Na antenie

POPOŁUDNIK PON. CZW. PT.

Proponujemy ciekawą książkę. W czwartki i piątki można usłyszeć przepisy na różne potrawy w audycji "Jadłodajnia", audycję "Prosto z lasu", Kwadrans z Ministrem Rolnictwa, Radiową Kronikę Województwa Podlaskiego i przegląd Echa Katolickiego. Zaprasza Ewa Pasternak.
zobacz wszystkie

Z życia Kościoła

Zaproszenie na 500 lecie objawień w Prostyni

2010-05-27 07:12:52
Sanktuarium Trójcy Świętej i Św. Anny w Prostyni obchodzi w tym roku rocznicę 500 lecia objawień św. Anny. Według dokumentów Synodu Diecezjalnego Łuckiego w 1510 roku św. Anna objawiła się tamtejszej mieszkance Małgorzacie żonie Błażeja i poleciła, aby na wzgórzu w Prostyni wybudowano kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. Na dowód prawdziwości objawienia pozostawiła trzy wianki złączone ze sobą na znak Trójcy Świętej oraz jeden na swoją pamiątkę. Przez ich dotkniecie wiele osób zostało cudownie uzdrowionych. W 1514 roku zostały one złożone w skromnej, srebrnej koronie. Od tego czasu istnieje tradycja błogosławienia wiernych, przez nałożenie tej korony, zwane „koronacją”.

Istnieje również ustny przekaz o drugim objawieniu św. Anny rolnikowi ze Złotek. Objawiła się mu w postaci podobnej do zakonnicy i poprosiła , aby zawiózł ja do Prostyni  kiedy przez bagna dotarli tam bezpiecznie, powiedziała: ” Jestem Św. Anna. Idę oddać cześć Trójcy Świętej”. Weszła na wzgórze, uklękła i rozłożyła ręce do modlitwy. Dzisiaj znajduje się tam kapliczka z 1835 roku. 
  
Na pamiątkę objawień w 1511 roku wzniesiony został w Prostyni kościół ku czci św. Anny, spalony przez wojska Króla Szwecji Karola X Gustawa wraz z tamtejszym księdzem Marcjanem Rybińskim.
Prostyń jest także Diecezjalnym Sanktuarium Trójcy Świętej, gdzie znajduje się późnogotycka statua z kręgu Wita Stwosza, przestawiająca Trójcę Świętą w postaci tzw. Tronu Łaski, na którym siedzi Bóg Ojciec, trzymający ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa, z widniejącą nad Nim gołębicą, symbolem Ducha Świętego.
 Już w 1513 roku na mocy przywileju Stolicy Apostolskiej, pielgrzymujący do Prostyni mogli otrzymywać odpusty związane z tym miejscem. W XVI wieku zostało też założone Bractwo Św. Anny, później także dwukrotnie odnawiane.


      Z Prostynią związany był też Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński,, którego ojciec pracował tam  jako organista i w tym sanktuarium poślubił również jego matkę Joannę Karp. Poślubie wyjechali oni do Zuzeli, a Prymas Tysiąclecia często zachęcał do pielgrzymowania do Prostyni, mówiąc : „ Chcesz doznać łaski, jedź do Prostyni.”       
Kustoszem Sanktuarium w Prostyni jest obecnie ks. kan. Krzysztof Maksymiuk, który wraz z parafianami zaprasza na uroczystości jubileuszowe, które odbędą się 29 i 30 maja.
W sobotę 29 maja o godz. 12.00  uroczystą Eucharystię celebrować będzie  Antoni Dydycz, który poświeci też odnowione miejsca objawień.  Przez cały tydzień od 22 do 30 maja w Prostyni odbywają się misje parafialne, prowadzone przez ks. Wojciech Węgrzyniaka z Krakowa.
W czerwcu ukaże się też drukiem obszerna monografia pt. „ Parafia i Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej  w świętej Anny w Prostyni”, autorstwa pochodzącego z tej parafii ks. Pawła Rytela – Andrianika.        

ks. Artur Płachno[jk]

Konferencje Kół Naukowych UPH

17 maja i 20 maja Koła Naukowe na Wydziale Nauk Ścisłych UPH organizują dwie interesujące konferencje więcej

V ogólnopolska Konferencja interdyscyplinarna WZI

20 maja Koło Naukowe Programistów GEEK wraz z Kołem Naukowym Studentów Matematyki GRAF przy UPH w Siedlcach organizują konferencję
zobacz wszystkie