Na antenie

POPOŁUDNIK PON. CZW. PT.

Proponujemy ciekawą książkę. W czwartki i piątki można usłyszeć przepisy na różne potrawy w audycji "Jadłodajnia", audycję "Prosto z lasu", Kwadrans z Ministrem Rolnictwa, Radiową Kronikę Województwa Podlaskiego i przegląd Echa Katolickiego. Zaprasza Ewa Pasternak.
zobacz wszystkie

Aktualności

Ku lepszej komunikacji Kościoła

foto
2023-01-09 15:55:00
Biuro Prasowe Diecezji Siedleckiej wspólnie z Wydziałem Duszpasterskim Kurii Diecezjalnej Siedleckiej zapraszają na Szkolenie Medialne, które rozpocznie się w sobotę 4 lutego o godz. 10:00. Miejscem spotkania będzie Centrum Charytatywno-Duszpasterskie w Siedlcach (za katedrą siedlecką).

- Dostrzegając znaczenie obecności Kościoła instytucjonalnego w przestrzeni internetu, także komunikacji prowadzonej przez parafie, wspólnoty, ruchy czy instytucje kościele; oraz stale rosnącą liczbę użytkowników mediów społecznościowych w Polsce, organizujemy specjalne spotkanie szkoleniowe. Celem szkolenia jest profesjonalizacja komunikacji Kościoła siedleckiego, wykorzystanie mediów w misji ewangelizacyjnej, a także wymiana doświadczeń i określenie możliwości współpracy na przyszłość - wskazuje ks. Marek Weresa z Biura Prasowego Diecezji Siedleckiej.

Adresatami zaproszenia są świeccy, a także duchowni, którzy prowadzą strony czy fanpage wspólnot lub instytucji, bądź chcieliby zacząć to robić. Jak wskazują Organizatorzy, parafie, które nie mają swoich stron, może warto, aby wyznaczyły osobę, która mogłaby być za to odpowiedzialna.

Udział w spotkaniu jest darmowy. W celach organizacyjnych Biuro Prasowe Diecezji Siedleckiej, zwraca się z ogromną prośbą o potwierdzenie obecności przedstawiciela parafii/wspólnoty/instytucji do dn. 30 stycznia 2023 r.  Można pisać na adres: diecezjalnebiuroprasowe@radiopodlasie.pl; bądź dzwonić pod numer telefonu: 500 106 008. Będą również wystawiane stosowne zaświadczenia o udziale w szkoleniu.

„Także w świecie cyfrowym trzeba ukazać, że pełna miłości Boża troska o nas w Chrystusie to nie przeszłość ani też uczona teoria, lecz bardzo konkretna i aktualna rzeczywistość. Duszpasterstwo w świecie cyfrowym musi umieć pokazać ludziom naszych czasów i zagubionej współczesnej ludzkości, że «Bóg jest blisko, że w Chrystusie nawzajem do siebie należymy»” (Benedykt XVI). - Dzięki nowym mediom Kościół może rozwinąć duszpasterstwo, które będzie przeniknięte obecnością Boga i będzie zmierzało do przesycenia Bogiem rzeczywistości realnej i wirtualnej - wskazuje ks. Marek Weresa.

PLAN WYDARZENIA

10:00  ROZPOCZĘCIE

10:15  Nie tylko ogłoszenia parafialne – czyli o możliwościach Facebooka w misji duszpasterskiej kościoła.   

mgr lic. Magdalena Jeżak-Śmigielska

11:15     „Piękno zbawi świat”, czyli o tym, co dobre w katointernecie. Analiza praktyk katolickich twórców w mediach społecznościowych.

mgr Malwina Rysak

(przerwa kawowa)

12:15     Zasada 5 W – pięć odpowiedzi na proste pytania – czyli o życiu parafii w naszych mediach.

ks. dr Marek Weresa

13:00     Canva – nowoczesne płótno. Narzędzie, które pozwala z łatwością stworzyć atrakcyjne treści wizualne.

mgr Malwina Rysak

14:00  PODSUMOWANIE
(obiad)
 

INFORMACJA O PRELEGENTACH

•    mgr Malwina Rysak
– absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, obserwatorka oraz badaczka komunikacji religijnej. Z doświadczenia marketerka i content creator.

•    mgr lic. Magdalena Jeżak-Śmigielska – absolwentka studiów doktoranckich na kierunku teologia środków społecznego przekazu na UKSW w Warszawie. Zawodowo łączy teologię i media jako redaktor mediów społecznościowych m.in. w: Redakcji Audycji Katolickich TVP, Towarzystwie św. Franciszka Salezego inspektorii warszawskiej. Wcześniej związana z: Katolicką Agencją Informacyjną jako pracownik działu Audio KAI, akademickim Radiem UKSW jako wydawca redakcji wiary. Prywatnie szczęśliwa żona Marcelego i mama Cezarego.

•    ks. dr Marek Weresa
– w październiku 2022 r. na Wydziale Teologicznym UKSW, obronił pracę doktorską z teologii środków społecznego przekazu pt. „Model komunikacji diecezji w mediach społecznościowych”. Ukończył studia I stopnia z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Redaktor mediów społecznościowych w Redakcji Audycji Katolickich TVP; pracuje w Biurze Prasowym Diecezji Siedleckiej, Katolickim Radiu Podlasie oraz portalu informacyjnym Podlasie24.pl. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół mediów społecznościowych, teologii mediów, komunikacji Kościoła.
Obowiązek informacyjny dotyczący przetwarzania danych osobowych znajduje się na stronie http://radiopodlasie.pl/rodo.html