Na antenie

Pasmo nocne

Zapraszamy na dużą dawkę muzyki, informacji i powtórkę najciekawszych audycji z dnia.

Społeczeństwo

Inwazja Rosji na Ukrainę. Specjalne wydanie programu - Dzień Dobry Podlasie!

foto
2022-02-24 10:14:56
Atak rakietowy, bombowy, z powietrza i lądu. Po rozkazie wydanym przez Władimira Putina, Rosja zaatakowała dziś rano Ukrainę. W związku z ostatnimi wydarzeniami za wschodnią granicą, dzisiejsze wydanie przedpołudniowego programu Radia Podlasie poświęcone było sytuacji na Ukrainie.


Jako pierwszy sytuację na Ukrainie skomentował poseł PiS Sławomir Skwarek.

Rosja rozpoczęła agresję militarną. Tak postępuje dyktator!


- To nie jest dobry dzień dla obywateli Ukrainy. I to nie jest dobry dzień dla nas. Spełniły się nasze najgorsze scenariusze - mówił dziś na antenie Radia Podlasie poseł Sławomir Skwarek, komentując ostatnie wydarzenia na Ukrainie.

Według posła PiS, Rosja postępuje jak państwo imperialne. Rozpoczęła agresją militarną bez wypowiedzenia wojny na teren suwerennego, niepodległego państwa. Tak postępuje dyktator, tak postępują państwa, które chcą rozszerzyć swoje granice wpływów, które chcą być imperiami.

Zdaniem Sławomira Skwarka, powinniśmy teraz zadbać o sojusze i zachować spokój. Najważniejsze teraz to ustawa o obronie ojczyzny, zwiększenie wydatków na polską armię, zwiększenie liczby wojska i jego unowocześnienie. Poseł, zapytany czy wierzy w zapewnienia o sojuszniczym wsparciu NATO, nie miał wątpliwości, że tak właśnie jest. POSŁUCHAJ

Gościem Marcina Jabłkowskiego był również Wójt Gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk


- Mam nadzieję, że nie przekształci się to w konflikt między NATO i Rosją

Wójt Krzysztof Iwaniuk  w specjalnym wydaniu magazynu Dzień Dobry Podlasie podkreślił, że należy do pierwszego pokolenia, które wojnę znało jedynie z serialu "Czterej pancerni i pies" i z opowieści przy rodzinnym stole, a to co się stało na Ukrainie sprawia, że jest to "czarny dzień" dla nas wszystkich.  Wójt gminy Terespol mówił na antenie Radia Podlasie o tym, że w przygranicznej gminie napięcie  jest wyczuwalne już od dłuższego czasu i przypomniał, że na jego terenie  wojsko jest już obecne od dłuższego czasu za sprawą uchodźców, którzy próbują forsować granicę polsko - białoruską.  - Mieliśmy nadzieję, że  ten kryzys wkrótce się zakończy, a przerodziło się to w coś znacznie gorszego - podkreślał włodarz i dodał, że  za naszą wschodnią granicą mamy prawdziwą wojnę.  - Mam nadzieję, że nie przekształci się to w konflikt między NATO i Rosją - mówił wójt na antenie KRP. POSŁUCHAJ

Marcin Romanowski - Mamy wojnę między Rosją a Ukrainą. Ważne żeby wspierać Ukrainę!

W specjalnym wydaniu programu Dzień Dobry Podlasie, Marcin Jabłkowski rozmawiał także z Marcinem Romanowskim. Wiceminister sprawiedliwości powiedział, że to co się wydarzyło jest bezprecedensowym, wyjątkowym zagrożeniem, jakiego nie mieliśmy od czasów II Wojny Światowej. Doszło do złamania przez Rosję jakichkolwiek norm prawa międzynarodowego. Rosja dokonała agresji. To jest zbrodnia, ścigana przez wszystkie cywilizowane państwa.

Zdaniem wiceministra sprawiedliwości, należy wspierać Ukrainę w wojnie obronnej przeciwko rosyjskiej agresji. Polska jest również otwarta ma pomoc humanitarną dla społeczności ukraińskiej.

Marcin Romanowski mocno podkreślił, że należy odciąć tlen dla państwa rosyjskiego, które przez błędną politykę Unii Europejskiej, Niemiec przez ostatnie lata, wzmacniało swój potencjał ekonomiczny i militarny, w rezultacie stając się państwem rozbójniczym. Dlatego natychmiast należy wprowadzić sankcje dla Rosji.  

- Sankcje muszą być natychmiastowe, znaczne i bolesne. Ważne, żeby Rosja nie mogła uprawiać swojej barbarzyńskiej polityki w stosunku do Ukrainy, która robiła wszystko żeby tej wojny uniknąć. POSŁUCHAJ


Poseł PSL Marek Sawicki był kolejnym gościem specjalnego wydania audycji "Dzień Dobry Podlasie".

