Na antenie

Pasmo nocne

Zapraszamy na dużą dawkę muzyki, informacji i powtórkę najciekawszych audycji z dnia.

Wiara

Rok 2010 Rokiem św. Jakuba Apostoła

2010-01-07 16:43:14
Otwarcie Świętych Drzwi Przebaczenia w katedrze w Santiago de Compostela zainaugurowało 1 stycznia 2010 r. Rok św. Jakuba Apostoła. W Polsce jednym z pierwszych wydarzeń związanych z tym Rokiem jest głogowska wystawa przybliżająca ideę pielgrzymowania do Santiago de Compostela i koncert pieśni do św. Jakuba w Krakowie.

Inauguracja Jubileuszowego Roku Jakubowego w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, na terenie której znajduje się jedyne w Polsce sanktuarium pielgrzymkowe św. Jakuba, odbędzie się 25 stycznia 2010 r. W zielonogórskiej konkatedrze biskup diecezjalny Stefan Regmunt odprawi o godz. 18.00 Mszę św., w której wezmą udział m.in. członkowie Bractwa Świętego Jakuba Starszego. Do 28 lutego br. można zwiedzać otwartą 6 stycznia w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie wystawę zatytułowaną: „Do Santiago!”. Ekspozycja ma przybliżyć ideę pielgrzymowania do Santiago de Compostela siecią dróg pątniczych zwanych Szlakiem św. Jakuba.

W Krakowie koncert inaugurujący Rok Jubileuszowy św. Jakuba 2010 odbędzie się w sobotę 9 stycznia o godz. 18.00 u oo. Dominikanów w Krakowie przy ul. Stolarskiej 12. W repertuarze chóru Schola Cantorum Cracoviensis przy Kolegiacie św. Anny w Krakowie pod dyrekcją Barbary Karpały znajdą się pieśni do św. Jakuba wpisane w tradycję pielgrzymek do Santiago de Compostela począwszy od XII wieku (Codex Calixtinus) aż po czasy współczesne. Jednym z najważniejszych wydarzeń Roku Jakubowego w Polsce ma być przyjazd arcybiskupa Santiago – abp. Juliána Barrio na Ogólnopolską Pielgrzymkę Czcicieli św. Jakuba na Jasną Górę. W poszczególnych rejonach (diecezje skupione wokół parafii św. Jakuba w Więcławicach Starych, Łebie, Szczyrku i Jakubowie), będą peregrynować relikwie św. Jakuba Starszego Apostoła.

– Rok Jakubowy jest okazją nie tylko do ożywienia kultu św. Jakuba w Polsce, ale pomocą dla każdego pielgrzyma, który pragnie poprzez pielgrzymkę do jego grobu bardziej zbliżyć się do Boga – wyjaśnia ks. Stanisław Czerwiński, proboszcz z Jakubowa k. Głogowa.

– Osobiste przeżycia wewnętrzne, nawrócenia, rozmowa z Bogiem i spotkania z ludźmi na szlakach pielgrzymich, prowadzących do grobu św. Jakuba, to dzieło, które pragniemy przybliżyć w Roku Jakubowym. Pątniczy trud, modlitwa, pokuta, miłosierdzie i nadzieją płynąca z Ewangelii – oto z czym wyruszamy na szlak – zaznacza.

Kolejny, już 119. Rok św. Jakuba (Ano Jacobeo) zainaugurowało 1 stycznia 2010 r. otwarcie Świętych Drzwi, tzw. Drzwi Przebaczenia Puerta del Perdón w katedrze w Santiago de Compostela. Papież Benedykt XVI w liście do metropolity Santiago abp. Juliána Barrio podkreślił, że „droga ta, usiana tak licznymi świadectwami gorliwości, pokuty, gościnności, sztuki i kultury, opowiada wymownie o duchowych korzeniach Starego Kontynentu”. Pielgrzymujących Drogą św. Jakuba zachęcił do dawania świadectwa, iż Chrystus żyje i jest naszą nadzieją. Jubileusz w Santiago de Compostela zbiega się z Rokiem Kapłańskim dlatego Papież przypomniał także o roli kapłanów wśród pielgrzymów, którzy pomagają im spotkać się z Chrystusem przez sakramenty pokuty i Eucharystii. Do grobu św. Jakuba w Hiszpanii pielgrzymuje coraz więcej Polaków. Jak informuje ks. Roman Wcisło, saletyn z Centrum Pielgrzymkowego im. Jana Pawła II na Monte de Gozo, w zeszłym roku pielgrzymi z Polski uzyskali 1321 Composteli.

