Na antenie

PRZYSTANEK PODLASIE CZW.

Wiadomości, relacje i pierwsze komentarze najciekawszych wydarzeń. Wszystko, od wielkiej polityki do sportowych rekordów, wraz z regionalną prognozą pogody na następne dni. Zaprasza Anna Kaszczyc.
zobacz wszystkie

Wiara

Siedlce: obchody Światowego Dnia Choroby Alzheimera

2009-09-21 10:59:16
Dzisiaj w Siedlcach rozpoczęły się obchody Światowego Dnia Choroby Alzheimera.

Obchody rozpoczęła Eucharystia w Katedrze Siedleckiej sprawowana przez Biskupa Siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego. W homilii ks. Biskup podkreślił, że posługa drugiemu człowiekowi, zwłaszcza choremu i zagubionemu jest okazją do wychodzenia z naszej komory celnej, by żyć nowym życiem w Chrystusie.
Patron dnia dzisiejszego św. Mateusz miał swoje usytuowane życie, ale był zamknięty w komorze celnej. Największym dramatem dla człowieka jest pozostawanie w zamknięciu i życie tylko dla siebie. Drogą wyjścia z takiego zamknięcia jest przyjęcie Chrystusowego wezwania „pójdź za Mną”. Wtedy człowiek otrzymuje największą obietnicę: będzie zdolny tracić życie i jednocześnie żyć w pełni, wchodząc w relację z Tym, który jest wieczny.

Po zakończonej Mszy św. uczestnicy udali się do Siedleckiego Centrum Kultury i Sztuki, gdzie zostały wygłoszone prelekcje w ramach obchodów 15-lecia działalności Siedleckiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

Jednym z przemawiających był ks. bp. Kiernikowski, który odwołując się do listu Jana Pawła II skierowanego do ludzi w podeszłym wieku, podkreślił niezastąpioną rolę ludzi posługujących chorym na Alzheimera. Czasami ta pomoc wydaje się nieefektywna, bo nie przynosi konkretnej zmiany w życiu chorego. Jednak ta „strata czasu i sił” w służbie chorym przemienia nasze serce. Stajemy się podobni do Boga, który wchodzi w przymierze z grzesznym i niedoskonałym człowiekiem nie oczekując nic w zamian. Głęboką wymowę zyskują w tym kontekście słowa Norwida cytowane przez Jana Pawła II w liście do osób w podeszłym wieku:

«Nie tylko przyszłość wieczną jest — nie tylko!...
I przeszłość, owszem, wieczności jest dobą:
Co stało się już, nie odstanie chwilką...
Wróci Ideą, nie powróci sobą».

Pomoc okazywana ludziom chorym powróci do nas doświadczeniem spotkania Boga w człowieku, zwłaszcza w człowieku słabym, biednym i bezradnym, zdanym na pomoc bliźnich. Dlatego zło eutanazji – mówił Ordynariusz Siedlecki – nie tylko jest wymierzone przeciwko choremu, ale zabija też jego bliskich i opiekunów, ponieważ Bóg, który mieszka w tym chorym do nas nie przyjdzie i pozostanie odrzucony.

Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera powstało w 1994 roku, z inicjatywy dr Krystyny Jałyńskiej Kwiatkowskiej i opiekunów osób z chorobą Alzheimera. Jest trzecim, co do daty powstania, stowarzyszeniem alzheimerowskim w Polsce. Celem Stowarzyszenia jest niesienie pomocy osobom z choroba Alzheimera i zaburzeniami pokrewnymi, oraz ich rodzinom i opiekunom. Od 1995 roku Stowarzyszenie jest właścicielem Domu Pomocy dla Osób z Chorobą Alzheimera w Ptaszkach, gmina Mordy. Dom przyjął pierwszych mieszkańców 1 października 1999 roku. Od 2005 roku Stowarzyszenie otrzymało posesję z budynkami po byłej szkole w miejscowości Kukawki gmina Przesmyki, gdzie w najbliższym czasie powstanie drugi dom pomocy dla osób z chorobą Alzheimera.

Posłuchaj homilii Ks. Bp Zbigniewa Kiernikowskiego:ks. MCz/Siedlce [ja]