- Moim zdaniem mamy bardzo poważne powody do niepokoju. To jest uderzenie z wielu punktów na terytorium suwerennej Ukrainy. Jest to pokłosie beznadziejnej reakcji Zachodu i mocarstw na aneksję Krymu. Władimir Putin wrócił na salony, prowadził rozmowy z dyplomatami, to z pewnością go ośmieliło -mówił na antenie KRP Marek Sawicki.  Parlamentarzysta podkreślił, że jeśli Putin marzy o imperialnych działaniach. Pytany o to jak jego zdaniem na agresję Rosji zareaguje Zachód Marek Sawicki wyjaśnił, że jego zdaniem "obudził się " prezydent USA Joe Biden. Sawicki wyjaśnił, że  prezydent USA zwiększył obecność wojsk amerykańskich w Europie. - Być może ta obecność Amerykanów, podobnie jak w latach 1943-44, pomoże zjednoczyć Europę i stanąć ramię w ramię przeciwko różnego rodzaju zakusom imperialnym - mówił Sawicki.  POSŁUCHAJ
 

Poseł PiS Daniel Milewski - Dziś potrzeba zdecydowanych reakcji!

Kolejny gość dzisiejszego wydania Dzień Dobry Podlasie, poseł Daniel Milewski, odniósł się natomiast do nakładanych na Rosję sankcji. Według niego, świat zachodni już dawno przyzwyczaił Putina do sankcji, które jednak niewiele wnosiły, dlatego dziś potrzeba zdecydowanych reakcji, zarówno w zakresie gazociągu NORD STREAM 2 , jak i w zakresie systemów bankowych. Trzeba jednak mieć świadomość, że Putin uniezależniał się od świata zachodniego jeśli chodzi o kwestie finansowe. Przywódca Rosji ma jedynie zobowiązania wobec Chin, które dzisiaj postępują niejako w sposób sojuszniczy. POSŁUCHAJ


Były wiceminister obrony narodowej, poseł  Czesław Mroczek był kolejnym gościem przedpołudniowego magazynu na antenie KRP.  - Ukraina broni się i potrzebuje wsparcia, pomocy. Jako sąsiedzi powinniśmy w tym zakresie działać - podkreśla  poseł Mroczek i dodał, że ma nadzieję iż Unia Europejska uruchomi duży pakiet pomocy finansowej na przetrzymanie tego trudnego czasu. - Państwa NATO powinny nadal wspierać Ukrainę w zakresie zbrojenia - mówił parlamentarzysta.  Poseł przypomniał, że w ostatnim czasie  na terytorium naszego kraju w sposób znaczący została zwiększona liczba wojsk NATO, a w szczególności amerykańskich. - Jestem pewien, że zostaną podjęte odpowiednie kroki i zapadnie decyzja o rozmieszczeniu na terenie Polski i innych państw naszego regionu sił sojuszniczych, które będą w stanie przeciwstawić się potencjalnej agresji - mówił Mroczek.

- Napad na Ukrainę rozpętuje wojnę w Europie, wszyscy jesteśmy zagrożeni - powiedział były wiceminister obrony narodowej.
POSŁUCHAJSenator Maria Koc - Putin może się nie zatrzymać na Ukrainie. Trzeba stanowczo reagować!

- Jestem zaniepokojona tym, co się dzieje. Czuje ogromny smutek i żal, że w XXI wieku dzieją się takie rzeczy - mówiła dziś na antenie Radia Podlasie senator Maria Koc.

Zdaniem Marii Koc, społeczność międzynarodowa jest nie przygotowana na ataki uzurpatorów, agresorów. Żyjemy w krajach demokratycznych ale musimy nauczyć się stanowczo reagować, kiedy zagrożone są wolność i suwerenność narodów. Putin może się nie zatrzymać na Ukrainie.

- Jestem wściekła, że są takiej kraje w Unii Europejskiej, które prowadzą biznesy z Putinem, podejmują duże projekty, np. Nord Stream 2, w które pompują miliardy euro, za które on się potem zbroi. Unia Europejska i kraje zachodniego świata powinny się wsłuchać w głos tych krajów, które mają z Rosją swoje przykre doświadczenia.

Senator Maria Koc przypomniała, że kiedy Rosja napadła na Gruzję, śp. Lech Kaczyński mówił , że następna może być Ukraina, kraje bałtyckie a potem Polska. Jak widzimy, ten scenariusz powoli się realizuje. POSŁUCHAJObowiązek informacyjny dotyczący przetwarzania danych osobowych znajduje się na stronie http://radiopodlasie.pl/rodo.html