- Tym samym przesunęliśmy się już na 12 pozycję w rankingu pielgrzymów cudzoziemców. Jak zwykle pierwsze miejsca zajęli kolejno Niemcy, Włosi i Francuzi (poza Hiszpanami oczywiście). W sumie w 2009 roku do Santiago przyszło, albo przyjechało na rowerze lub konno ponad 145000 pielgrzymów – podaje zakonnik.

Ale i w kraju odtworzono i utworzono setki kilometrów szlaków pątniczych. Inicjatywa ożywienia w roku 2010 kultu św. Jakuba poprzez pielgrzymki szlakami Apostoła w Polsce oraz do jego grobu w Santiago de Compostela zrodziła się w Jakubowie, gdzie znajduje się jedyne w naszym kraju sanktuarium pielgrzymkowe św. Jakuba. To tu wziął początek pierwszy w Polsce współcześnie odtworzony Szlak św. Jakuba. Powstało też ogólnopolskie stowarzyszenie: Bractwo św. Jakuba, które animuje różnego rodzaju pielgrzymki, konferencje oraz wydarzenia o charakterze kulturalnym.

W dziejach Kościoła Santiago de Compostela jest wymieniane obok Jerozolimy i Rzymu, jako jedno z trzech najważniejszych celów chrześcijańskiego pielgrzymowania. Według tradycji w miejscu, w którym dziś leży to hiszpańskie miasto, pochowano ciało św. Jakuba Starszego Apostoła, brata Jana Ewangelisty. Herod Agryppa I wnuk Heroda Wielkiego, kazał ściąć go mieczem (Dz 12, 1-2) podczas pierwszego prześladowania. Ikonografia przedstawia Jakuba z pielgrzymim kijem w ręku i ze zwojem Ewangelii, typowymi dla wędrownego apostoła, oddanego głoszeniu Dobrej Nowiny i charakterystycznymi dla pielgrzymowania. W Santiago dwukrotnie przebywał Jan Paweł II, raz nawet przeszedł niewielki odcinek Camino Frances – drogi francuskiej.

W dokumencie, zwanym „Aktem europejskim z Santiago de Compostela”, napisał, że „cała Europa odnalazła się wokół tej «pamiątki» świętego Jakuba, w tych samych wiekach, w których budowała się jako kontynent jednorodny i zjednoczony duchowo. Dlatego to sam Goethe stwierdzi, że świadomość europejska zrodziła się w pielgrzymowaniu”. W sobotę, 2 stycznia br., abp Barrio otworzył w Santiago aleję noszącą jego imię - Avenida Xoán Paulo II (Aleja Jana Pawła II).

W 1982 r. Rada Europy uznała Camino de Santiago za drogę ważną dla kultury kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymywanie dawnych szlaków pątniczych. W październiku 1987 r. Drogę św. Jakuba ogłoszono pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym Rady Europy, a sześć lat później wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jubileuszowy Rok Święty ogłasza się w Santiago de Compostella we wszystkich latach, w których święto apostoła Jakuba - 25 lipca - przypada w niedzielę.

Pierwszy ogłosił w 1120 roku papież Kalikst II. Poprzedni obchodzono przed sześciu laty - w 2004 roku, a następny będzie dopiero za 11 - w 2021 roku.

KEP

Obowiązek informacyjny dotyczący przetwarzania danych osobowych znajduje się na stronie http://radiopodlasie.pl/rodo.html