Na antenie

DOBRY WIECZÓR Z KRP

DOBRY WIECZÓR z KRP to dziennik Radia Watykańskiego oraz nasza wieczorna modlitwa. Zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej, śpiewu Apelu Jasnogórskiego i pacierza.
zobacz wszystkie

Z regionu

Garwolin: pamięć powinna być żywa

2010-05-10 07:08:23
Cmentarz wojenny w Garwolinie. Spoczywają tam szczątki zwłok żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej na terenach byłych powiatów: garwolińskiego, kozienickiego i puławskiego. Na cmentarzu pochowanych jest 10288 żołnierzy Armii Radzieckiej, 262 jeńców wojennych i 405 żołnierzy Wojska Polskiego.

9 maja, z okazji 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej, na kamieniach nagrobnych czerwonoarmistów zapalono znicze. Wśród oddających cześć zmarłym byli obywatele Rosji.

– Przyszliśmy na cmentarz, żeby zapalić znicz na cześć oswobodzicieli Polski. Tutaj leżą nasi rosyjscy żołnierze, i my przyszliśmy uczcić pamięć o nich - powiedziała Rosjanka.

Ale też wielu mieszkańców Garwolina, którzy każdego roku przychodzą tu 9 maja.

 – Uważam, że kultura narodu objawia się w dwóch podstawowych zachowaniach: szacunku dla osób starszych i szacunku dla miejsc pochówków obojętnie jakiej narodowości - dodała pani Ewa.
  
Przez 20 minionych lat, 9 maja sporadycznie paliły się znicze na grobach oficerów Armii Radzieckiej poległych podczas wyzwalania ziemi garwolińskiej. W tym roku było inaczej, a to z pewnością za przyczyną ostatnich wydarzeń, które miały miejsce miesiąc temu i ociepleniu stosunków polsko - rosyjskich.


WJ/Garwolin