Na antenie

RADIORANEK WT. ŚR.

Wprowadzenie w rytm dnia. Zaprasza Ewa Pasternak.
zobacz wszystkie

Takie czasy

Gry komputerowe

foto
2020-03-17 15:53:40

Podobno wszystkie są do niczego, bo coś w nas psują. Psują w nas wrażliwość, ale tylko te, które bazują na adrenalinie wywołanej strachem, przemocą, zagrożeniem i rażeniem z wszelkiej broni. No i oczywiście niebezpieczne są te oparte na tych samych zasadach, co klasyczne gry hazardowe, bo uzależniają tak jak one. Generalnie, integracji najlepiej służą gry planszowe z pionkami i kartami, ale jak ktoś nie zdążył kupić, warto zajrzeć do komputera.


Ten Internet taki niebezpieczny… no owszem, bywa. To nie musi oznaczać, że niczego fajnego w sieci nie ma. Jest szeroki wybór spokojnej rozrywki "świetlicowej". Są krzyżówki online, są puzzle online, wszelkiego autoramentu układanki, konstrukcyjne, literowe, kompozycyjne. Ba, nawet kolorowanki i kompilacje tych elementów, czyli: piosenki karaoke z układankami, puzzle z kolorowankami oraz inne. Brzmi dosyć przedszkolnie? Bardzo możliwe, ale czy ktoś wspiął się na 9 czy 12 poziom takiej zabawy?

O, tam już wcale nie jest tak infantylnie. Słowa są bardziej złożone i o znaczeniu z "wyższej półki" (a raczej, z wyższego wykształcenia), obrazki - dużo bardziej skomplikowane, a dobór kolorów w kolorowankach bywa punktowany pod względem np. wierności oryginałowi (w przypadku reprodukcji arcydzieł malarstwa). Puzzle miewają zawrotną liczbę drobnych elementów i stanowią wyzwanie nawet dla wytrawnych układaczy.

Ktoś powie, że to nie gry komputerowe. A w takim razie co to jest? Teraz pewnie już bardziej powinno się mówić, że to gry telefoniczne (telefonowe ?), chętniej używamy terminu "aplikacje". Ale to nadal gry, wymyślone ku rozrywce, zabawie intelektualnej, dla spędzania czasu, gdy się dłuży. Jeszcze parę dni i zacznie nam się dłużyć kwarantanna, bo człowiek z natury swej potrzebuje aktywności. W niektórych krajach nie wytrzymują i wychodzą na balkony tańczyć i śpiewać.

Zanim nas taka desperacja dopadnie, poszukajmy szerzej w czeluściach Internetu, a na pewno znajdziemy bezpieczne i ciekawe gry czy zabawy dla całej rodziny, uwzględniające preferencje pięcio- i pięćdziesięciolatków.

Scrabble'ująca w telefonie
Kasia Dobs