Na antenie

WOLNA SOBOTA

Zapraszamy na sobotni poranek, a w nim: kalendarium, przegląd prasy, wiadomości dla kierowców, historia Podlasia i dużo dobrej muzyki. Zaprasza Karolina Suchodolska.
zobacz wszystkie

Z życia Kościoła

Biała Podlaska: Wystawa poświęcona ks. Jerzemu Popiełuszce

2010-05-27 10:02:39
W parafii bł. Honorata w Białej Podlaskiej od 25 maja do 1 czerwca można oglądać wystawę „Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko (1947-1984)” przygotowaną przez OBEP IPN w Białymstoku. Wystawa przedstawia życie i działalność duszpasterską ks. Jerzego Popiełuszki oraz jego męczeńską śmierć.

Sylwetka kapłana została ukazana na tle działania Departamentu IV MSW, którego zadaniem była walka z Kościołem.

Wystawa akcentuje represje, które dotknęły kapłana począwszy od szykan w specjalnej „jednostce kleryckiej” w Bartoszycach, poprzez inwigilację, nękanie, przesłuchania w prokuraturze, aresztowanie, prowadzenie śledztwa, wreszcie prowokacje i działania operacyjne, w wyniku których 19 października 1984 r. został on uprowadzony i w brutalny sposób zamordowany. Ukazuje dramatyczne okoliczności śmierci i pokazowy proces byłych oficerów SB, którzy dokonali zbrodni. Widz, także ten młody, który nie doświadczył PRL-u, może prześledzić historię życia księdza – przedstawiciela instytucji Kościoła, uznanego za wroga nr 1 przez komunistyczne służby. Autorzy wystawy starali się ukazać napięcia między codzienną duszpasterską pracą ks. Jerzego, czynioną w imię miłości Chrystusa i bliźniego i jej oceną, która w rozumieniu SB stanowiła zagrożenie trwałości socjalistycznej ojczyzny.

Obok prywatnych zdjęć ze zbiorów rodziny Popiełuszków i przyjaciół kapłana, zdjęć z działalności duszpasterskiej z lat 1980-1984, zgromadzonych w Archiwum sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie, przedstawiono szereg dokumentów z zasobów archiwalnych IPN.

W najbliższą niedzielę 30 maja w parafii bł. Honorata w Białej Podlaskiej zostanie o godz. 18.00 odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny, a po niej odbędzie się akademia poświęcona ks. Jerzemu Popiełuszce, przygotowana przez młodzież z Gimnazjum nr 6 im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

ks. Wiesław Mućka
[jk]


Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem

25 stycznia we Włodawie odbędzie się XIX Festiwal Kolęd i Szczodrywek więcej

Gala Charytatywna New Year's Party 2020

18 stycznia w Siedlcach wystąpia w programie artystycznym Dzieci Eurolingua Dzieciom Lokalnie i Międzynarodowo więcej
zobacz wszystkie