Na antenie

Koncert życzeń

Nasz radiowy Koncert życzeń to miły upominek dla najbliższych, podkreślający wagę święta spędzanego w rodzinnym gronie. Już dziś zapraszamy Państwa do zamawiania życzeń dla najbliższych. Zapraszają Agnieszka Osmólska-Ilczuk i Andrzej Ilczuk.
więcej
zobacz wszystkie

Takie czasy

Biało-czerwono na Święto Niepodległości

foto
2019-11-12 10:42:38

Odświętność tych dwóch barw: czystą bielą i przyciągającą oczy czerwienią akcentuje naszą przestrzeń publiczną. Restauracje, nawet te w mniejszych miastach, oferują dania w barwach narodowych. Ubiorem i postawą, uczestnicząc w okolicznościowych imprezach okazujemy szacunek i wdzięczność minionym pokoleniom za wolność, jaka jest naszą codziennością.


Ostatnio wpadły mi w ręce zapiski wspomnieniowe Henryka Szczęśniaka, który opracowywał przez lata historię pewnej wsi w naszym regionie. Opisy położenia, w jakim znajdowali się mieszkańcy w okresie zaborów oraz w czasie okupacji niemieckiej, sytuacja ludności przesiedlonej i sytuacja ludności "zagęszczanej" tymi przesiedleniami zrobiły na mnie duże wrażenie. Nam w szkole takich rzeczy nie przekazywano.
Historie konkretnych rodzin, losy często znane tylko do pewnego momentu, bo słuch potem po ludziach zaginął - to wszystko uzmysławia mi po raz kolejny, jak bardzo różni się niepodległość od wszelkich innych stanów. I jak bardzo chcę żyć w niepodległym państwie, i jak się cieszę, że jestem wolnym obywatelem niepodległej Polski.

Ta bezcenna codzienność, którą tak łatwo bierzemy za pewnik, została drogo kupiona. Niech nam nie spowszednieje ta myśl, warto głębiej się przyjrzeć i pogrzebać w dziejach, by nie oddać kiedyś bezmyślnie tego daru od ojców za bezcen.

Materiały z obchodów Święta Niepodległości w Reginie można przeczytać i obejrzeć w portalu podlasie24.pl

Kasia Dobs
 

Turniej Tańców Polskich

7 grudnia w Drohiczynie odbędzie się XI Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich "O Miecz Woja Drogita" oraz XX Regionalny Turniej Tańców Polskich "O Złoty Klucz" więcej

Łukowskie Forum Gospodarcze dla Regionu

6 grudnia w Sięciaszce Pierwszej odbędzie się już 19 edycja ŁFGdR więcej
zobacz wszystkie