Na antenie

DOBRY WIECZÓR Z KRP

DOBRY WIECZÓR z KRP to dziennik Radia Watykańskiego oraz nasza wieczorna modlitwa. Zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej, śpiewu Apelu Jasnogórskiego i pacierza.
zobacz wszystkie

Takie czasy

Biało-czerwono na Święto Niepodległości

foto
2019-11-12 10:42:38

Odświętność tych dwóch barw: czystą bielą i przyciągającą oczy czerwienią akcentuje naszą przestrzeń publiczną. Restauracje, nawet te w mniejszych miastach, oferują dania w barwach narodowych. Ubiorem i postawą, uczestnicząc w okolicznościowych imprezach okazujemy szacunek i wdzięczność minionym pokoleniom za wolność, jaka jest naszą codziennością.


Ostatnio wpadły mi w ręce zapiski wspomnieniowe Henryka Szczęśniaka, który opracowywał przez lata historię pewnej wsi w naszym regionie. Opisy położenia, w jakim znajdowali się mieszkańcy w okresie zaborów oraz w czasie okupacji niemieckiej, sytuacja ludności przesiedlonej i sytuacja ludności "zagęszczanej" tymi przesiedleniami zrobiły na mnie duże wrażenie. Nam w szkole takich rzeczy nie przekazywano.
Historie konkretnych rodzin, losy często znane tylko do pewnego momentu, bo słuch potem po ludziach zaginął - to wszystko uzmysławia mi po raz kolejny, jak bardzo różni się niepodległość od wszelkich innych stanów. I jak bardzo chcę żyć w niepodległym państwie, i jak się cieszę, że jestem wolnym obywatelem niepodległej Polski.

Ta bezcenna codzienność, którą tak łatwo bierzemy za pewnik, została drogo kupiona. Niech nam nie spowszednieje ta myśl, warto głębiej się przyjrzeć i pogrzebać w dziejach, by nie oddać kiedyś bezmyślnie tego daru od ojców za bezcen.

Materiały z obchodów Święta Niepodległości w Reginie można przeczytać i obejrzeć w portalu podlasie24.pl

Kasia Dobs