Na antenie

POPOŁUDNIK PON. CZW. PT.

Proponujemy ciekawą książkę. W czwartki i piątki można usłyszeć przepisy na różne potrawy w audycji "Jadłodajnia", audycję "Prosto z lasu", Kwadrans z Ministrem Rolnictwa, Radiową Kronikę Województwa Podlaskiego i przegląd Echa Katolickiego. Zaprasza Ewa Pasternak.
zobacz wszystkie

Z regionu

Janów Podlaski: Dni Konia Arabskiego

2009-08-10 10:44:00

Małżeństwo Shirley i Charlie Watts z Wielkiej Brytanii wydało największą ilość pieniędzy podczas tegorocznej aukcji koni arabskich w Janowie Podlaskim. Otrzymali również  nagrodę za największą wartość zakupu. Warto dodać, że Charlie Watts to perkusista zespołu The Rolling Stones.
W sumie zapłacili 750.000 euro za dwa konie. Jednym z nich była klacz PINTA, która została wylicytowana za najwyższą stawkę - 500 tys. euro.

Tegoroczna aukcja zakończyła się sukcesem  - wstępnie podsumował dla portalu radiopodlasie.pl prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Tomasz Nawrocki.
- Kwota, którą otrzymają Państwowe Stadniny Koni przekracza 2 mln. euro. To jest bardzo pokaźny zastrzyk dla tych stadnin i możemy mówić o sukcesie. Gdyby była mowa o milionie euro można byłoby mówić o porażce. Natomiast w tej chwili jesteśmy ponad minimum finansowe - zaznaczył Prezes ANR-u.

Jak dodał prezes - agencja liczyła w bieżącym roku na zysk z aukcji w kwocie około 2 mln. 700 tys euro.

W poniedziałek, 10 sierpnia, podsumowujemy Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim na antenie Katolickiego Radia Podlasie.


Czteroletnia klacz PINTA ze stadniny w Janowie Podlaskim została sprzedana za 500 tys. euro.

To najwyższa cena za konia, uzyskana w trakcie niedzielnej aukcji konia arabskiego, która odbyła się w Janowie Podlaskim. Druga pod względem ceny klacz, którą udało się sprzedać, to 9-cio letnia FALLADA z Michałowa, za którą kupiec zapłacił 480 tys. euro. Natomiast prawo wyboru ogiera dla klaczy PIANISSIMA została wylicytowana za 175 tys. euro. Dwa konie nie znalazły kupców.
Ogółem do aukcji zostało wystawionych 36 koni, 33 klaczy i 3 ogiery.


9 sierpniaCzy kryzys ekonomiczny odbije się na cenach, jakie uda się uzyskać podczas dzisiejszej aukcji koni arabskich? Czy kupujący jednak mniej chętnie będą zaglądać do kieszeni?
Zdaniem wiceprezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, będącej właścicielem stadnin koni arabskich, Sławomira Pietrzaka kryzys ekonomiczny może odbić się na cenach koni: - Turdno mi wyrokować czy kryzys, który notujemy w gospodarce na świecie przełoży się na cenę koni. Kupcy, którzy przyjechali na aukcję są tymi samymi, którzy przyjeżdżają od wielu lat, koniunktura czy też dekoniunktura bywała też wcześniej na świecie. Jest to czynnik, który wskazuje na  to, że uda się sprzedać odpowiednią ilość koni.

Jak dodaje prezes, najprawdopodobniej nie uda pobić ubiegłorocznego rekordu, kiedy za klacz Kwesturę udało się uzyskać ponad milion euro
- Oczekujemy dobrych cen, ale na podstawie wstepnego rozpoznania. Prowadzimy cały czas monitoring potencjalnych kupców i ich oczekiwań. Być może wynik będzie podobny, ale raczej chyba rekord nie będzie pobity.

Tegoroczna aukcja koni arabskich w Janowie Podlaskim rozpocznie się o godz. 17.00. Do aukcji wystawionych zostało 36 koni, 33 klacze i 3 ogiery.

Wyniki championatu Polski w poszczególnych kategoriach!

