Na antenie

W NASZEJ RADIOWEJ RODZINIE PON. ŚR.

O godzinie 15.00 każdego dnia modlimy się koronką do Bożego Miłosierdzia, a potem spotykamy się w kręgu naszych dobrych przyjaciół. Dziś zaprasza ks. Dariusz Denisiuk.
zobacz wszystkie

Z życia Kościoła

Biała Podlaska: Wystawa poświęcona ks. Jerzemu Popiełuszce

2010-05-27 10:02:39
W parafii bł. Honorata w Białej Podlaskiej od 25 maja do 1 czerwca można oglądać wystawę „Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko (1947-1984)” przygotowaną przez OBEP IPN w Białymstoku. Wystawa przedstawia życie i działalność duszpasterską ks. Jerzego Popiełuszki oraz jego męczeńską śmierć.

Sylwetka kapłana została ukazana na tle działania Departamentu IV MSW, którego zadaniem była walka z Kościołem.

Wystawa akcentuje represje, które dotknęły kapłana począwszy od szykan w specjalnej „jednostce kleryckiej” w Bartoszycach, poprzez inwigilację, nękanie, przesłuchania w prokuraturze, aresztowanie, prowadzenie śledztwa, wreszcie prowokacje i działania operacyjne, w wyniku których 19 października 1984 r. został on uprowadzony i w brutalny sposób zamordowany. Ukazuje dramatyczne okoliczności śmierci i pokazowy proces byłych oficerów SB, którzy dokonali zbrodni. Widz, także ten młody, który nie doświadczył PRL-u, może prześledzić historię życia księdza – przedstawiciela instytucji Kościoła, uznanego za wroga nr 1 przez komunistyczne służby. Autorzy wystawy starali się ukazać napięcia między codzienną duszpasterską pracą ks. Jerzego, czynioną w imię miłości Chrystusa i bliźniego i jej oceną, która w rozumieniu SB stanowiła zagrożenie trwałości socjalistycznej ojczyzny.

Obok prywatnych zdjęć ze zbiorów rodziny Popiełuszków i przyjaciół kapłana, zdjęć z działalności duszpasterskiej z lat 1980-1984, zgromadzonych w Archiwum sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie, przedstawiono szereg dokumentów z zasobów archiwalnych IPN.

W najbliższą niedzielę 30 maja w parafii bł. Honorata w Białej Podlaskiej zostanie o godz. 18.00 odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny, a po niej odbędzie się akademia poświęcona ks. Jerzemu Popiełuszce, przygotowana przez młodzież z Gimnazjum nr 6 im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

ks. Wiesław Mućka
[jk]


Konferencje Kół Naukowych UPH

17 maja i 20 maja Koła Naukowe na Wydziale Nauk Ścisłych UPH organizują dwie interesujące konferencje więcej

V ogólnopolska Konferencja interdyscyplinarna WZI

20 maja Koło Naukowe Programistów GEEK wraz z Kołem Naukowym Studentów Matematyki GRAF przy UPH w Siedlcach organizują konferencję
zobacz wszystkie