Na antenie

Pasmo nocne

Zapraszamy na dużą dawkę muzyki, informacji i powtórkę najciekawszych audycji z dnia.
zobacz wszystkie

Aktualności

Obchody Jubileuszu Katolickiego Radia Podlasie w Pratulinie

2010-06-27 15:05:00
Metropolita Lubelski abp Józef Życiński przewodniczył w sanktuarium Męczenników Podlaskich w Pratulinie, obchodom 18 rocznicy Katolickiego Radia Podlasie. Obchody połączono z Diecezjalną Pielgrzymką Samorządowców . Centralnym punktem programu uroczystości była Msza św. którą koncelebrowali: Metropolita Lubelski ks. abp Józef Życiński, biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski oraz kapłani, którzy przybyli na uroczystość.

Zwracając się do przybyłych na uroczystości słuchaczy i pracowników Katolickiego Radia Podlasie, arcybiskup Józef Życiński apelował w homilii, byśmy byli opoką, ludźmi którzy są wierni kościołowi i byśmy świadczyli o Chrystusie w życiu codziennym. Byśmy nie ulegali wpływowi mediów, które kształtują wypaczony obraz świata, w którym nie ma miejsca dla Boga.

- Współcześnie Chrystus nie wymaga od nas przelewania krwi za wiarę, lecz byśmy byli wyspą ukazującą naszą miłość Chrystusa i byśmy dawali w ten sposób przykład innym. Apeluję, żeby dawać dzieciom, czyli najnowszemu pokoleniu, przykład chrześcijańskiej postawy – mówił hierarcha.

Ważnym momentem pratulińskich uroczystości było złożenie jako votum tzw. „Deklaracji Siedleckiej”- dokumentu podpisanego przez wielu samorządowców i polityków, w którym deklarują oni wzajemny szacunek, mimo różnic w poglądach potrafią się porozumieć i pracować dla dobra społeczeństwa. Dokument powstał z inicjatywy Katolickiego Radia Podlasie, pod wpływem tragicznych wydarzeń z 10 kwietnia. Deklaracja ma ogromne znaczenie symboliczne, stąd też dokument złożono u stóp sarkofagu Męczenników Podlaskich, w miejscu tak ważnym dla mieszkańcow całego Podlasia i dla wszystkich wiernych.

Przed Eucharystią katechezę nt.: Kapłaństwa wygłosił ks. Mateusz Czubak. Mówił m.in.:o tym, że powołanie do kapłaństwa jest szczególną łaską Boga. - Święcenia kapłańskie nie są nagrodą za poprawne zachowanie, wybitne cechy osobowości, posiadane zdolności czy nabyte umiejętności – przekonywał. - Powszechne kapłaństwo wiernych ma sens tylko i wyłącznie w jedności z kapłaństwem hierarchicznym – wyjaśnił. Pewne zadania w Kościele, mające na celu uobecnienie Chrystusa, mogą wypełniać jedynie urzędowo ustanowieni kapłani, czyli biskupi, prezbiterzy i diakoni. To oni w pierwszej kolejności mają się troszczyć o właściwe przewodniczenie wspólnocie Kościoła oraz spełniać posługę, którą zlecił im sam Chrystus: głoszenia słowa Bożego i sprawowania sakramentów świętych – mówił ks. Mateusz.

Po Mszy św. rozdano laureatom statuetki "Platynowy Mikrofon", przyznane w wyniku głosowania słuchaczy radia i interneutów. W kategorii "Osobowość Radiowa" statuetkę otrzymał Lech Zakrzewski autor i prowadzący w Katolickim Radiu Podlasie audycję trzeźwiejących alkoholików „Boże użycz nam pogody ducha...”. W kategorii "Misja Ewangelizacyjna Radia" Platynowy Mikrofon im. Ks. Józefa Szajdy otrzymał ks. Krzysztof Skwierczyński – autor katechez emitowanych na antenie Katolickiego Radia Podlasie. W kategorii "Przyjaciel Radia" statuetkę otrzymali członkowie Koła Przyjaciół KRP w Wólce Dobryńskiej w diecezji siedleckiej. Rozlosowano również atrakcyjne nagrody, m.in. pielgrzymkę religijno-patriotyczną po Polsce. W losowaniu wzięli udział wszyscy głosujący w tym roku w plebiscycie PLATYNOWY MIKROFON. Nagrodę główną wygrała pani Anna Zabłocka.