Championat Polski klaczy młodszych
otrzymała klacz WIEŻA RÓŻ ze stadniny w Michałowie.
Championat Polski klaczy starszych otrzymała klacz EMANDORIA ze stadniny w Michałowie
Championat Polski ogierów młodszych otrzymał ogier ALBANO ze stadniny w Janowie Podlaskim
Championat Polski ogierów starszych otrzymał ogier ESPARTO ze stadniny w Michałowie
Najlepszy koń - EMANDORIA ze stadniny w Michałowie

Najpiękniejsza głowa pokazu - EMANDORIA ze stadniny w Michałowie
Wyróżnienie za najpiękniejszy ruch - DRABANT z Michałowa
Najlepszy koń wyścigowy - MAMBA z prywatnej stadniny A. Wójtowicza
Najlepszy trener - Mariusz LIŚCIEWICZ z Michałowa
Najlepszy prezenter - Rafael CURTIS z Francji
Trofeum WAHO dla wybitnego przedstawiciela rasy polskiej - wałach ELEKT z prywatnej hodowli.

Jak widać - większość nagród podczas tegorocznego czempionatu koni czystej krwi arabskiej zdobyły ogiery i klacze ze stadniny w Michałowie.
Z sukcesów arabów ze stadniny w Michałowie bardzo usatysfakcjonowany jest jej dyrektor Jerzy Białobok.
– Na pewno był to bardzo dobry rok dla nas i sądzę, że zakończy się niezłą aukcją. W Michałowie dużo uwagi i czasu poświęcamy przygotowaniom koni i ich doskonałej formie. Dla nas to dopiero początek sezonu, który rozpoczyna się pokazem i Championatem Polski w Janowie Podlaskim, za miesiąc mamy Puchar Narodów w Aachen, który Michałów wygrał kilkakrotnie, Championat Europy w Weronie i Championat świata w Paryżu - powiedział reporterowi Radia Podlasie.

Dyrektor jest szczególnie zadowolony z czempionatu Wieży Róż.
– W jakiś sposób na Esparto i Emandorię troszeczkę liczyłem, bo są to konie już dosyć mocno zagrane. Esparto był dwa lata w Emiratach Arabskich, gdzie wygrał szereg nagród, więc nie był to koń zupełnie surowy – dodał.O godz. 12.30 rozpoczęły się pokazy koni z oferty „Selection Sale” i „Pride of Poland”. Aukcja „Pride of Poland” rozpocznie się o godz. 17.00. Ostatnim punktem Dni Konia Arabskiego będzie zamknięcie przetargu „Selection Sale” o godz. 19.30.

Dziś, obok wyboru czempionów, odbędzie się także aukcja. Do tegorocznej aukcji koni arabskich zgłoszonych zostało 36 koni, w tym 33 klacze i 3 ogiery z trzech stadnin zarządzanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce.
Materiał Sebastiana Zimnickiego.8 sierpnia

Kolejna relacja Sławomira Karwowskiego z sobotnich Dni Konia Arabskiego. Rozmowa z hodowcami.


Ponad 100 koni czystej krwi arabskiej jest prezentowanych w trakcie XXXI Narodowego Pokazu Koni Arabskiej, który trwa właśnie w ramach dorocznych Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim.

Klacze i ogiery konkurują o miano najpiękniejszego w dziewięciu klasach.
- Z tych wszystkich koni dziś pokazywanych, konie, które zdobyły I i II miejsca będą walczyły o tytuł championa i championki koni w 4 kategoriach. Spośród nich zostanie wybrany najlepszy koń pokazu – powiedziała Radiu Podlasie rzecznik prasowy Dni Konia Arabskiego Katarzyna Pruchniewicz.

- Klacze i ogiery prezentują się przed międzynarodową komisją sędziowską w pięciu kategoriach: typ, głowa i szyja, kłoda, nogi i ruch. Nie jest to prezentacja „pod siodłem” tylko „w ręku” od 0 do 20 punktów - powiedziała Radiu Podlasie Barbara Mazur z firmy Polturf, główny organizator imprezy.

Dzisiejszy pokaz zakończony zostanie w godzinach wieczornych.

Na Dni Konia Arabskiego do janowskiej stadniny przyjechali hodowcy  koni tej rasy z całego kraju, aby zaprezentować swoją hodowlę. Jednym z hodowców, którzy przejechał do Janowa Podlaskiego jest Jan Głowacki z Nowej Małej Wsi z województwa mazowieckiego. Hodowca przywiózł na Dni Konia Arabskiego dwie klacze i jednego ogiera. Ogier Eternal zdobył 8 sierpnia pierwsze miejsce w pokazie ogierów rocznych. Jak powiedział Radiu Podlasie - przygotowanie koni do pokazu trwało pół roku.
Jan Głowacki zajmuje się hodowlą koni krwi arabskiej od blisko 15 lat. Jak sam mówi – Pierwsza klacz została zakupiona w 1995, ale zamiłowanie do koni pojawiło się dużo wcześniej.
Reporterowi Radia Podlasie zdradza, że  zawsze pragnął mieć te konie.
- Jest to coś takiego co się rodzi w człowieku i daje poczucie piękna i właśnie konie arabskie to dają. - dodaje.


