Na antenie

WOLNA SOBOTA

Zapraszamy na sobotni poranek, a w nim: kalendarium, przegląd prasy, wiadomości dla kierowców, historia Podlasia i dużo dobrej muzyki. Zaprasza Karolina Suchodolska.
zobacz wszystkie

Z życia Kościoła

„Kobieta - dar i tajemnica” XIV Ogólnopolskie Spotkanie Młodych nad Lednicą

2010-05-31 12:04:19
„Kobieta - dar i tajemnica” to hasło czternastego już spotkania młodych nad Lednicą, które odbędzie się 5 czerwca. Tym razem o. Jan Góra zachęca młodych do refleksji nad rolą kobiety, podkreśla wartość życia w czystości i wychowania do pięknej i prawdziwej miłości. „Jest to hołd złożony przede wszystkim Maryi” – zaznaczają organizatorzy spotkania.

„Pragniemy zgłębić tajemnicę kobiety, uświadomić sobie doniosłość obecności kobiet pośród nas, poznać lepiej archetyp Ewy, misję Maryi, a w nich każdej kobiety, naszych matek i sióstr, a ostatecznie Kościoła, który również jest kobietą, małżonką Chrystusa” – tak tegoroczny temat lednickiego spotkania, które rozpocznie się w sobotę 5 czerwca, wyjaśnia dominikanin o. Jan Góra. Na pola lednickie będzie można wejść od godz. 8.00 rano.

Organizatorzy spotkania jako wzór kobiety wskazują Matkę Bożą. Ilość i różnorodność aspektów jej miłości zostanie ukazana m.in. poprzez delegacje z wizerunkami Matki Bożej z całej Polski. Nie zabraknie też innych przykładów kobiet świętych. Zostanie przywołana postać Marii Magdaleny - nawróconej grzesznicy; Weroniki, która otarła twarz cierpiącego Chrystusa; Edyty Stein - uczonej i Jadwigi - królowej. O tym, jak ważne jest życie w czystości przypomni natomiast bł. Karolina Kózkówna, której relikwie w stworzonym specjalnie na tę okazję relikwiarzu przekaże do Ośrodka Jana Pawła II na Polach Lednickich młodzież z diecezji tarnowskiej, gdzie mieści się sanktuarium Błogosławionej.

Obok stałych punktów lednickiego spotkania - jak przesłanie do młodych wygłoszone przez Ojca Świętego i przejście o północy przez Bramę III Tysiąclecia - jego uczestnicy wezmą udział m.in. w oddającym cześć poświęceniu kobiet "Błogosławieństwie rąk kobiecych”. Podczas niego, kobiety wzniosą ręce ku górze, a mężczyźni przyklękną. Pozdrowienie do młodych wygłosi też za pośrednictwem połączenia wideo matka ks. Jerzego Popiełuszki, który 6 czerwca zostanie beatyfikowany.

W związku z Rokiem Kapłańskim w szczególny sposób zostaną uhonorowani księża. Uczestniczki spotkania nad Lednicą skierują do nich listy, przypominające o tym, jak istotną rolę pełnią i jak ważni są w dzisiejszym świecie kierownicy duchowi. Nowo wyświęceni księża otrzymają dodatkowo specjalne ornaty lednickie.

Każdy z przybyłych nad jezioro lednickie otrzyma zaś książkę dr Wandy Półtawskiej pt. „Eros et iuventus!” podkreślającą godność kobiety i uczącą panowania nad ciałem oraz wielobiegunowego rozwoju. Symbolicznym akcentem, nawiązującym do tematu spotkania będzie też ... słoik miodu – dar od karpackich pszczelarzy.

Podczas tegorocznego spotkania lednickiego nie zabraknie modlitwy w związku z tragicznymi wydarzeniami z 10 kwietnia. Zebrani oddadzą hołd ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem, obserwując w ciszy, jak 96. spadochroniarzy ląduje na Polach Lednickich.
 
Dla upamiętnienia Ojca Świętego Jana Pawła II - wielkiego przyjaciela Lednicy - jego imieniem zostanie nazwana nowa odmiana tulipanów. W trakcie nabożeństwa kwiaty właśnie tej odmiany będą zdobiły podnóże Bramy Ryby.

LEDNICA jest modlitewnym spotkaniem młodych, które od 1997 roku na początku czerwca gromadzi ok. 100 tys osób. Młodzież zbiera się przy Jeziorze Lednickim, miejscu chrztu Polski, aby wspólnie wybrać Chrystusa, jak to uczynił Mieszko I przed tysiącem lat. Modlą się tańcem i śpiewem. Końcowym elementem każdego spotkania jest przejście przez Bramę-Rybę nawiązującą do pierwszych chrześcijan. Przygotowania prowadzone są w Duszpasterstwie Akademickim Ojców Dominikanów w Poznaniu podczas całorocznych spotkań, których ważnym elementem jest studiowanie wraz z o. Janem Górą przemówień Jana Pawła II.

W tym roku o. Jan Góra postanowił przekazać 5 czerwca uczestnikom Spotkania "Uroczysty akt nadania ziemi lednickiej młodzieży polskiej". Jak tłumaczy, w ten sposób każdy może czuć, że to miejsce należy do niego i zawsze może tu powracać - do siebie. W celu aktywowania aktu własności należy zarejestrować się po Spotkaniu na stronie internetowej lednica2000.pl.

źródło: KEP

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem

25 stycznia we Włodawie odbędzie się XIX Festiwal Kolęd i Szczodrywek więcej

Gala Charytatywna New Year's Party 2020

18 stycznia w Siedlcach wystąpia w programie artystycznym Dzieci Eurolingua Dzieciom Lokalnie i Międzynarodowo więcej
zobacz wszystkie