Na antenie

Pasmo nocne

Zapraszamy na dużą dawkę muzyki, informacji i powtórkę najciekawszych audycji z dnia.
zobacz wszystkie

Z życia Kościoła

Wizytacja i rocznica koronacji w Ciechanowcu

2010-05-28 14:22:18
Od 27 do 29 maja biskup drohiczyński Antoni Dydycz wizytuje kanonicznie parafię p.w. Trójcy Świętej w Ciechanowcu.

Prezentując obraz parafii, tamtejszy proboszcz i dziekan ciechanowiecki ks. prał. Kazimierz Siekierko, przypomniał, że posiada ona wielkie dziedzictwo historyczne, którego jedną z najpiękniejszych kart jest postać ks. Krzysztofa Kluka, duszpasterza i naukowca.

                     
Opisując obecny obraz parafii, przypomniał prace dokonane od poprzedniej wizytacji, które objęły gruntowne odnowienie i wykonanie nowego wyposażenia świątyni wewnątrz i odnowę jej od zewnętrznej strony, przebudowę placu przed kościołem i plebanią, plebanii i sali spotkań duszpasterskich, cmentarza grzebalnego oraz kaplic dojazdowych. Ukazał też obraz duchowy parafii, w której działa wiele grup i stowarzyszeń, takich jak służba ołtarza, schola, KSM, chór, Caritas, Odnowa w Duchu Św., Grupa Modlitewna Św. Franciszka, Kółka Różańcowe – męskie, żeńskie i dziecięce.

Przypomniał, że w tym czasie parafia przeżyła diecezjalne peregrynacje obrazu Jezusa Miłosiernego, relikwii św. Teresy i figury Matki Bożej Fatimskiej, a także sprowadzenie relikwii św. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćki. Mówił, że w parafii odbywa się całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w każdy I piątek miesiąca, odwiedziny chorych w szpitalu i domach prywatnych. W pierwsze wtorki i czwartki miesiąca odbywa się modlitwa o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Dużo parafian przystępuje do sakramentu pokuty i Eucharystii.

W program wizytacji zostało włączone także dziękczynienie za szczególe wydarzenie, którym była Koronacja Matki Bożej Ciechanowieckiej, w pierwszą jej rocznicę. Aktu tego dokonał 23 maja 2009 roku ks. bp Antoni Dydycz.            

Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem trzymającym szczygła datuje się na początek XVII w. Powstał on jako wyraz reakcji na szerzący się na Podlasiu  kalwinizm i arianizm.

Został on namalowany przez nieznanego artystę na płótnie, a jego prawdopodobnym  fundatorem był Mikołaj Kiszka herbu Dąbrowa starosta drohicki, który w 1617 r. zbudował drugą świątynię w Ciechanowcu pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej.

Gdy po czterdziestu latach, w okresie „potopu szwedzkiego" 1657 roku świątynia ta została spalona, obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem jednak ocalał i odbierał cześć. Wyrazem kultu, jakim się cieszył, były między innymi liczne wota i sukienki. Ks. Krzysztof Kluk, posłuszny rozporządzeniu biskupa łuckiego ks. Adama Naruszewicza, latem 1794 r. przekazał Komisji Porządkowej Ziemi Drohickiej cenne przedmioty ze srebra, w tym także wota i sukienkę Obrazu Madonny na potrzeby Insurekcji Kościuszkowskiej. Pierwsze lata XIX w. nie sprzyjały fundacji nowej sukienki. Przyczyną tego było między innymi wielkie zubożenie społeczeństwa. Dopiero w 1822 roku cech szewców ciechanowieckich ufundował miedzianą  sukienkę, która nie zgadzała się z kształtem i wyglądem szat Maryi, Jezusa i aniołów, a także z kolorem całego tła zakrywając ważne szczegóły obrazu. Kult Obrazu częściowo w tym czasie przygasł.

