Na antenie

PRZYSTANEK PODLASIE PON. WT. ŚR.

Wiadomości, relacje i pierwsze komentarze do najciekawszych wydarzeń. Od wielkiej polityki po codzienne życie, a do tego "Muzyczna Dogrywka" po 18.00 i regionalna prognoza pogody na następne dni. Zaprasza Agnieszka Osmólska-Ilczuk.
zobacz wszystkie

Wiara

Św. Góra Grabarka: Święto Przemienienia Pańskiego

2009-08-18 16:27:26
19 sierpnia o godzinie 10.00 na św. Górze Grabarce wierni Kościoła prawosławnego wzięli udział w święcie Przemienienia Pańskiego. Liturgii przewodniczył Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski, Sawa wraz z episkopatem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Jego Eminencja Chryzostom II, Arcybiskup Cypru i Nowej Justyniany był gościem specjalnym podczas wczorajszego święta.

Położona niedaleko Siemiatycz Grabarka, to najważniejsze sanktuarium prawosławne w Polsce.

Bijące u podnóża góry źródło uważane jest za cudowne. Na Grabarce znajduje się cerkiew pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. W tradycji wschodniej święto Przemienienia Pańskiego czyli Spasa należy do cyklu dwunastu najważniejszych świąt roku i według kalendarza juliańskiego obchodzone jest 18-19 sierpnia. W tych dniach na Grabarkę przybywają pielgrzymki ze wszystkich stron Polski, i z zagranicy.

Pątnicy przynoszą ze sobą własnoręcznie zrobione krzyże, które ustawiaja wokół cerkwi, dlatego Grabarka jest również nazywana wzgórzem krzyży. Pielgrzymi przybywający na Świętą Górę obchodzą cerkiew na kolanach, obmywają się w cudownej wodzie po czym zostawiają chusteczki, którymi się wycierali jako znak zostawionych tu trosk.

AI/Siedlce [ja]