Na antenie

DZIEŃ DOBRY PODLASIE

Najszybsze informacje, relacje, komentarze. Mówimy o sprawach, którymi żyje region, o ludziach którzy są nam bliscy o miejscach, które znamy, o wydarzeniach, którymi żyjemy - zaprasza Marcin Jabłkowski.
zobacz wszystkie

Sport

Powołać do życia ośrodki piłkarskie

2010-02-18 18:05:12

Prezentujemy wywiad Andrzeja Materskiego z wiceprezesem OZPN Siedlce do spraw szkolenia, Andrzejem Łomżą. Tematem są sprawy dotyczące podniesienia poziomu pracy z młodzieżą. OZPN Siedlce chce tą sprawą zainteresować szkoły i samorządy lokalne.


Andrzej Materski: W OZPN Siedlce pojawił się pomysł by podnieść poziom pracy z młodzieżą w okręgu. Na czym on polega?
 
Andrzej Łomża: To jest pomysł, idea, która być może zostanie wprowadzona w życie. Mówię być może, ponieważ żeby ona została wprowadzona potrzebna jest dobra wola kilku stron. Nie jest chyba tajemnicą dla wszystkich kibiców piłki nożnej, że jej poziom daleki od oczekiwań. W starciu naszego polskiego piłkarza z zawodnikiem narodowości francuskiej czy angielskiej wynik tej konfrontacji może być dosyć łatwy do przewidzenia. Jest to wypadkowa wielu przyczyn. Najważniejszą jest fatalny, tak chyba możemy to nazwać - system szkolenia piłkarzy w młodym wieku. W związku z powyższym dyskutowaliśmy w siedzibie OZPN w Siedlcach na temat jak można temu zaradzić. Oczywiście jednoznacznej recepty na to niema. Z kolei, jeżeli nic się nie będzie robiło, to nie będziemy mieli żadnych efektów. Naszym pomysłem na poprawienie poziomu jest wejście do szkół, a ściślej mówiąc współpraca na linii klub sportowy – szkoła i samorząd, bo bez tego ostatniego nic tutaj nie da się zrobić. Naszą ideą, jeśli chodzi o OZPN w Siedlcach jest to żeby w każdym mieście powiatowym powołać do życia ośrodek piłkarski. Z tym pomysłem w najbliższym czasie udamy się właśnie do samorządów, aby być może przekuć to na czyny.
 
Które samorządy mogą być objęte tym programem?
 
Chcemy dotrzeć do samorządów powiatowych. W okręgu siedleckim jest to miasto Siedlce, Węgrów, Sokołów Podlaski, Mińsk Mazowiecki i Łosice. Od tego chcielibyśmy zacząć. Jeżeli uda się i znajdziemy podatny grunt oraz partnerów do tych działań, wtedy zobaczymy czy może dalej coś z tego wyjdzie. Oczywiście sam OZPN może być tutaj samym symulatorem działania natomiast musimy uzyskać odpowiedź czy nasz pomysł trafi na podatny grunt.
 
Nie od dzisiaj wiadomo, że głównym czynnikiem, który może wpłynąć pozytywnie na pracę z młodzieżą, oczywiście poza jakimś planem szkoleniowym jest sprawa bazy i ludzi, którzy będą to robić. Jak widzisz tą sytuację?
 
Najlepsze myśli nie będą zrealizowane, jeżeli nie będzie wykonawców i zabraknie narzędzi. Tymi wykonawcami są trenerzy, narzędziami infrastruktura sportowa. Na całe szczęście infrastruktura się poprawia, co prawda nie jeszcze tak jakbyśmy sobie życzyli, ale wystarczy popatrzeć, co się w tym zakresie dzieje. Starsi kibice czy działacze mogą porównać stan posiadania chociażby w tych miastach, które wymieniłem przed chwilą z przed 20 lat a stanem dzisiejszym. Praktycznie każde miasto szczyci się już posiadaniem boiska ze sztuczną nawierzchnią. Oczywiście są to różne wymiary boisk. Hale to już coś normalnego, a przed laty był to przecież rarytas. Również kwalifikacje kadry są wiele większe niż dawniej. W związku z powyższym są podołaniu temu działaniu. Oczywiście potrzebna jest przed wszystkim chęć klubu sportowego, samorządu i program, który mam nadzieję niebawem powstanie.
 
Kiedy ten projekt ma szansę ruszyć?
 
Trudno powiedzieć. My jako OZPN w najbliższym czasie myślę, że w ciągu miesiąca czy dwóch będziemy chcieli się porozumieć w tej sprawie z samorządami i klubami. Przedstawimy nasz pomysł włodarzom miast, oczekując jednocześnie na odzew.
 
A przy okazji zapytam, co z organizacją tegorocznej gali piłkarskiej?
 
Nie wyobrażamy sobie, by nie doszła ona do skutku. Jest to już kilkuletnia tradycja. Zapewne kibice pamiętają, że kilka lat temu była to wspólna inicjatywa OZPN-ów w Siedlcach i w Białej Podlaskiej. W tym roku taka impreza odbędzie się w Sokołowie Podlaskim, tak jak w ubiegłym roku w Mińsku Mazowieckim już bez udziału okręgu bialskopodlaskiego. Termin gali ustaliliśmy na 19 marca o godzinie 17:30 w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Tak więc tradycja będzie w dalszym ciągu kontynuowana.
 
Rozmawiał Andrzej Materski
Opracował Mateusz Ciulak


Rozmowa została przeprowadzona 11. lutego 2010r. na antenie Katolickiego Radia Podlasie w audycji "Podlaski Serwis Sportowy", o godz. 19.15.

Duchowy Prezent Świetego Mikołaja

Akcja podjęcia modlitwy i duchowej walki przez rodziców za swoje dzieci więcej

Uroczyste otwarcie zakładu produkcyjnego i siedziby firmy Valmont Polska

oraz 25-lecie istnienia firmy w Polsce, 20 listopada
zobacz wszystkie