Dni Konia Arabskiego to jedna z największych imprez promocyjno-handlowych dla koni arabskich na świecie. Konie cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród hodowców zagranicznych, którzy płacą za nie ogromne ceny. Sławomir Karczewski.
Relacja Sławomira Karczewskiego z kolejnego dnia Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim
.


7 sierpnia w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim rozpoczęły się Dni Konia Arabskiego. Do Janowa Podlaskiego przybyło wielu miłośników koni. Materiał Sławomira Karczewskiego.Od samego rana do stadniny koni arabskich na Wygodzie k. Janowa Podlaskiego przybywają miłośnicy tych zwierząt. Właśnie rozpoczyna się drugi dzień dorocznego święta arabów w stadninie. - Konie mają w sobie coś pięknego, a araby szczególnie. Tutaj mamy możliwość oglądania najlepszych koni na świecie. – mówią uczestnicy Dni Konia Arabskiego i dodają, że najbardziej zniewalające są jednak ceny. Tylko w zeszłym roku, Kwestura, klacz ze stadniny w Michałowie, została sprzedana za ponad milion euro.

W ramach dzisiejszego programu Dni Konia Arabskiego przewidziany jest pokaz klaczy i ogierów. Pokaz zakończy się ok. 20.00.
Jutro natomiast odbędzie się aukcja, na którą każdego roku przyjeżdżają miłośnicy koni z całego świata.

7 sierpnia

Godz. 18.45
Kolejna relacja Sławomira  Karczewskiego z Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim. Rozmowa z Tadeuszem Łazowskim, starostą bialskim.Godz. 17.10
Pierwsza relacja Sławomira Karczewskiego, jeszcze przed rozpoczęciem imprezy w Stadninie Koni w Janowie Podaskim.Piątkowy pokaz koni odbywa się w hali. Prezentowane na nim są ogiery roczne, dwuletnie i trzyletnie. Już dziś na dni konia arabskiego przybyło wielu miłośników koni.
- Lubimy oglądać konie krwi arabskiej. Są piękne, mają elegancję, wdzięk, grację w ruchu. Jesteśmy zauroczeni tą rasą - mówią goście, którzy przyjeżdżają specjalnie do Janowa na Dni Konia Arabskiego.
O 19.30 rozpocznie się pokaz koni Pride of Poland, które trafią na niedzielną aukcję.

Na temat tegorocznych wydarzen w Janowie Podlaskim, Grzegorz Skwarek rozmawia z dr Tomaszem Nawrockim Prezesem Agencji Nieruchomości Rolnych


W najbliższy weekend 7-9 sierpnia Janów Podlaski znów stanie się na 3 dni światową stolicą konia czystej krwi arabskiej?


To prawda. Za sprawą odbywających się w tym czasie Dni Konia Arabskiego do Janowa Podlaskiego specjalnie na te trzy dni w roku od lat przyjeżdżają miłośnicy koni czystej krwi arabskiej z całego świata oraz  znane osobistości życia publicznego w Polsce, a także mieszkańcy tego przepięknego nadbużańskiego regionu, dzięki którym impreza ma dodatkowo charakter rodzinnego pikniku. Chciałbym zaznaczyć, że w niedzielę odbędzie się jubileuszowa 40 Aukcja koni czystej krwi arabskiej, wcześniej już od piątku będzie odbywał się już po raz 31 Narodowy Pokaz Koni Arabskich, na który szczególnie hodowcy czekają z niecierpliwością przez cały rok. Od wielu lat janowski pokaz jest najwyżej ocenianym i najtrudniejszym do wygrania. Wyniki tego pokazu są szeroko komentowane w świecie, a zwycięstwo stanowi przepustkę do międzynarodowej elity. Konie ocenia międzynarodowa komisja sędziowska, która w tym roku wyłoni spośród ok. 150 koni, Czempionów Polski w czterech kategoriach wiekowych: klaczy młodszych i starszych oraz ogierów młodszych i starszych.  Pamiętajmy, że Dni Konia Arabskiego to również święto hodowców, masztalerzy, weterynarzy oraz wszystkich ludzi dzięki których polskie konie czystej krwi arabskiej odnoszą takie sukcesy na całym świecie.