Jak co roku radio transmitowało program z Pratulina. Obok kościoła ustawione było studio plenerowe, gdzie można było zobaczyć jak powstaje radiowy program, przyjrzeć się pracy spikerów, wydawców serwisów informacyjnych, realizatorów czy pracowników portalu informacyjnego podlasie24.pl.

Spotkanie zakończyła agapa, podczas której nie zabrakło ogromnego „urodzinowego” tortu z 18 świeczkami, które zdmuchnęli wspólnie pracownicy radia.

Do Pratulina przyjechali sympatycy i przyjaciele Katolickiego Radia Podlasie z różnych zakątków regionu, aby wziąć udział w dziękczynieniu za dar Katolickiego Radia Podlasie, za 18 lat codziennej obecności rozgłośni w ich domach, w codziennym życiu. Przybyło m.in.: wielu przedstawicieli Koła Przyjaciół Katolickiego Radia. Byli z nami m.in.: przyjaciele z naszego regionu, przyjechali z wielu miejscowości, takich jak: Biardy, Rossosz, Trzebieszów, Kąkolewnica, Brzozowica, Biała Podlaska, Terespol, Milanów, Łuków, Swory, Wólka Dobryńska, Chotyłów, Kobylany, Wiśniew, Czeberaki, Jabłoń, Karcze, Konstantynów, Krzywośnity, Łomazy, Ostrów Lubelski, Parczew, oraz Tchórzew. Oczekiwanie na najważniejsze chwile dzisiejszego dnia umilała im muzyka zespołu No Problem z Białej Podlaskiej.

- Przyjechaliśmy na 18 rocznicę powstania Katolickiego Radia Podlasie, bo chcieliśmy to uczcić w Pratulinie biorąc udział we Mszy Świętej oraz spotkaniu sympatyków KRP - mówi jedna z uczestniczek święta KRP.

Inny słuchacz zwraca uwagę, że Radio jest jego przyjacielem w codziennym życiu. - Słucham Katolickiego Radia Podlasie podczas jazdy samochodem i bardzo lubię słuchać wiadomości z regionu - mówi słuchacz. Jak zaznacza, informacje są zawsze aktualne i przydatne, a i muzyka jest bardzo ładna.

Kolejna ze słuchaczek podkreśla, że bardzo lubi modlić się razem z KRP, odmawia Koronkę i Różaniec. Docenia również zawsze aktualne informacje z regionu.

Katolickie Radio Podlasie oficjalnie rozpoczęło nadawanie 9 lipca 1992 roku jako jedna z pierwszych rozgłośni emitujących program na tzw. górnym paśmie UKF. Jest największą rozgłośnią środkowo-wschodniej Polski, słuchaną na obszarze między Warszawą, Białymstokiem i Lublinem. Oprócz informacji nadaje reportaże radiowe i muzykę pop. Obecnie dyrektorem rozgłośni jest ks. kan. Sławomir Kapitan.

W portalu podlasie24.pl można obejrzeć galerie zdjęć z uroczystości:

GALERIA1
GALERIA2

Platynowy Mikrofon
[EŁ]

"Absolwentalia"

22 czerwca Politechnika Białostocka świętuje organizując Międzynarodowy Zjazd Absolwentów więcej

Sejmik zespołów teatralnych

W dniach 22-23 czerwca w Stoczku Łukowskim zmierzą swoje talenty wiejskie zespoły teatralne więcej
zobacz wszystkie