest nie tak. pierwszy i kolejne łyki tylko to potwierdziły.

Trzeba mieć tupet, żeby zakładać, iż człowiek zachęcony reklamą i gotów wysupłać 20 zł za filiżankę kawy nie zorientuje się w jakości naparu. I kluczowy wcale nie jest sprzęt do tej operacji użyty, ale jakość ziaren właśnie! Jeśli już ma się pretensje do ustalania tak wysokiej ceny, to wypadałoby również mieć ambicję połączoną z niezachwianą konsekwencją do dopilnowania  autentycznie wysokiej jakości usługi. Na uwagę, że kawa nie była reklamowej jakości, znajoma usłyszała, "Przepraszam, wprowadziłam panią w błąd" i pani zaproponowała ten sam napój jako rekompensatę - nie zwrot pieniędzy.

 Rozczarowanie, dlatego zróbmy sobie luksus po swojemu. Inni moi znajomi odkryli na przykład, za przyczyną telewizyjnej reklamy sprzed lat, że można zrobić bardzo fajną kawę na zimno, zapakować ją w mały termos i wypić w ogrodzie. Może nie będzie takiego teatrum ale będzie kawa, o której wiemy co ona za jedna, no i na pewno będzie taniej.

ps. Kasia Dobs