Co takiego jest w tych „polskich arabach”, że są w stanie przyciągać najbogatszych ludzi świata?
Po prostu polskie konie czystej krwi arabskiej nie mają sobie równych na całym świecie. Pure polish jak sama nazwa wskazuje, mimo, że wywodzą się z odległych terenów Półwyspu Arabskiego są czysto polskim sukcesem, dzięki dwustuletniej hodowli na naszych ziemiach. A dzisiaj o ich potędze może świadczyć chociażby liczba nagród i wyróżnień, które otrzymują na prestiżowych pokazach i wystawach. Tylko w 2008 roku 37 koni polskiej hodowli zdobyło tytuł czempiona lub wiceczempiona  w Narodowych Pokazach w  Europie, na Bliskim Wschodzie, Afryce i Ameryce Północnej.
Warto odnotować, że podczas ubiegłorocznej aukcji w Janowie Podlaskim klacz Kwesturę sprzedano za rekordową kwotę 1,125 mln euro, a licytacja  wszystkich wystawionych koni zamknęła się kwotą prawie 3 mln euro. Można więc śmiało powiedzieć, że polskie konie czystej krwi arabskiej są naszą narodową dumą!

I tego wszystkie dokonały państwowe stadniny?
Powiem więcej państwo jest gwarantem tego sukcesu i utrzymania jakości. Z ramienia Skarbu Państwa, nadzór właścicielski nad stadninami gdzie hoduje się te konie pełni Agencja Nieruchomości Rolnych. Trzeba pamiętać, że dzięki trzem stadninom zgromadziliśmy w Polsce bezcenny, unikalny w skali światowej majątek. Ogółem mają one ok. 280 klaczy-matek, co pozwala zabezpieczyć właściwy remont stada, zachować odrębność genetyczną w stosunkowo niewielkiej populacji, zapewnić niezbędna liczbę reproduktorów do hodowli czystej krwi i uszlachetniania koni półkrwi. Dzięki tym zasobom możliwe jest prowadzenie hodowli w istniejących od ponad 200 lat 15 liniach żeńskich i 7 rodach męskich.

Panie Prezesie, jak to jest, że jeśli mówimy konie arabskiego to od razu myślimy Janów Podlaski, a przecież Agencja ma trzy stadniny koni arabskich?
Mamy trzy wspaniałe państwowe stadniny. Są to : Stadnina Koni Janów Podlaski – najstarsza na terenach polskich państwowa stadnina koni, istniejąca od 1817 roku; Stado Ogierów Białka utworzone w 1981 roku – obecnie w Białce jest około 120 koni arabskich; Stadnina Koni Michałów – hoduje konie czystej krwi arabskiej już ponad 50 lat. To największa w Polsce i jedna z największych w Europie stadnina koni tej rasy. Od lat utrzymuje stado prawie 400 koni czystej krwi arabskiej, w tym ponad 100 klaczy matek. Popularność Janowa Podlaskiego i to nie tylko stadniny zwiększyła się za sprawą Aukcji. Przyjeżdżający z całego świata kupcy mają okazję przekonać się o walorach turystyczno-krajoznawczych Podlasia, o gościnności jego mieszkańców i wyśmienitej kuchni. Dzięki tej imprezie cały region znany jest szeroko poza granicami naszego kraju.

Panie Prezesie, przejdźmy może teraz do tegorocznej Aukcji. Czy możemy liczyć na jakieś niespodzianki?
W tym roku – 9 sierpnia – wystawionych zostanie na aukcji 36 klaczy oraz 3 ogiery. Natomiast na tzw. aukcji ofert (Selection sale) do sprzedaży trafi 35 klaczy i 8 ogierów. Bellanda, Droga Mleczna, Fabira, Lozanna, Fallada, Złota Orchidea, Granada, Pogoda to tylko niektóre bohaterki tegorocznej aukcji. Prawie wszystkie mają już potomstwo, wszystkie są zaźrebione, czyli nabywca kupuje jak gdyby „dwa konie”, z których ten jeszcze nienarodzony może zostać w przyszłości czempionem. Na gwiazdy tegorocznej aukcji typowane są dwie klacze: Fallada  wyhodowana w SK Michałów i Pinta z Janowa Podlaskiego.
Mam nadzieję, że nie mniejsze emocje będą wszystkim towarzyszyć podczas licytowania trzech wystawionych ogierów. Ich sprzedaż budzi zawsze większe emocje, ze względu na możliwości rozrodcze. Każdy osobnik męski może pozostawić po sobie tysiące potomstwa, co stanowi tym samym większe prawdopodobieństwo odkrycia wśród nich klaczy lub ogiera wszech czasów.