Po stu latach na obraz Matki Bożej Ciechanowieckiej uwagę zwrócił ks. inf. Michał Krzywicki, administrator diecezji pińskiej. Jego zalecenie odnowy Obrazu pozostało jednak bez odzewu. W 1982 Kuria Diecezjalna w Drohiczynie poleciła ówczesnemu proboszczowi ks. Wincentemu Marczukowi, aby dokonał konserwacji Obrazu. Chcąc uniknąć posądzenia o sprzedaż czy też zamianę cudownego Wizerunku, postanowił sporządzić on Jego kopię. Tego dzieła podjął się artysta inż. Witold Żyngiel z Torunia, który namalował jedynie oblicza i dłonie świętych postaci i pokrył je sukienką zdjętą z oryginału. Dzięki temu przez wiele lat na filarach kościoła widniały dwa obrazy Maryi z Dzieciątkiem: kopia w sukience miedzianej i oryginał  bez sukienki.

Obecną, nową sukienkę przygotował na prośbę ks. prał. Kazimierza Siekierki  również  inż. Witold Żyngiel z Torunia wraz z Janem Andrzejem Dębowskim z Łodzi. Zgodnie ze starożytną tradycją, sukienka została zrobiona ze srebrnej blachy i pozłocona w niektórych miejscach. Podobny wygląd mają również korony.
W programie rocznicowego dziękczynienia zostało wpisane również powołanie oraz ślubowanie członków i członkiń Rycerstwa Matki Bożej Ciechanowieckiej, którzy mają szerzyć jej kult, a także pobłogosławienie witrażu we frontonowym oknie świątyni z tym wizerunkiem. Jak powiedział Ksiądz Proboszcz, został on przybliżony parafianom przez peregrynacje poprzedzającą uroczystość koronacyjną, a jej obrazek został przekazany wszystkim rodzinom w parafii.     

Program wizytacji objął odwiedziny kaplic w Przybyszynie i Wojkowicach, wszystkich szkół, urzędów i instytucji, szpitala oraz należącej do diecezji  łomżyńskiej parafii p.w. Matki Bożej Fatimskiej z Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka. Program objął także modlitwę za zmarłych na cmentarzu, spotkanie z różnymi grupami parafialnymi, dziećmi po pierwszej Komunii św., udzielenie sakramentu bierzmowania, a także Eucharystię dla chorych.

Ksiądz Biskup mówił, że to wszystko co zostało tutaj dokonane w różnych płaszczyznach – zarówno materialnej, jak też duchowej jest swoistą kroniką. „Dobrze będzie jeżeli zapytamy się w jakiej mierze uczestniczyliśmy w tym? W jakim stopniu, to wszystko jest w nas obecne, w naszych decyzjach, postępowaniu i w jaki sposób staramy się to wszystko wprowadzać w życie, po to, żebyśmy okazali się wierni temu zaufaniu, jakie okazuje nam Jezus Chrystus.”

W jednej z homilii apelował zaś o ciągłe zadawanie sobie pytanie : „Kimże jest człowiek ?
Co może zrobić i w jaki sposób zrealizuje program swego życia? W jakiej mierze potrafi dojść do pełni człowieczeństwa w obecności płaszczyzny duchowej i cielesnej, czyli rzeczywistości ziemskiej i nadprzyrodzonej ? W jakiej mierze te rzeczywistości znajdują w nim mocne zaplecze i ukorzenienie?.” Zachęcił też, abyśmy przypominali sobie te dary Jezusa Chrystusa.

Temu służą także te wszystkie spotkania i uroczystości, w których biorą udział ludzie różnych stanów społecznych, wieku i nawet przekonań.
   
Ks. Artur Płachno [ja]    

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem

25 stycznia we Włodawie odbędzie się XIX Festiwal Kolęd i Szczodrywek więcej

Gala Charytatywna New Year's Party 2020

18 stycznia w Siedlcach wystąpia w programie artystycznym Dzieci Eurolingua Dzieciom Lokalnie i Międzynarodowo więcej
zobacz wszystkie