A niespodzianka?
Stadnina Koni Janów Podlaski postanowiła uczcić jubileuszową aukcję w wyjątkowy sposób. Po raz pierwszy w czasie aukcji zostanie wylicytowane prawo do pokrycia klaczy Pianissima obecnej czempionki świata klaczy starszych, dowolnie wybranym ogierem. Nabywca po 11 miesiącach stanie się właścicielem źrebaka, być może czempiona nad czempionami.

Mówimy o ofercie dla bogatych i rozrywce dla elit…
Absolutnie nie. W czasie Dni Konia Arabskiego Stadnina Koni w Janowie Podlaskim tradycyjnie będzie otwarta dla wszystkich miłośników koni. Chciałbym za Państwa pośrednictwem dzisiaj zaprosić do Janowa mieszkańców wraz całymi rodzinami szczególnie Podlasia i Lubelszczyzny na wspólny piknik. Gwarantujemy wspaniałe przeżycia, ciekawe pokazy najpiękniejszych i najdroższych koni świata oraz niezapomniane emocje, które zapewni nam szczególnie niedzielna jubileuszowa Aukcja. Wszystko to odbywać się będzie
w pięknych plenerach nadbużańskich łąk. Serdecznie zapraszam wszystkich, całe rodziny …

PROGRAM


7 sierpnia 2009 (piątek)
Stadnina Koni Janów Podlaski
17:30 XXXI NARODOWY POKAZ KONI ARABSKICH CZYSTEJ KRWI
Klasa IV Ogiery roczne
Klasa V Ogiery dwuletnie
Klasa VI Ogiery trzyletnie
19:00 Powitalna kolacja (VIP)
19:30 Pokaz koni z oferty Pride of Poland 2009

8 sierpnia 2009 (sobota)
Stadnina Koni Janów Podlaski
9:00 - 20:00 XXXI NARODOWY POKAZ KONI ARABSKICH CZYSTEJ KRWI
Klasa I Klacze roczne
Klasa II Klacze dwuletnie
Klasa III Klacze trzyletnie
Klasa VII Klacze 4-6 letnie
Klasa VIII Klacze 7-10 letnie
Klasa IX Klacze 11-letnie i starsze
Klasa X Ogiery 4-8 letnie
Klasa XI Ogiery 9-letnie i starsze
14:00 -15:00 Przerwa - Lunch (VIP)

9 sierpnia 2009 (niedziela)
Stadnina Koni Janów Podlaski
9:00 - 16:00 Otwarte stajnie (VIP)
10:00 Otwarcie przetargu Selection Sale
10:00 - 12:00 XXXI NARODOWY POKAZ KONI ARABSKICH CZYSTEJ KRWI
Czempionat Polski Klaczy Młodszych
Czempionat Polski Ogierów Młodszych
Czempionat Polski Klaczy Starszych
Czempionat Polski Ogierów Starszych
Najlepszy Koń Pokazu
Nagrody Dodatkowe:
Najlepszy Koń Wyścigowy Pokazu
Najpiękniejsza Klacz Pokazu
Nagroda za Najlepszy Ruch
Najlepszy Prezenter Pokazu
Najlepszy Trener Pokazu
Nagroda Przechodnia - Trofeum WAHO dla wybitnego przedstawiciela rasy arabskiej hodowli polskiej
12:30 Pokaz koni z oferty Pride of Poland i Selection Sale
14:00 Przerwa - Lunch (VIP)
17:00 XL AUKCJA PRIDE OF POLAND
19:30 Zamknięcie przetargu Selection Sale
20:00 Pożegnalna kolacja (VIP)

10 sierpnia 2009 (poniedziałek)

DZIEŃ OTWARTY W STADNINIE KONI JANÓW PODLASKI i w STADZIE OGIERÓW BIAŁKA
Stadnina Koni Janów Podlaski
10:00-12:00 Otwarte stajnie
11:00 Parada hodowlana Stadniny Koni Janów Podlaski
12:00 Lunch (VIP)

Stado Ogierów Białka
16:00 Parada Hodowlana Stada Ogierów Białka
16:00-17:00 Otwarte stajnie

11 sierpnia 2009 (wtorek)

DZIEŃ OTWARTY W STADNINIE KONI MICHAŁÓW
13:00 Lunch (VIP)
14:00 Parada Hodowlana Stadniny Koni Michałów
14:00 - 16:00 Otwarte stajnie

Memoriał im. Antoniego Trybonia

Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju zaprasza na XI Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Memoriał im. Antoniego Trybonia. więcej

Sobótkowe Spotkania

17 czerwca chorzy i zdrowi, rodziny i wolontariusze, przyjaciele i sympatycy – wszyscy są zaproszeni przez Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera do Kukawek w gminie Przesmyki więcej
zobacz wszystkie